Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Simona Halep se retrage de la turneul WTA de la Bad Homburg

Simona Halep a anunțat pe Twitter că se retrage de la turneul WTA de la Bad Homburg.

Simona Halep se retrage de la turneul WTA de la Bad Homburg
Foto WTA

Articol de Petruţ Hîrţescu, 19 Iunie 2021, 16:08

Simona Halep a anunțat pe Twitter că se retrage de la turneul WTA de la Bad Homburg.

''Vreau să anunţ că nu voi juca săptămâna aceasta, deoarece gamba mea nu este încă pregătită pentru o competiţie. Îmi pare rău şi sunt tristă din această cauză, deoarece este un loc frumos, iar în acelaşi timp aş vrea să le mulţumesc tuturor celor de aici, pentru că sunt condiţii extraordinare şi m-am simţit bine aici. Voi continua să mă antrenez, pentru că îmi doresc mult să joc la Wimbledon, dar în acest moment trebuie să am grijă de corpul meu şi să fiu atentă cum decurge recuperarea'', a transmis Simona Halep.

Pe 12 mai, Simona Halep a fost nevoită să abandoneze în turul al doilea la Roma, la scorul de 6-1, 3-3, 0-30 cu germanca Angelique Kerber, după 57 de minute de joc. Din cauza accidentării suferite la gambă, Halep a ratat turneul de la Roland Garros, potrivit Agerpres.

Al treilea turneu de Mare Şlem al anului, cel de la Wimbledon, în care Halep este campioana en titre (titlu câştigat în 2019; ediţia 2020 a fost anulată, n. red.), se va desfăşura între 28 iunie şi 10 iulie.

Răzvan Marin a rămas în Serie A
Sport 27 Mai 2024, 17:48

Răzvan Marin a rămas în Serie A

Internaționalul român Răzvan Marin a reușit să evite retrogradarea cu Empoli după victoria dramatică cu AS Roma.

Răzvan Marin a rămas în Serie A
A murit Ștefan Birtalan, dublu campion mondial la handbal
Sport 27 Mai 2024, 10:16

A murit Ștefan Birtalan, dublu campion mondial la handbal

Dublul campion mondial din 1970 și 1974 și de trei ori cel mai bun handbalist al lumii, Ștefan Birtalan a decedat, luni...

A murit Ștefan Birtalan, dublu campion mondial la handbal
Cehia este noua campioană mondială la hochei pe gheață
Sport 27 Mai 2024, 09:18

Cehia este noua campioană mondială la hochei pe gheață

Cehia s-a impus în fața Elveției și a câștigat Mondialul de hochei pe gheață, pe care l-a găzduit.

Cehia este noua campioană mondială la hochei pe gheață
Universitatea Craiova va juca în Conference League
Sport 26 Mai 2024, 22:57

Universitatea Craiova va juca în Conference League

Universitatea Craiova a câștigat duelul cu Universitatea Cluj și va reprezenta fotbalul românesc în preliminariile Conference...

Universitatea Craiova va juca în Conference League
Pilotul Charles Leclerc semnează prima victorie la Monte Carlo, în Formula 1
Sport 26 Mai 2024, 22:09

Pilotul Charles Leclerc semnează prima victorie la Monte Carlo, în Formula 1

Charles Leclerc (Ferrari) a câştigat, duminică, pentru prima oară în cariera sa Marele Premiu al Principatului Monaco, a opta...

Pilotul Charles Leclerc semnează prima victorie la Monte Carlo, în Formula 1
Monica Niculescu și Cristina Bucșa, campioane la Strasbourg
Sport 26 Mai 2024, 10:29

Monica Niculescu și Cristina Bucșa, campioane la Strasbourg

Monica Niculescu și-a trecut în palmares al 11-lea titlu WTA la dublu și se apropie de Jocurile Olimpice de la Paris.

Monica Niculescu și Cristina Bucșa, campioane la Strasbourg
Reprezentație de gală a Generației de Aur
Sport 25 Mai 2024, 23:53

Reprezentație de gală a Generației de Aur

Fotbaliștii care acum 30 de ani au scos oamenii pe stradă în timpul Cupei Mondiale din Statele Unite ale Americii au jucat...

Reprezentație de gală a Generației de Aur
Primele 26 de tricouri cu autografele "Generației de Aur", vândute la licitație