România s-a oprit în semifinalele Fed Cup

Confruntare extrem de echilibrată între România și Franța, în semifinalele Fed Cup, câștigată însă de jucătoarele din Hexagon, în setul al treilea din meciul decisiv.

Articol de Gabriel Bucur, 21 Aprilie 2019, 23:44

Echipa României a ratat calificarea în finala Cupei Federației, duminică, după ce a pierdut cu 2-3, scor general, întâlnirea cu echipa Franței, pe zgura din sala polivalentă de la Rouen.

Soarta s-a decis în setul al treilea din meciul de dublu (ultimul al confruntării). Simona Halep și Monica Niculescu au pierdut cu scorul de 7-5, 3-6, 4-6 contra perechii formate din Caroline Garcia și Kristina Mladenovic.

Tot duminică, Halep, numărul doi mondial, s-a impus cu 6-7 (8), 6-3, 6-4 împotriva ocupantei locului 21, Caroline Garcia, în vreme ce Irina Begu (locul 83 WTA, introdusă în al doilea meci de simplu al zilei în locul Mihaelei Buzărnescu) a cedat în fața jucătoarei Pauline Parmentier (numărul 53) cu 3-6, 6-2, 2-6. Înainte de finalul partidei, Begu s-a accidentat la glezna dreaptă.

Sâmbătă, în prima zi a duelului din Franța, Simona Halep a învins-o pe Kristina Mladenovic (locul 66 WTA) cu scorul de 6-3, 6-1. După câteva minute, a început duelul Mihaelei Buzărnescu (locul 30) cu Caroline Garcia, pierdut însă de bucureșteancă la scorul de 3-6, 3-6.

În sferturile Fed Cup din luna februarie, România a triumfat contra Cehiei, la Ostrava, cu 3-2, în aceeași formulă trimisă pe teren. De cealaltă parte, Franța a trecut de Belgia cu 3-1.

Echipa României a mai ajuns o singură dată până în semifinale, în 1973, când adversara de atunci, Africa de Sud, s-a impus cu 2-1. O calificare în ultimul act ar fi însemnat o premieră pentru „tricolore”.

Finala Fed Cup se va juca în Australia, în luna noiembrie, între echipa țării-gazdă (care a depășit pe Belarus cu 3-2) și cea a Franței.

Sport 15 Aprilie 2019, 00:02

Niciun șut pe poartă în derbyul CFR Cluj - FCSB

Cele mai bune echipe din campionatul național de fotbal au creat un meci lipsit de faze importante, în egalul „alb” de duminică.

Dinamo câștigă la un gol prima manșă cu Skjern
Sport 23 Aprilie 2024, 22:34

Victorie grea pentru campioana României la handbal masculin Dinamo București, în prima manșă din sferturile de finală ale...

Ana Maria Brânză va alerga cu torța olimpică
Sport 23 Aprilie 2024, 20:09

Spadasina tricoloră a fost inclusă în grupul de sportivi care reprezintă Uniunea Europeană.

Loteria Română va emite un milion de lozuri în sprijinul sportivilor
Sport 23 Aprilie 2024, 17:16

30% din sumele încasate vor fi utilizate exclusiv în sprijinul participării echipelor naţionale la competiţiile din vară.

Ambasada Franței în România pregătită pentru Jocurile Olimpice
Sport 23 Aprilie 2024, 15:20

La mai puţin de 100 de zile înainte de debutul Jocurilor Olimpice de la Paris, Ambasada Franţei în România a organizat un...

Patru arbitri români, cooptați la EURO 2024
Sport 23 Aprilie 2024, 14:49

Patru arbitri români vor oficia la turneul de fotbal EURO 2024, care va avea loc în Germania în perioada 14 Iunie - 14 Iulie.

SUPERLIGA, etapa a 6-a: FCSB poate câștiga matematic titlul de campioană
Sport 23 Aprilie 2024, 09:06

Dacă Univ Craiova nu o învinge pe CFR Cluj acasă, iar FCSB o bate în Covasna pe SEPSI, titlul este jucat.