Simon Halep a câştigat turneul de la Doha

Simona Halep a învins-o în finala de la Doha pe nemţoaica Angelique Kerber. Turneul de la Doha (Qatar) este dotat cu premii totale de 2.440.070 dolari.

Simona Halep. Foto: facebook.com

Articol de Bogdan Predescu, 16 Februarie 2014, 18:14

Simona Halep a câștigat duminică al șaptelea turneu WTA din carieră.

Simona a depăşit-o în ultimul joc din cadrul puternicului turneu de la Doha, pe jucătoarea Angelique Kerber (Germania) în două seturi 6-2, 6-3.

Simona a dominat finala cu Angelique Kerber, o jucătoare care a terminat ultimul act cu o dublă greşeală, în timp ce sportiva noastră câştigă a şaptea finală a carierei din tot atâtea încercări.

Cele două finaliste de astăzi de la Doha s-au mai întâlnit în urmă cu 5 ani într-un concurs ITF, victoria revenindu-i şi atunci româncei.

Pentru câştigarea turneului, Simona Halep a primit un cec de 441.000 dolari şi 900 puncte WTA.

În urma victoriei de la Doha, românca urcă pe locul 9 WTA, depăşind-o în ierarhia mondială pe italianca Sara Errani, jucătoare pe care a învins-o chiar în sferturile de finală ale acestui turneu.

Vă reamintim că Simona Halep a obţinut calificarea în finală dupa un succes excepţional în semifinala contra polonezei Agnieszka Radwanska, a 4-a jucătoare a lumii.

Finala de la Doha a fost prima de Premier 5 din cariera sportivei noastre.

Dinamo câștigă la un gol prima manșă cu Skjern
Sport 23 Aprilie 2024, 22:34

Victorie grea pentru campioana României la handbal masculin Dinamo București, în prima manșă din sferturile de finală ale...

Ana Maria Brânză va alerga cu torța olimpică
Sport 23 Aprilie 2024, 20:09

Spadasina tricoloră a fost inclusă în grupul de sportivi care reprezintă Uniunea Europeană.

Loteria Română va emite un milion de lozuri în sprijinul sportivilor
Sport 23 Aprilie 2024, 17:16

30% din sumele încasate vor fi utilizate exclusiv în sprijinul participării echipelor naţionale la competiţiile din vară.

Ambasada Franței în România pregătită pentru Jocurile Olimpice
Sport 23 Aprilie 2024, 15:20

La mai puţin de 100 de zile înainte de debutul Jocurilor Olimpice de la Paris, Ambasada Franţei în România a organizat un...

Patru arbitri români, cooptați la EURO 2024
Sport 23 Aprilie 2024, 14:49

Patru arbitri români vor oficia la turneul de fotbal EURO 2024, care va avea loc în Germania în perioada 14 Iunie - 14 Iulie.