România, locul șase la Campionatele Europene de atletism pentru cadeți

Delegația României a obținut șase medalii, două de aur, una de argint și trei de bronz, la Campionatele Europene de atletism pentru cadeți, desfășurate în perioada 14-17 iulie.

Georgiana Aniței. Foto: facebook.com/Romanian-Athletics-Federation

Articol de Alex Țențu, 18 Iulie 2016, 02:45

Delegația României a obținut șase medalii, două de aur, una de argint și trei de bronz, la Campionatele Europene de atletism pentru cadeți, desfășurate în perioada 14-17 iulie la Tbilisi, în Georgia.

Sâmbătă, Andreea Mikloș a devenit campioană europeană în proba de 400 de metri, cu timpul de 52.70 de secunde, care reprezintă și cea mai bună performanță a carierei.

Georgiana Aniței a cucerit vineri medalia de aur în proba de triplusalt. Băcăuanca a reușit un rezultat de 13,19 metri, la ultima încercare, și și-a trecut în palmares titlul european.

Mihai Pîslaru a câștigat sâmbătă medalia de argint la 400 de metri, fiind înregistrat în 47.46 de secunde.

În prima zi de întreceri, Adrian Garcea a obținut medalia de bronz în proba de 3000 de metri. Garcea a fost înregistrat cu timpul de 8:20.940, care reprezintă cea mai bună performanță a carierei pentru atletul român.

Vineri, Bogdan Sitoianu și-a adjudecat bronzul la săritura în lungime. Sitoianu a reușit un 7.31 metri, din a patra încercare, rezultat sinonim pentru el cu cel mai bun rezultat al sezonului.

În ultima zi de întreceri, Răzvan Grecu a câștigat medalia de bronz în proba de triplu salt, grație ultimei sărituri, care a măsurat 15.62 metri, și care reprezintă cea mai bună performanță a sa în actualul sezon.

Alte rezultate ale atleților români: Andra Botez a terminat pe opt cursa de 5000 de metri, cu timpul de 24:35.80.

Diana Ion a încheiat finala de triplu salt pe locul al șaselea, cu o săritură de 12.47 metri.

Ștefan Mangu a fost al nouălea în finala de 10000 de metri, cronometrat în 46:54.21.

Ana Stanciu a obținut locul al șaptelea în finala de aruncarea ciocanului, cu o performanță de 61.13 metri.

Alexandru Grigore a încheiat finala la suliță pe locul 12, cu o aruncare de 50.12 metri, singura valabilă din cele șase încercate.

Aura Blioju a terminat pe șapte finala de 2000 de metri obstacole, cu timpul de 6:52.37.

La greutate, Ioana Țigănașu a realizat un record personal, cu o aruncare de 15.53 metri, care i-a adus însă doar locul al zecelea.

Ionuț Biro a încheiat pe ultimul loc, al 12-lea, finala de 1500 de metri, cu timpul de 4:06.87.

În proba de 2000 de metri obstacole, Adrian Garcea a terminat al 11-lea, cu timpul de 6:07.07, iar Mihai Cochior a fost al 13-lea, cronometrat în 6:15.53.

Raluca Vrabie a aruncat 49.33 de metri, și a terminat a zecea în finala la aruncarea suliței.

La săritura în lungime, Georgiana Aniței a fost a zecea, cu o performanță de 5.62 metri.

Cu record personal, 59.71 de secunde, Iulia Banaga s-a clasat doar pe șase în finala de 400 de metri garduri.

Ceilalți atleți români nu s-au calificat în finalele probelor la care au participat.

La prima ediție a Campionatelor Europene de atletism pentru cadeți, România a deplasat 32 de sportivi, 20 de băieți și 12 fete.

În clasamentul pe medalii, pe prima poziție a încheiat Marea Britanie, cu 13 medalii, cinci de aur, patru de argint și patru de bronz.

România organizează, în premieră, Europenele de mountainbike
Sport 26 Aprilie 2024, 09:50

Campionatele Europene de ciclism mountainbike se vor desfășura în complexul sportiv de la Cheile Grădiștei, în perioada 8-12...

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.