România, nevoită să ia primele puncte în preliminarii cu Insulele Feroe

Naționala României a pornit cu stângul aventura calificării la Euro 2020, astfel că primele puncte ar putea veni abia în cel de-al doilea meci, împotriva Insulelor Feroe.

Articol de Gabriel Bucur, 24 Martie 2019, 22:53

Echipa națională a României s-a întors, astăzi, în țară, după meciul pierdut, sâmbătă seară, cu scorul de 1-2, în Suedia, în deschiderea grupei F de calificare pentru Europeanul de fotbal din 2020. „Tricolorii” au aterizat la Cluj-Napoca, unde, marți, de la ora 21:45, pe stadionul Dr. Constantin Rădulescu, vor juca împotriva reprezentativei din Insulele Feroe.

În această seară, selecționerul Cosmin Contra a organizat un antrenament cu jucătorii neutilizați în Suedia, în vreme ce titlularii au avut program de refacere.

Sursa foto: Adrian Soare

Sâmbătă, golul „tricolor” a venit în minutul 58, prin lovitura de cap a lui Claudiu Keșeru, cu minge din centrarea scurtă a lui Răzvan Marin de pe partea dreaptă, în vreme ce pentru scandinavi au înscris Robin Quaison, în minutul 33, și Viktor Claesson, în minutul 40.

Rezultatele au fost identice în grupa României, în prima rundă de meciuri. Suedia - România, Spania - Norvegia și Malta - Insulele Feroe s-au încheiat, fiecare, cu scorul de 2-1.

Confruntarea de marți seară va fi arbitrată la centru de turcul Halil Umut Meler.

Sport 18 Martie 2019, 02:11

Bianca Andreescu a câștigat turneul de la Indian Wells

Surpriză de proporții în California, unde turneul considerat a fi „al cincilea Mare Șlem” a fost dominat de o jucătoare de...

Handbal masculin: România, victorie dramatică cu Cehia
Sport 08 Mai 2024, 19:46

Handbal masculin: România – Cehia, scor 31-30, în turul din barajul pentru CM din 2025.

Handbal masculin: s-au stabilit semifinalele Cupei României
Sport 08 Mai 2024, 18:21

Turneul Final Four va avea loc în perioada 18-19 mai.

Flacăra olimpică a ajuns în largul portului Marsilia
Sport 08 Mai 2024, 13:50

Aprinsă în mod tradițional pe muntele Olimp din Grecia, flacăra a traversat Mediterana la bordul unui velier din secolul al...

Borussia Dortmund s-a calificat în finala UEFA Champions League
Sport 08 Mai 2024, 08:11

Este pentru a 11 a oară când Borussia Dortmund ajunge în ultimul act al competiției.

Ana Bogdan, calificare în turul secund al turneului de tenis de la Roma
Sport 07 Mai 2024, 22:39

Ana Bogdan continuă cursa pe zgură în turneul WTA de la Roma.

Gloria Buzău a promovat în Superliga de fotbal
Sport 07 Mai 2024, 21:28

La Buzău, Gloria a învins-o pe câștigătoarea ligii secunde, Unirea Slobozia, cu scorul de 3-0.

Tenis de masă: Ovidiu Ionescu s-a calificat la Jocurile Olimpice în proba de dublu mixt
Sport 07 Mai 2024, 16:27

16 perechi vor participa la Jocurile Olimpice de la Paris în proba de dublu mixt.