Sepsi Sfantu Gheorghe, din nou campioană națională la baschet feminin

Echipa din Covasna s-a impus cu 3-1 în fața Universității Cluj, și a reușit să-și apere trofeul obținut în sezonul precedent.

Articol de Alex Țențu, 28 Aprilie 2017, 16:46

Sepsi Sfântu Gheorghe este din nou campioana României la baschet feminin. Echipa din Covasna s-a impus cu 3-1 în fața Universității Cluj, și a reușit să-și apere trofeul obținut în sezonul precedent.

Victoria decisivă a fost realizată ieri, în deplasare, cu scorul de 85 la 76. Deși, înaintea ultimului sfert, U Cluj conducea cu 59-51, Sepsi a întors partida, în special grație tripletei Părău, Shegog, Marshall, care a izbutit să înscrie în total 65 de puncte. Clujul spera să facă dubla fete băieți în acest sezon, mai ales după ce echipa feminină câștigase primul joc al finalei, la Sfântu Gheorghe, cu 66 la 64. Sepsi a reușit însă trei victorii consecutive, 72-66, pe teren propriu, apoi 72-68 și 85-76, în fața a peste 2500 de spectatori veniți în Sala Horia Demian din Cluj-Napoca.

Săptămâna trecută, Olimpia CSU Brașov a reușit să-și asigure treapta a treia a podiumului, după două victorii în fața lui CSM Târgoviște, 59-55 și 82-59.

În Euroliga masculină, astăzi se pot decide ultimele două echipe calificate în Final 4-ul de peste trei săptămâni de la Istanbul. Real Madrid o conduce cu 2-1 pe Darușșafaka, și țintește, în deplasare, victoria decisivă, de la ora 19:30. Tot în orașul de pe două continente, dar de la 21:15, Anadolu Efes are nevoie de o nouă victorie în fața lui Olympiakos, pentru a încheia întâlnirea cu scorul de 3-1. Teoretic, în Final 4-ul de la Istanbul se pot regăsi trei echipe din Turcia, alături de câștigătoarea din sezonul trecut, CSKA Moscova. Rușii sunt deja calificați, după ce au trecut cu 3-0 de Baskonia. Cu același scor și Fenerbahce a reușit să ajungă în penultimul act, după duelul cu Panathinaikos.

Peste Ocean încep să se contureze sferturile de finală din NBA. Noaptea trecută, San Antonio Spurs și Toronto Raptors au obținut victoriile decisive. Texanii s-au impus cu 103-96 la Memphis, contra lui Grizzlies, și merg mai departe cu scorul general de 4-2, la fel ca și canadienii de la Toronto, învingători cu 92-89 în deplasarea împotriva celor de la Milwaukee Bucks.

Cele două își cunosc deja adversara din sferturi. Raptors va evolua împotriva campioanei en-titre, Cleveland Cavalliers, care a trecut cu 4-0 de Indiana Pacers, în timp ce San Antonio se va duela cu Houston Rockets, învingătoare cu 4-1 în duelul cu Oklahoma City Thunder.

După jocurile din această seară, este posibil ca tabloul sferturilor să fie definitivat. Condiția este ca Washington Wizards să o învingă, la Atlanta, pe Hawks, Boston Celtics să dispună în deplasare de Chicago Bulls, iar Utah Jazz să acumuleze a patra victorie împotriva celor de la Los Angeles Clippers.

Naționalele de volei ale României în pregătiri pentru Golden League
Sport 02 Mai 2024, 19:43

Reprezentativele de volei ale României s-au reunit joi în vederea participării la turneele Golden league.

Irina Begu, pas în sferturi la Wiesbaden
Sport 02 Mai 2024, 19:34

Jucătoarea de tenis Irina Begu a promovat în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Wiesbaden, Germania

Man și Mihăilă au promovat în Serie A, cu Parma
Sport 02 Mai 2024, 11:43

Atacanții Mihăilă și Man și-au asigurat, matematic, promovarea în Serie A, cu echipa de fotbal Parma, o performanță așteptată...

România a învins Ungaria, la Mondialul de hochei pe gheață
Sport 02 Mai 2024, 09:35

Naționala de hochei pe gheață a obținut prima victorie, în trei etape, la Campionatul Mondial din Italia.

PSG s-a lovit de „Zidul galben”, la Dortmund, în Liga Campionilor
Sport 02 Mai 2024, 08:37

Borussia Dortmund a învins-o pe Paris Saint-Germain, cu 1-0, în prima manșă a semifinalei din Liga Campionilor la fotbal.

Champions League: Bayern Munchen - Real Madrid 2-2. Finalista se decide pe Bernabeu
Sport 01 Mai 2024, 08:06

Două penalty-uri, goluri spectaculoase dar și câteva ratări monumentale au făcut deliciul unei partide care s-a încheiat 2-2.

Handbal: Dinamo, în semifinalele European League
Sport 30 Aprilie 2024, 23:46

Turneul final de patru este programat în weekend-ul 25-26 mai.

CFR Timișoara și-a asigurat locul în finala Ligii 1 de futsal
Sport 30 Aprilie 2024, 21:39

Echipa bănățeană a dispus de campioana la zi United Galați, scor 7-5, și cu o etapă înaintea finalului de play-off și-a...