Sportivii olimpici ai României, decoraţi la Palatul Cotroceni

Ceremonia de decorare a sportivilor premiaţi la Jocurile Olimpice de la Londra a avut loc luni seara la Palatul Cotroceni, în prezenţa preşedintelui interimar Crin Antonescu.

George Moldoveanu a câştigat medalia de aur la proba de puşcă cu aer comprimat. Foto: Reuters.

Articol de Sorin Solomon, 13 August 2012, 15:34

Sportivii români care au obţinut medalii la Jocurile Olimpice de la Londra au fost decoraţi luni seara la Palatul Cotroceni de către preşedintele interimar Crin Antonescu şi de către premierul Victor Ponta.

Pe lângă aceştia au mai fost decoraţi şi antrenori şi tehnicieni ai federaţiilor de profil.

La ceremonie preşedintele interimar, Crin Antonescu, a mulţumit sportivilor români.

"Este de fiecare dată o bucurie unică aceea de a ne întâlni şi de a celebra succesele româneşti din sport.

"Celor care ne-au adus la Olimpiadă bucuria victoriei le mulţumesc încă o dată în numele tuturor cetăţenilor României", a declarat preşedintele interimar, Crin Antonescu.

Premierul Victor Ponta a declarat că singura lege pe care şi-ar asuma răspunderea în faţa parlamentului este legea sportului.

Victor Ponta a mai anunţat că marţi sportivii români vor primi şi recompensele materiale.

"Niciodată nu am convins atât de uşor un ministru de finanţe să scoată din vistierie cinci milioane de euro. Vă mulţumesc pentru faptul că m-am simţit mândru că sunt român", a declarat premierul.

Locul 27 în clasamentul final pe medalii

Echipa olimpică a România, care a ocupat locul 27 în clasamentul final pe medalii la Jocurile Olimpice de la Londra, cu un total de nouă medalii, a revenit luni în ţară.

În aeronava cu care au revenit sportivii români s-a aflat şi premierul Victor Ponta, care a plecat vineri la Londra, pentru a asista la mai multe competiţii şi la închiderea Olimpiadei.

Preşedintele COSR, Octavian Morariu, a declarat, luni, la sosirea delegaţiei României de la Londra, că sportivii români s-au comportat admirabil şi s-au întors cu fruntea sus de la Jocurile Olimpice, unde au obţinut nouă medalii.

"Sportivii noştri s-au întors cu fruntea sus, au contat în lupta pentru medalii în fiecare zi, prezenţa lor a fost remarcată. Sportivii noştri s-au comportat admirabil şi au reuşit să vină acasă cu nouă medalii şi să ducă numărul total la peste 300", a spus Octavian Morariu la Aeroportul Internaţional Henri Coandă.

El a felicitat sportivii, antrenorii, federaţiile şi le-a transmis că de acum înainte începe un nou ciclu olimpic, exprimându-şi speranţa că la Rio de Janeiro rezultatele vor fi la fel de bune.

Preşedintele interimar, Crin Antonescu, îi va decora, luni, la ora 20.00, pe sportivii români medaliaţi la Jocurile Olimpice de la Londra.

Sportivii români participanţi la Jocurile Olimpice de la Londra au revenit la Bucureşti, luni, după două săptămâni de competiţie în care au reuşit să obţină nouă medalii, din care două de aur.

România a fost reprezentată la JO de 103 sportivi din 15 discipline şi a încheiat competiţia pe locul 27 în clasamentul pe naţiuni, cu nouă medalii: două de aur - Alin Moldoveanu (tir) şi Sandra Izbaşa (sărituri); cinci de argint - Alina Dumitru, Corina Căprioriu (ambele judo), Roxana Cocoş (haltere), echipa masculină de sabie, Cătălina Ponor (sol) şi două de bronz - echipa feminină de gimnastică şi Răzvan Martin (haltere).

România nu a mai obţinut un număr atât de mic de medalii de aur, două, de la JO de la Tokyo din 1964, dar atunci au mai fost cucerite patru de argint şi şase de bronz.

După olimpiada japoneză, sportivii români au obţinut la fiecare ediţie a JO minimum patru medalii de aur, cu excepţia JO din 1972 de la Munchen, când au fost câştigate trei medalii de aur.

La JO de la Beijing, din 2008, bilanţul delegaţiei României a fost de opt medalii, dintre care patru de aur, una de argint şi trei de bronz.

Handbal feminin: CSM București, eliminată din Liga Campionilor
Sport 04 Mai 2024, 18:27

Echipa antrenată de Adrian Vasile a fost învinsă de Metz, în Franța, scor 23-29.

Sepsi a învins-o pe Farul și i-a luat locul Rapidului, în playoff
Sport 04 Mai 2024, 11:37

Covăsnenii nu mai sunt pe ultima treaptă, în playoff-ul Superligii, după victoria clară obținută pe terenul Farului.

Dinamo - Flensburg, în Final Four-ul European League la handbal
Sport 03 Mai 2024, 15:20

Dinamo va încerca să spargă monopolul german în turneul final de 4 de la Hamburg.

Surprize în prima manșă din Europa League și Conference League
Sport 03 Mai 2024, 14:47

Grecia ar putea trimite o echipă în finala Conference League, iar Italia este aproape să-și vadă ambele reprezentate...

România la Campionatele Europene de gimnastică: trei finale pe aparate și cea pe echipe
Sport 02 Mai 2024, 21:39

Finalele pe aparate vor avea loc sâmbătă, iar cea de la echipe se va desfășura duminică.

Naționalele de volei ale României în pregătiri pentru Golden League
Sport 02 Mai 2024, 19:43

Reprezentativele de volei ale României s-au reunit joi în vederea participării la turneele Golden league.

Irina Begu, pas în sferturi la Wiesbaden
Sport 02 Mai 2024, 19:34

Jucătoarea de tenis Irina Begu a promovat în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Wiesbaden, Germania

Man și Mihăilă au promovat în Serie A, cu Parma
Sport 02 Mai 2024, 11:43

Atacanții Mihăilă și Man și-au asigurat, matematic, promovarea în Serie A, cu echipa de fotbal Parma, o performanță așteptată...