Ascultă Radio România Actualitaţi Live

România pierde ultimul meci cu Italia la CE de volei junioare

Naționala feminină de volei junioare a României a terminat competiția pe locul 11.

Articol de Bogdan Predescu, 10 Iulie 2024, 07:46

La Blaj s-a încheiat Grupa I a Campionatului European de volei feminin pentru jucătoare sub 18 ani. Naționala României a întâlnit marți în ultimul meci din grupă selecționata Italiei, în fața căreia a cedat cu 3-0. Au punctat pentru România: Alexia Ruci 11 puncte, Bianca Cucu 10, Sara Buricea 3, Alexandra Coleșnicov 3, Alexandra Cricleviț 2, Maria Știrbu 1, Daria Cocan 1, Daria Ocenic 1, Nicole Toma 1. Au mai jucat: Eva Vizitiu (libero), Carla Pârv și Alesia Balica.

România a avut parte de 7 meciuri în 9 zile, cu trei victorii și patru înfrângeri pentru fetele noastre. Naționala U18 a României termină competiția cu trei victorii şi patru eşecuri, fiind pe locul 6 în grupă și pe poziția 11 la general. Primele două locuri din grupa noastră au fost ocupate de Italia și Belgia, echipe care avansează în semifinale.

Etichete : volei u18 blaj ce italia romania
Alvaro Morata s-a transferat la AC Milan
Sport 19 Iulie 2024, 22:14

Alvaro Morata (31 de ani) a fost anunțat ca jucător al celor de la AC Milan, după 2 ani petrecuți la Atletico Madrid.

Cvartetul românesc din Cupele Europene la fotbal
Sport 19 Iulie 2024, 17:22

Patru echipe românești de fotbal vor juca în turul doi preliminar al Cupelor Europene

Universitatea Craiova – NK Maribor, în turul 2 preliminar al Conference League
Sport 19 Iulie 2024, 15:02

Manșa tur a confruntării fotbalistice dintre NK Maribor și Universitatea Craiova este programată pe 25 Iulie, în Slovenia.

Canotaj: Antrenorul Antonio Colamonici a primit și cetățenia română
Sport 19 Iulie 2024, 11:15

Antrenorul coordonator al lotului olimpic de canotaj al României, italianul Antonio Colamonici, a devenit și cetățean român.

Europa League: Corvinul Hunedoara, în turul al doilea
Sport 19 Iulie 2024, 01:19

Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea preliminar din Europa League, în ciuda...

România, locul 45 în clasamentul FIFA
Sport 18 Iulie 2024, 15:15

Naționala de fotbal a României a urcat două locuri în clasamentul FIFA, dat publicității joi.