Ascultă Radio România Actualitaţi Live

România, locul 12 la Campionatul Mondial de handbal feminin

La ultimele cinci turnee finale, echipa națională s-a clasat de patru ori pe poziția a 12-a și o dată pe 13.

România a ocupat locul 12 la Campionatul Mondial de handbal feminin 2023, desfășurat în Danemarca. Foto: Alex Tentu/ RRA

Articol de Alex Țențu, 12 Decembrie 2023, 10:34

România a terminat pe poziția a treia în grupa de la Herning, după victoria cu Polonia, scor 27-26. Echipa antrenată de Florentin Pera a avut un avantaj de 3 goluri la pauză, s-a desprins la +5 până în minutul 40, dar polonezele au egalat înaintea ultimelor 5 minute. După time-out, România a marcat de două ori, iar Polonia a mai înscris o singură dată. Selecționata lui Pera încheie turneul pe poziția a 12-a și ratează obiectivul, calificarea la turneul preolimpic.

De remarcat încă o dată randamentul Elizei Buceschi, 11 goluri seara trecută și 47 în turneu, cele mai multe până în acest moment al competiției. Buceschi a preluat poziția și rolul Cristinei Neagu, care din cauza accidentării la genunchi a jucat la ultimul ei Campionat Mondial doar în meciul cu Germania, timp de 23 de minute. Dacă nu se va răzgândi, meciul din seara zilei de 7 decembrie a fost ultimul al Cristinei pentru echipa națională. În cele 222 de partide strânse pe parcursul a 17 ani, Neagu a marcat 975 de goluri. Statutul de căpitan a fost preluat de Crina Pintea, care a încheiat în lacrimi parcursul din Danemarca.

Per total, un parcurs modest, cu 4 victorii împotriva unor oponenți inferiori, precum: Chile, Serbia, Japonia și Polonia, înfrângere la două goluri contra Germaniei, adversar cu care România nu pleca favorită, și eșec la 16 goluri cu gazda Danemarca. La ultimele cinci turnee finale, echipa națională s-a clasat de patru ori pe poziția a 12-a și o dată pe 13.

Campionatul Mondial continuă cu faza sferturilor de finală. Astăzi, la Trondheim, sunt programate partidele: Franța-Cehia și Olanda-Norvegia, iar mâine, la Herning, vor avea loc meciurile: Suedia-Germania și Danemarca-Muntenegru.

Jocurile Olimpice: Team România a ajuns la 80 de sportivi
Sport 26 Aprilie 2024, 18:07

Ebru Bolat va reprezenta România în competiţia olimpică de sailing, care va aveaa loc la Marsilia.

România organizează, în premieră, Europenele de mountainbike
Sport 26 Aprilie 2024, 09:50

Campionatele Europene de ciclism mountainbike se vor desfășura în complexul sportiv de la Cheile Grădiștei, în perioada 8-12...

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.

Xavi continuă cu Barca
Sport 25 Aprilie 2024, 19:45

Antrenorul Barcelonei, Xavi Hernandez: "În ianuarie, mă gândeam că ar fi mai bine să plec, dar acum văd lucrurile altfel".

Superliga de fotbal: Sepsi - FCSB 2-2
Sport 25 Aprilie 2024, 09:42

La Ovidiu, Farul mai face un pas mare spre consolidarea locului 2 în clasament după 3-1 cu Rapid.

Contracronometru Olimpic la RRA
Sport 24 Aprilie 2024, 22:25

O nouă ediție a emisiunii Contracronometru dedicată Jocurilor Olimpice de la Paris, cu detalii de la Ambasada Franței la...

EURO 2024: Olimpiu Moruțan ratează turneul final
Sport 24 Aprilie 2024, 18:22

Olimpiu Moruțan a jucat în 15 partide pentru România și a marcat un gol

CSM Constanța reușește eventul, la doi ani de la înființare
Sport 24 Aprilie 2024, 08:42

Echipa feminină de baschet CSM Constanța a dominat acest sezon intern, atât în campionat, cât și în Cupă.