România, absentă de la încă un Campionat European de handbal masculin

România nu poate ajunge prea repede din lumea a treia a handbalului în elita continentului.

Articol de Alex Țențu, 16 Iunie 2017, 02:51

România nu poate ajunge prea repede din lumea a treia a handbalului în elita continentului. Belarus s-a impus cu 32 la 22 în Polivalenta din Craiova, iar șansele de calificare la Europene au dispărut.

Lipsa calității individuale s-a văzut încă o dată. Văduvită și de argumentul forței grupului, România avea de recuperat patru goluri după doar cinci minute. Deficitul a continuat să crească, iar la pauză tabela indica 19 la 11 pentru Belarus.

Cu o apărare din care au lipsit Dan Savenco și Radu Lazăr, portarii Mihai Popescu și Ionuț Iancu au continuat să scoată mingea din plasă și în repriza secundă. Atacurile previzibile, construite de jucătorii din linia de 9 metri, s-au oprit de 16 ori în fostul portar al Stelei, Ivan Matskevich, și de multe ori pe lângă poartă.

Cei mai buni marcatori ai României, Marius Mocanu și Demis Grigoraș, cu 5 reușite, nu au putut reduce din proporțiile înfrângerii. Oaspeții au condus chiar și la 12 goluri, însă partida s-a încheiat cu 32 la 22 pentru Belarus, care merge la Campionatul European din Croația, alături de Serbia.

Fără jucători de mare valoare, selecționerul Xavier Pasqual nu a putut face minuni precum toamna trecută. Antrenorul Barcelonei rămâne însă indiscutabil speranța de redresare a handbalului masculin românesc.

Campania de calificare, începută în 2014, contra celor din Kosovo, se va încheia duminică, la Gdansk, împotriva Poloniei.

Naționalele de volei ale României în pregătiri pentru Golden League
Sport 02 Mai 2024, 19:43

Reprezentativele de volei ale României s-au reunit joi în vederea participării la turneele Golden league.

Irina Begu, pas în sferturi la Wiesbaden
Sport 02 Mai 2024, 19:34

Jucătoarea de tenis Irina Begu a promovat în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Wiesbaden, Germania

Man și Mihăilă au promovat în Serie A, cu Parma
Sport 02 Mai 2024, 11:43

Atacanții Mihăilă și Man și-au asigurat, matematic, promovarea în Serie A, cu echipa de fotbal Parma, o performanță așteptată...

România a învins Ungaria, la Mondialul de hochei pe gheață
Sport 02 Mai 2024, 09:35

Naționala de hochei pe gheață a obținut prima victorie, în trei etape, la Campionatul Mondial din Italia.

PSG s-a lovit de „Zidul galben”, la Dortmund, în Liga Campionilor
Sport 02 Mai 2024, 08:37

Borussia Dortmund a învins-o pe Paris Saint-Germain, cu 1-0, în prima manșă a semifinalei din Liga Campionilor la fotbal.

Champions League: Bayern Munchen - Real Madrid 2-2. Finalista se decide pe Bernabeu
Sport 01 Mai 2024, 08:06

Două penalty-uri, goluri spectaculoase dar și câteva ratări monumentale au făcut deliciul unei partide care s-a încheiat 2-2.

Handbal: Dinamo, în semifinalele European League
Sport 30 Aprilie 2024, 23:46

Turneul final de patru este programat în weekend-ul 25-26 mai.

CFR Timișoara și-a asigurat locul în finala Ligii 1 de futsal
Sport 30 Aprilie 2024, 21:39

Echipa bănățeană a dispus de campioana la zi United Galați, scor 7-5, și cu o etapă înaintea finalului de play-off și-a...