Se încheie astăzi cel mai lung meci de tenis din istorie?

Tenismenul francez Nicolas Mahut şi cel american John Isner dispută o partidă de tenis de două zile, scorul fiind în acest moment 4-6, 6-3, 7-6 (7), 6-7 (3), 59-59. Meciul va fi reluat joi.

Tenismenii Nicolas Mahut şi John Isner dispută un meci de tenis de două zile la Wimbledon. Foto: Reuters.

Articol de Paul Poteraşi, 24 Iunie 2010, 09:33

Meciul de poveste dintre francezul Nicolas Mahut şi americanul John Isner, din primul tur al turneului de tenis de la Wimbledon, s-a întrerupt miercuri noaptea, pentru a doua oară, după 9 ore şi 54 de minute de joc.

Scorul dintre Nicolas Mahut, 28 de ani, locul 148 ATP, şi John Isner, 25 de ani, locul 19 ATP, este de 4-6, 6-3, 7-6 (7), 6-7 (3), 59-59.

Miercuri, cei doi au jucat şapte ore şi şase minute, cel mai lung set din istorie, şi au servit împreună 193 de aşi. Întâlnirea va continua joi de la ora 18.30.

Precedentul cel mai lung meci a fost cel disputat la 25 februarie 2009, între Chris Eaton şi James Ward, partidă ce stabilea un component al echipei de Cupa Davis a Marii Britanii.

Chris Eaton a câştigat cu 6-3, 6-2, 6-7(3), 2-6, 21-19 în 6 ore şi 40 de minute.

Partida nu a fost recunoscută de ATP, aşa că recordul oficial aparţinea meciului de la Roland Garros, din 2004, dintre Fabrice Santoro şi Arnaud Clement.

Fabrice Santoro l-a învins cu scorul de 6-4, 6-3, 6-7(5), 3-6, 16-14, pe compatriotul său, în şase ore şi 33 de minute.

Meciul cu cele mai multe ghemuri disputate era până miercuri cel dintre americanii Pancho Gonzalez şi Charlie Pasarell, care a avut loc în 1969, tot la Wimbledon, înaintea de introducerea tie-break-ului (1973).

Pancho Gonzalez s-a impus atunci după disputarea a 112 ghemuri, scor 22-24, 1-6, 16-14, 6-3, 11-9, în cinci ore şi 12 minute.

Urmăriţi finalul întâlnirii de miercuri dintre francezul Nicolas Mahut şi americanul John Isner. Sursă Youtube.com

Federer începe cu dreptul la Roland Garros
Sport 24 Mai 2010, 16:55

Tenismanul Roger Federer deschide cu un succes prima sa zi la turneul de la Paris 2010, după ce l-a învins în 3 seturi pe...

Nou record mondial la triplu salt în sală
Sport 04 Mai 2010, 14:30

Federaţia internaţională de atletism a omologat performanţa francezului Teddy Tamgho.

Naționalele de volei ale României în pregătiri pentru Golden League
Sport 02 Mai 2024, 19:43

Reprezentativele de volei ale României s-au reunit joi în vederea participării la turneele Golden league.

Irina Begu, pas în sferturi la Wiesbaden
Sport 02 Mai 2024, 19:34

Jucătoarea de tenis Irina Begu a promovat în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Wiesbaden, Germania

Man și Mihăilă au promovat în Serie A, cu Parma
Sport 02 Mai 2024, 11:43

Atacanții Mihăilă și Man și-au asigurat, matematic, promovarea în Serie A, cu echipa de fotbal Parma, o performanță așteptată...

România a învins Ungaria, la Mondialul de hochei pe gheață
Sport 02 Mai 2024, 09:35

Naționala de hochei pe gheață a obținut prima victorie, în trei etape, la Campionatul Mondial din Italia.

PSG s-a lovit de „Zidul galben”, la Dortmund, în Liga Campionilor
Sport 02 Mai 2024, 08:37

Borussia Dortmund a învins-o pe Paris Saint-Germain, cu 1-0, în prima manșă a semifinalei din Liga Campionilor la fotbal.

Champions League: Bayern Munchen - Real Madrid 2-2. Finalista se decide pe Bernabeu
Sport 01 Mai 2024, 08:06

Două penalty-uri, goluri spectaculoase dar și câteva ratări monumentale au făcut deliciul unei partide care s-a încheiat 2-2.