Ascultă Radio România Actualitaţi Live

România pierde în ultimele minute în faţa Franţei

Într-un meci contând pentru etapa a treia a grupei D a preliminariilor Euro 2012 de fotbal, România a pierdut în faţa Franţei cu scorul de 2 la 0.

Fază din meciul Franţa-România. Foto: Reuters.

Articol de Răzvan Stancu, 10 Octombrie 2010, 08:28

Selecţionata de fotbal a României a fost învinsă pe Stade de France de reprezentativa Franţei cu scorul de 2 la 0, într-un meci decisiv contând pentru etapa a treia a grupei D a preliminariilor Campionatului European din 2012.

Loic Remy, plecat dintr-o poziţie suspectă de ofsaid, a deschis scorul în minutul 83 pentru Franţa cu un şut la colţul lung învingând-ul pe portarul Costel Pantilimon.

Yoann Gourcuff a stabilit scorul final în cel de-al treilea minut de prelungiri(90+3) cu un şut din 12 metri, după o cursă a lui Payet.

După meci, în cadrul conferinţei de presă, antrenorul selecţionatei României, Răzvan Lucescu, a declarat că în prima repriză defensiva a fost bună, blocând jocul Franţei în a-şi crea faze periculoase, informează Fifa.com.

"În prima repriză Franţa a dominat, dar noi ne-am organizat bine în defensivă. Am stopat Franţa să-şi creeze şanse de gol. Problema noastră a fost că am jucat cu teamă. Am pierdut balonul după ce cu greu îl câştigam.

"A doua repriză a fost mult mai echilibrată, cu multe şanse de a înscrie de ambele părţi. Este normal ca Franţa să aibă mai multe şanse deoarece calitatea tehnică a acestora este incredibilă", a mai spus selecţionerul României.

Ultimul sfert de oră "a făcut diferenţa"

Antrenorul Franţei, Laurent Blanc a declarat că nu este nimic greşit în a câştiga un meci în ultimele zece minute.

"Prima repriză a fost dificilă, defensiva adversă a fost bine organizată, au jucat mult cu baloane lungi iar noi nu am reuşit să realizăm şanse clare de a înscrie. Le-am cerut jucătorilor să fie calmi. Nu este nimic greşit în a cîştiga un meci în ultimele zece minute.

"Partida s-a deschis în cea de-a doua repriză. România a avut şanse de a marca dar ultimul sfert de oră a făcut diferenţa. Prospeţimea echipei precum şi a jucătorilor noi intraţi(Remy, Gourcuff şi Payet) au făcut această diferenţă" a mai adăugat Laurent Blanc în cadrul conferinţei de presă.

Partida a fost arbitrată de o brigadă din Portugalia, condusă la centru de Pedro Proenca Oliveira Alves Garcia.

Potrivit organizatorilor acestei partide, pentru acest meci au fost vândute 75.000 de bilete, pe stadion aflându-se aproximativ 1.000 de susţinători ai echipei naţionale a României.

În cea de a treia etapă a grupei D s-au înregistrat următoarele rezultate: Luxemburg - Belarus 0-0 şi Albania - Bosnia-Herţegovina 1-1.

Această înfrângere lasă reprezentativa României pe locul al cincilea, cu un punct peste Luxemburg, următorul meci fiind programat în data de 26 martie 2011 când va întâlni selecţionata Bosniei-Herţegovinei.

Sport 10 Septembrie 2010, 14:13

Naţionala de tineret a României la fotbal va disputa meciul de baraj pentru Campionatul European din Danemarca, de anul...

România la Campionatele Europene de gimnastică: trei finale pe aparate și cea pe echipe
Sport 02 Mai 2024, 21:39

Finalele pe aparate vor avea loc sâmbătă, iar cea de la echipe se va desfășura duminică.

Naționalele de volei ale României în pregătiri pentru Golden League
Sport 02 Mai 2024, 19:43

Reprezentativele de volei ale României s-au reunit joi în vederea participării la turneele Golden league.

Irina Begu, pas în sferturi la Wiesbaden
Sport 02 Mai 2024, 19:34

Jucătoarea de tenis Irina Begu a promovat în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Wiesbaden, Germania

Man și Mihăilă au promovat în Serie A, cu Parma
Sport 02 Mai 2024, 11:43

Atacanții Mihăilă și Man și-au asigurat, matematic, promovarea în Serie A, cu echipa de fotbal Parma, o performanță așteptată...

România a învins Ungaria, la Mondialul de hochei pe gheață
Sport 02 Mai 2024, 09:35

Naționala de hochei pe gheață a obținut prima victorie, în trei etape, la Campionatul Mondial din Italia.

PSG s-a lovit de „Zidul galben”, la Dortmund, în Liga Campionilor
Sport 02 Mai 2024, 08:37

Borussia Dortmund a învins-o pe Paris Saint-Germain, cu 1-0, în prima manșă a semifinalei din Liga Campionilor la fotbal.

Champions League: Bayern Munchen - Real Madrid 2-2. Finalista se decide pe Bernabeu
Sport 01 Mai 2024, 08:06

Două penalty-uri, goluri spectaculoase dar și câteva ratări monumentale au făcut deliciul unei partide care s-a încheiat 2-2.