Simona Halep a câştigat turneul de la Maribor

De cealaltă parte Sorana Cârstea părăseşte US Open în turul 3, după ce la proba de simplu a fost eliminată de către partenera de la dublu.

Articol de Ionuţ Dragu, 07 Septembrie 2009, 10:13

Jucătoarea Simona Halep, cap de serie numărul 8, a câştigat finala turneului challenger de la Maribor (Slovenia), dotat cu premii în valoare totală de 25.000 de dolari, informează site-ul itftennis.com.

Halep a învins-o, în finală, pe Katalin Marosi (Ungaria), cap de serie numărul unu, cu scorul de 6-4, 6-2.

Sorana Cârstea eliminată şi la dublu la US Open

Perechea Sorana Cârstea/Caroline Wozniacki (România/Danemarca) a ratat, luni, calificarea în sferturile de finală ale probei de dublu feminin de la US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului, potrivit site-ului oficial al competiţiei. Sorana şi Caroline au fost învinse în turul trei de surorile Serena şi Venus Willliams, cap de serie numărul 4, cu scorul de 6-4, 6-2. Singura româncă rămasă în competiţie la US Open este Monica Niculescu, în proba de dublu.

La simplu Sorana a fost învinsă în turul trei de către partenera sa de la dublu, daneza Caroline Wozniacki, cap de serie numărul 9, cu scorul de 6-3, 6-2. După eliminarea Soranei Cârstea, România nu mai are niciun reprezentant în probele de simplu la US Open.

Patru românce în optimile turneului de la Maribor
Sport 03 Septembrie 2009, 13:48

Simona Halep, Alexandra Damaschin, Liana Ungur şi Simona Matei, s-au calificat în optimile de finală ale competiţiei.

Sporting Lisabona, noua campioană a Portugaliei la fotbal
Sport 06 Mai 2024, 16:04

Sporting a câștigat titlul după o pauză de trei ani și poate realiza eventul sezonul acesta dacă se va impune și în Finala...

Lando Norris a obținut prima victorie în Formula 1
Sport 06 Mai 2024, 10:42

Britanicul Lando Norris, de la McLaren, a produs surpriza Marelui Premiu de la Miami.

Gimnastică: România, a patra în finala pe echipe a Campionatelor Europene
Sport 05 Mai 2024, 20:46

La Rimini, delegația României a încheiat competiția cu două medalii de argint, câștigate de Sabrina Voinea, la sol și la bârnă.

Real Madrid, noua campioană a Spaniei
Sport 05 Mai 2024, 14:08

Marea rivală a madrilenilor, FC Barcelona, a fost învinsă la Girona.

Gimnasta Sabrina Voinea, 2 medalii de Argint la Europene
Sport 05 Mai 2024, 13:37

Gimnasta Sabrina Voinea a cucerit două medalii de argint la Campionatele Europene de la Rimini, Italia.

Handbal feminin: CSM București, eliminată din Liga Campionilor
Sport 04 Mai 2024, 18:27

Echipa antrenată de Adrian Vasile a fost învinsă de Metz, în Franța, scor 23-29.

Sepsi a învins-o pe Farul și i-a luat locul Rapidului, în playoff
Sport 04 Mai 2024, 11:37

Covăsnenii nu mai sunt pe ultima treaptă, în playoff-ul Superligii, după victoria clară obținută pe terenul Farului.