România a câştigat Cupa Mondială de handbal de la Aarhus

Naţionala feminină de handbal a României a câştigat Cupa Mondială de la Aarhus din Danemarca, după ce a învins formaţia Norvegiei cu scorul de 24-23.

Adriana Nechita(stânga) a înscris în meciul împotriva Norvegiei un gol. Foto: Reuters.

Articol de Alexandru Cenuşoiu, 26 Septembrie 2010, 19:23

Naţionala feminină de handbal a României a câştigat Cupa Mondială de la Aarhus din Danemarca, după ce a învins formaţia Norvegiei cu scorul de 24-23 (12-12), informează Agerpres.

România a deschis scorul, dar apoi a fost condusă cu 3-1 (min. 3) şi 4-2 (5), după care a preluat controlul jocului, a egalat la 5 (10) şi s-a desprins la patru goluri, 9-5 (18).

La finalul primei reprize cele două echipe au intrat la cabine la egalitate, 12-12.

După pauză, a predominat echilibrul, echipa noastră nereuşind să se desprindă decât în ultimul sfert de oră, 22-18 (min. 48), pentru ca în final să câştige la limită, cu 24-23, în faţa campioanei olimpice, pe care a mai învins-o şi în grupă, cu 21-20.

Echipa naţională a României câştigă pentru a doua oară consecutiv prestigioasa competiţie de la Aarhus, după ce anul trecut a învins în finală tot Norvegia, cu 28-27.

Golurile echipei noastre au fost reuşite de Valentina Ardean (4), Ada Moldovan (5), Oana Manea (4), Melinda Geiger (7), Aurelia Brădeanu (2), Florina Chintoan (1), Adriana Nechita (1). Echipa antrenată de Radu Voina a irosit şi trei aruncări de la 7 metri.

Antrenorul echipei de handbal masculin HCM Constanţa a decedat
România 08 Mai 2010, 08:52

Antrenorul sârb Zoran Kurtes a decedat, în noaptea de vineri spre sâmbătă, la Mamaia, în urma unui stop cardio-respirator.

Handbal: Dinamo, în semifinalele European League
Sport 30 Aprilie 2024, 23:46

Turneul final de patru este programat în weekend-ul 25-26 mai.

CFR Timișoara și-a asigurat locul în finala Ligii 1 de futsal
Sport 30 Aprilie 2024, 21:39

Echipa bănățeană a dispus de campioana la zi United Galați, scor 7-5, și cu o etapă înaintea finalului de play-off și-a...

Billie Jean King Cup: Japonia, adversara României în optimile de finală
Sport 30 Aprilie 2024, 17:21

Turneul final al competiției va începe la Sevilla, pe 12 noiembrie.

Craiova urcă în Superligă. Rapid, doar un punct în 7 etape
Sport 30 Aprilie 2024, 10:23

Universitatea Craiova a câștigat în Giulești, ocazie pentru olteni să urce pe locul secund, în Superligă, în vreme ce Rapid...

Nou-promovata Corona Brașov este noua campioană la volei masculin
Sport 30 Aprilie 2024, 08:40

Surpriză, în campionatul național de volei masculin. Corona Brașov a câștigat titlul, la prima participare în prima divizie.

Paris Saint-Germain a cucerit titlul de campioană a Franței pentru a 12-a oară
Sport 29 Aprilie 2024, 17:05

PSG și-a atins unul dintre obiectivele sezonului și poate realiza “tripla”.

Argint european pentru Lăcrămioara Perijoc
Sport 29 Aprilie 2024, 09:41

Pugilista Lăcrămioara Perijoc a urcat pe podiumul Europenelor, învinsă, în finala de la Belgrad, de o reprezentantă a gazdelor.