Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Simona Halep, în turul doi la Roland Garros

Favorită numărul 4, Simona Halep a câştigat meciul contra rusoaicei Alisa Kleibanova, scor 6-0, 6-2. Sorana Cîrstea a învins-o pe Aleksandra Wozniak, cu 6-7 (3), 7-5, 6-2.

Simona Halep. Foto: Arhivă.

Articol de Cristina Ghioca, 27 Mai 2014, 13:47

Simona Halep s-a calificat în turul secund la Roland Garros, după un meci de 56 de minute.

Sportiva în vârstă de 22 de ani a câştigat partida contra rusoaicei Alisa Kleibanova, scor 6-0, 6-2.

A patra favorită a turneului, Simona Halep are acum trei victorii în faţa rusoaicei.

Prima victorie s-a înregistrat în 2011 la Australian Open, în turul secund, cu 6-4, 7-6 (2).

Cea de-a doua în 2013 la Moscova, cu 6-1, 6-1, în sferturile de finală.

Simona Halep şi-a asigurat astfel un cec de 42.000 de euro şi 70 de puncte WTA.

În turul al doilea, sportiva o va înfrunta pe învingătoarea partidei dintre britanica Heather Watson şi Barbora Zahlavova Strycova.

Sorana Cîrstea în turul doi

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea, cap de serie nr. 26, a învins-o pe Aleksandra Wozniak (Canada), cu 6-7 (3), 7-5, 6-2, marţi, în manşa inaugurală a turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului.

Sorana Cîrstea a trecut după două ore şi 32 de minute de Wozniak (26 ani, 149 WTA), care o eliminase în turul al doilea al calificărilor pe Alexandra Dulgheru.

Sorana Cîrstea şi-a asigurat un cec de 42.000 de euro şi 45 de puncte WTA, iar în turul secund o va înfrunta pe Teliana Pereira (Brazilia), victorioasă cu 4-6, 6-1, 6-1 în faţa thailandezei Luksika Kumkhum.

Jocurile Olimpice: Team România a ajuns la 80 de sportivi
Sport 26 Aprilie 2024, 18:07

Ebru Bolat va reprezenta România în competiţia olimpică de sailing, care va aveaa loc la Marsilia.

România organizează, în premieră, Europenele de mountainbike
Sport 26 Aprilie 2024, 09:50

Campionatele Europene de ciclism mountainbike se vor desfășura în complexul sportiv de la Cheile Grădiștei, în perioada 8-12...

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.

Xavi continuă cu Barca
Sport 25 Aprilie 2024, 19:45

Antrenorul Barcelonei, Xavi Hernandez: "În ianuarie, mă gândeam că ar fi mai bine să plec, dar acum văd lucrurile altfel".

Superliga de fotbal: Sepsi - FCSB 2-2
Sport 25 Aprilie 2024, 09:42

La Ovidiu, Farul mai face un pas mare spre consolidarea locului 2 în clasament după 3-1 cu Rapid.

Contracronometru Olimpic la RRA
Sport 24 Aprilie 2024, 22:25

O nouă ediție a emisiunii Contracronometru dedicată Jocurilor Olimpice de la Paris, cu detalii de la Ambasada Franței la...

EURO 2024: Olimpiu Moruțan ratează turneul final
Sport 24 Aprilie 2024, 18:22

Olimpiu Moruțan a jucat în 15 partide pentru România și a marcat un gol

CSM Constanța reușește eventul, la doi ani de la înființare
Sport 24 Aprilie 2024, 08:42

Echipa feminină de baschet CSM Constanța a dominat acest sezon intern, atât în campionat, cât și în Cupă.