Start perfect de sezon pentru Ogier în Campionatul Mondial de Raliuri

Francezul s-a impus în celebra etapă de la Monte Carlo, pentru al patrulea an consecutiv.

Articol de Alex Țențu, 23 Ianuarie 2017, 02:00

Start perfect de sezon pentru Sebastien Ogier în Campionatul Mondial de Raliuri. Francezul s-a impus în celebra etapă de la Monte Carlo, pentru al patrulea an consecutiv. Pentru pilotul de 33 de ani este a 39-a cursă câștigată a carierei, însă prima pentru noua sa echipă, M-Sport Ford World Rally Team.

Ogier nu a părut incomodat de trecerea de la Volkswagenul Polo, cu care a câștigat ultimele patru ediții ale Campionatului Mondial, la Fordul Fiesta cu care s-a acomodat în mai puțin de o lună.

Pe poziția a doua, la două minute și 15 secunde, s-a clasat finlandezul Jari-Matti Latvala, care reușește astfel să ducă o mașină Toyota pe podium, încă din prima cursă de la revenirea după 17 ani în competiție.

Estonianul Ott Tanak, coechipier cu Ogier la Ford, a încheiat al treilea, la aproape trei minute în spate, deși începea ziua la doar 47 de secunde distanță. Problemele la motor, care au dus și la o penalizare de 50 de secunde, l-au oprit pe Tanak să mai spere la victorie.

Top cinciul a fost completat de spaniolul Dani Sordo, de la Hyundai, și de irlandezul Craig Breen, de la Citroen.

La startul ediției cu numărul 85 a Raliului Monte Carlo s-a aflat și Simone Tempestini, italianul care a primit anul trecut cetățenia română. La 22 de ani, Tempestini a câștigat în 2016 titlul mondial la juniori și la categoria mașinilor cu două roți motrice. Din nefericire, vineri, în a doua zi de concurs, motorul noii mașini, Citroen DS3 R5 4x4, a cedat, iar Tempestini a fost nevoit să abandoneze.

Suprafața asfaltică, presărată în multe locuri cu zăpadă, a cauzat multe incidente. Încă din prima probă de joi, neozeelandezul Hayden Paddon de la Hyundai a accidentat mortal un spectator aflat pe exteriorul unui viraj. Organizatorii și-au luat toate măsurile de precauție ieri, când au anulat etapa cu numărul 16, deoarece foarte mulți spectatori se aflau în locuri nepermise.

De asemenea, sâmbătă, belgianul Thierry Neuville de la Hyundai a ieșit de pe drum și a rupt suspensia mașinii, în momentul în care se afla în fruntea ierarhiei.

A doua dintre cele 13 curse ale Campionatului Mondial de Raliuri se va disputa peste trei săptămâni, între 10 și 12 februarie, pe zăpada din Suedia.

Gimnastică: România, a patra în finala pe echipe a Campionatelor Europene
Sport 05 Mai 2024, 20:46

La Rimini, delegația României a încheiat competiția cu două medalii de argint, câștigate de Sabrina Voinea, la sol și la bârnă.

Real Madrid, noua campioană a Spaniei
Sport 05 Mai 2024, 14:08

Marea rivală a madrilenilor, FC Barcelona, a fost învinsă la Girona.

Gimnasta Sabrina Voinea, 2 medalii de Argint la Europene
Sport 05 Mai 2024, 13:37

Gimnasta Sabrina Voinea a cucerit două medalii de argint la Campionatele Europene de la Rimini, Italia.

Handbal feminin: CSM București, eliminată din Liga Campionilor
Sport 04 Mai 2024, 18:27

Echipa antrenată de Adrian Vasile a fost învinsă de Metz, în Franța, scor 23-29.

Sepsi a învins-o pe Farul și i-a luat locul Rapidului, în playoff
Sport 04 Mai 2024, 11:37

Covăsnenii nu mai sunt pe ultima treaptă, în playoff-ul Superligii, după victoria clară obținută pe terenul Farului.

Dinamo - Flensburg, în Final Four-ul European League la handbal
Sport 03 Mai 2024, 15:20

Dinamo va încerca să spargă monopolul german în turneul final de 4 de la Hamburg.

Surprize în prima manșă din Europa League și Conference League
Sport 03 Mai 2024, 14:47

Grecia ar putea trimite o echipă în finala Conference League, iar Italia este aproape să-și vadă ambele reprezentate...

România la Campionatele Europene de gimnastică: trei finale pe aparate și cea pe echipe
Sport 02 Mai 2024, 21:39

Finalele pe aparate vor avea loc sâmbătă, iar cea de la echipe se va desfășura duminică.