Sorana Cârstea s-a calificat în turul trei al turneului US Open

Românca va primi 48.000 de dolari pentru calificarea în următoarea fază a competiţiei a ultimului turneu de Grand Slam al anului.

Articol de Ionuţ Dragu, 04 Septembrie 2009, 10:28

Jucătoarea Sorana Cârstea, numărul 26 WTA, a învins-o, joi, cu scorul de 6-4, 5-7, 6-4, pe canadianca Stephanie Dubois, numărul 113 WTA, într-un meci care a durat 147 de minute, din cadrul turului doi al US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului, informează site-ul oficial al competiţiei.

Românca, a 24-a favorită, va primi 48.000 de dolari pentru calificarea în turul trei, fază a competiţiei în care va evolua împotriva învingătoarei dintre daneza Caroline Wozniacki, cap de serie numărul 9, şi croata Petra Martici.

Ceilalţi şapte români care au fost prezenţi pe tablourile principale de simplu seniori, Andrei Pavel, Victor Hănescu, Victor Crivoi, Edina Galovits, Raluca Olaru, Alexandra Dulgheru şi Monica Niculescu, au fost eliminaţi în primul tur.

Tot la US Open, Rusoaica Elena Dementieva, cap de serie numarul 4, şi Jelena Jankovic (Serbia), cotată cu şansa a cincea la câştigarea competiţiei, au pierdut, joi seara, meciurile din turul 2 la US Open, informează site-ul oficial al compeţitiei. Învingatoarea Elenei Dementieva a fost americanca Melanie Oudin, care s-a impus cu 5-7, 6-4, 6-3, în timp ce Jelena Jankovic a pierdut calificarea în fata Iaroslavei Svedova din Kazahstan, scor 3-6, 7-6, 6-7.

După meci Elena Dementieva a declarat că adversara sa a câstigat acest meci "mai mult decât l-am pierdut eu. Are o atitudine foarte bună pe teren, e talentată şi are un viitor". De partea cealaltă Oudin a adus aminte de o tenismenă care a inspirat-o: "Justine Henin este un exemplu pentru mine. Este dovedit faptul că nu trebuie să ai peste 1,80 metri ca să fii lider mondial. Îmi place stilul ei şi faptul că tot timpul a găsit soluţia să învingă cele mai puternice jucatoare".

Melanie Oudin ocupă locul 70 în clasamentul WTA şi anul acesta a ajuns pâna în turul 4 la Wimbledon. În cariera sa, Oudin a cucerit 3 titluri ITF.

România organizează, în premieră, Europenele de mountainbike
Sport 26 Aprilie 2024, 09:50

Campionatele Europene de ciclism mountainbike se vor desfășura în complexul sportiv de la Cheile Grădiștei, în perioada 8-12...

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.