România învinge Spania la handbal feminin

În prima zi a campionatului european de handbal feminin ce se dispută în Danemarca şi Norvegia, naţionala României s-a impus în faţa Spaniei cu scorul de 30-26.

Cristina Vărzaru înscrie în partida cu Spania. Foto: Reuters.

Articol de Răzvan Stancu, 08 Decembrie 2010, 02:47

Naţionala feminină de handbal a României a învins Spania cu scorul de 30-26 în prima zi a campionatului european din Danemarca şi Norvegia.

În meciul din grupa A a CE de handbal feminin, disputat marţi seară pe stadionul Gigantium Arena din Aalborg, echipa noastră a avut un start mai dificil fiind condusă până în minutul 6 cu 3-1, însă pînă la pauza naţionala româniei a reuşit sa întoarcă rezultatul, având un avantaj de cinci goluri, 15-10.

În cea de-a doua repriză, cu o apărare excelentă, România a ridicat scorul la 19-11 în minutul 35 după care a urmat o cădere în jocul nostru iar ibericele s-au apropiat la doar trei goluri, 22-19 în minutul 48.

Până la final naţionala României antrenată de Radu Voina, a revenit în meci şi a reuşit să învingă naţionala Spaniei cu scorul de 30-26.

În cel de-al doilea meci al grupei A, naţionala Danemarcei a învis Serbia cu scorul de 25-20.

România va juca următorul meci pe 9 decembrie, cu Danemarca, de la ora 21.45.