Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Programul turului din Liga I

În prima etapă, Steaua va juca împotriva Voinţei Sibiu, Rapid va întâlni acasă Vasluiul, Dinamo va întâlni formaţia Târgu Mureş, iar Oţelul va juca împotriva Petrolului.

Programul turului din Liga I
Voinţa Sibiu a obţinut calificarea în Liga I în urma unui baraj de promovare cu Săgeata Năvodari. Foto: Agerpres.

Articol de Paul Poteraşi, 07 Iulie 2011, 15:16

Liga Profesionistă de fotbal a stabilit joi programul noului sezon al Ligii I.

Steaua şi Oţelul vor juca în Supercupa României pe 17 iulie, la Piatra Neamţ.

Noul sezon din Liga I va începe vineri, pe 22 iulie.

Ca şi în sezonul 2010-2011, LPF a decis ca prima etapă din retur să se dispute înainte de pauza competiţională, astfel încât etapa a XVIII-a va începe în data de 17 decembrie 2011.

În urne s-a regăsit şi Voinţa Sibiu, care a obţinut marţi promovarea în primul eşalon după ce a învins în barajul cu Săgeata Năvodari (2-0).

Cu toate acestea, oficialii Ligii Profesioniste de Fotbal nu exclud ca Timişoara şi Bistriţa să fie reprimite în Liga 1, decizia finală a TAS-ului urmând să fie dată pe 14 iulie.

În cazul în care Tribunalul Sportiv de la Lausanne va da un verdict favorabil celor două echipe retrogradate de Federaţie, Timişoara va lua locul Sportului, iar Gloria Bistriţa va înlocui Voinţa Sibiu în programul Ligii I.

În prima etapă, Steaua va juca împotriva nou-promovatei Voinţa Sibiu, în deplasare, Rapid va întâlni acasă Vasluiul, CFR Cluj va juca acasă împotriva Astrei, Dinamo va întâlni pe teren propriu echipa lui Ioan Ovidiu Sabău, Târgul Mureş, iar campioana Oţelul se va deplasa pe stadionul Petrolului.

Derby-ul de tradiţie al Ligii I, Dinamo - Steaua, se va juca în etapa a 16-a.

Vezi mai jos programul turului şi opţiunile ce le revin televiziunilor.

Etapa I, 22.07.2011
GazdăOaspete
CFR Cluj-Astra
Voinţa Sibiu-Steaua
Mioveni-U Cluj
Rapid-Vaslui
Chiajna-Sportul
Petrolul-Oţelul
Ceahlăul-Pandurii
Braşov-Gaz Metan
Dinamo-Târgu Mureş
RCS&RDS are opţiunile:1,3,4,5,6,7,8
DolceSport are opţiunea:9
Antena 1 are opţiunea:2
Etapa II, 30.07.2011
GazdăOaspete
Astra-Voinţa Sibiu
Steaua-Mioveni
U Cluj-Rapid
Vaslui-Petrolul
Sportul-Ceahlăul
Oţelul-Chiajna
Pandurii-Braşov
Gaz Metan-Dinamo
Târgu Mureş-CFR Cluj
RCS&RDS are opţiunile:2,4,5,6,7,8,9
DolceSport are opţiunea:1
Antena 1 are opţiunea:3
Etapa III, 13.08.2011
GazdăOaspete
CFR Cluj-Gaz Metan
Voinţa Sibiu-Târgu Mureş
Mioveni-Astra
Chiajna-Vaslui
Petrolul-Rapid
Ceahlăul- Oţelul
Braşov-Sportul
Dinamo-Pandurii
Steaua-U. Cluj
RCS&RDS are opţiunile: 1,3,5,6,7,8,9
DolceSport are opţiunea:2
Antena 1 are opţiunea:4
Etapa IV, 20.08.2011
GazdăOaspete
Rapid-Chiajna
Astra-Steaua
U Cluj-Petrolul
Vaslui-Ceahlăul
Sportul-Dinamo
Oţelul-Braşov
Pandurii-CFR Cluj
Gaz Metan-Voinţa Sibiu
Târgu Mureş-Mioveni
RCS&RDS are opţiunile: 1,2,4,6,7,8,9
DolceSport are opţiunea:3
Antena 1 are opţiunea:5
Etapa V, 27.08.2011
GazdăOaspete
CFR Cluj-Sportul
Voinţa Sibiu-Pandurii
Mioveni-Gaz Metan
ChiajnaPetrolul
Cheahlaul-Rapid
Braşov-Vaslui
Dinamo-Oţelul
Astra-U Cluj
Steaua-Târgu Mureş
RCS&RDS are opţiunile: 1,2,3,5,7,8,9
DolceSport are opţiunea:4
Antena 1 are opţiunea:6
Etapa VI, 10.09.2011
GazdăOaspete
Rapid-Braşov
Petrolul- Ceahlăul
U Cluj-Chiajna
VasluiDinamo
Sportul-Voinţa Sibiu
Oţelul-CFR Cluj
Pandurii-Mioveni
Gaz Metan-Steaua
Târgu Mureş-Astra
RCS&RDS are opţiunile: 1,2,3,4,6,8,9
DolceSport are opţiunea:5
Antena 1 are opţiunea:7
Etapa VII, 17.09.2011
GazdăOaspete
CFR Cluj-Vaslui
Voinţa Sibiu-Oţelul
Mioveni-Sportul
CeahlăulChiajna
Braşov-Petrolul
Dinamo-Rapid
Astra-Gaz Metan
Steaua-Pandurii
Târgu Mureş-U. Cluj
RCS&RDS are opţiunile: 1,2,3,4,5,7,9
DolceSport are opţiunea:6
Antena 1 are opţiunea:8
Etapa VIII, 24.09.2011
GazdăOaspete
Rapid-CFR Cluj
Chiajna-Braşov
Petrolul-Dinamo
U ClujCeahlăul
Vaslui-Voinţa Sibiu
Sportul-Steaua
Oţelul-Mioveni
Pandurii-Astra
Gaz Metan-Târgu Mureş
RCS&RDS are opţiunile: 1,2,3,4,5,6,8
DolceSport are opţiunea:7
Antena 1 are opţiunea:9
Etapa IX, 01.10.2011
GazdăOaspete
CFR Cluj-Petrolul
Voinţa Sibiu-Rapid
Mioveni-Vaslui
BraşovCeahlăul
Dinamo-Chiajna
Astra-Sportul
Steaua-Oţelul
Gaz Metan-U.Cluj
Târgu Mureş-Pandurii
RCS&RDS are opţiunile: 2,3,4,5,6,7,9
DolceSport are opţiunea:8
Antena 1 are opţiunea:1
Etapa X, 15.10.2011
GazdăOaspete
Rapid-Mioveni
Chiajna-CFR Cluj
Petrolul-Voinţa Sibiu
CeahlăulDinamo
U Cluj-Braşov
Vaslui-Steaua
Sportul-Târgu Mureş
Oţelul-Astra
Pandurii-Gaz Metan
RCS&RDS are opţiunile: 1,3,4,5,6,7,8
DolceSport are opţiunea:9
Antena 1 are opţiunea:2
Etapa XI, 22.10.2011
GazdăOaspete
CFR Cluj-Ceahlăul
Voinţa Sibiu-Chiajna
Mioveni-Petrolul
DinamoBraşov
Astra-Vaslui
Steaua-Rapid
Pandurii-U. Cluj
Gaz Metan-Sportul
Târgu Mureş-Oţelul
RCS&RDS are opţiunile: 2,4,5,6,7,8,9
DolceSport are opţiunea:1
Antena 1 are opţiunea:3
Etapa XII, 29.10.2011
GazdăOaspete
Rapid-Astra
Chiajna-Mioveni
Petrolul-Steaua
CeahlăulVoinţa Sibiu
Braşov-CFR Cluj
U Cluj-Dinamo
Vaslui-Târgu Mureş
Sportul-Pandurii
Oţelul-Gaz Metan
RCS&RDS are opţiunile: 1,3,5,6,7,8,9
DolceSport are opţiunea:2
Antena 1 are opţiunea:4
Etapa XIII, 05.11.2011
GazdăOaspete
CFR Cluj-Dinamo
Voinţa Sibiu-Braşov
Mioveni-Ceahlăul
AstraPetrolul
Steaua-Chiajna
Sportul-U. Cluj
Pandurii-Oţelul
Gaz Metan-Vaslui
Târgu Mureş-Rapid
RCS&RDS are opţiunile: 1,2,4,6,7,8,9
DolceSport are opţiunea:3
Antena 1 are opţiunea:5
Etapa XIV, 19.11.2011
GazdăOaspete
CFR Cluj-U Cluj
Rapid-Gaz Metan
Chiajna-Astra
Petrolul Târgu Mureş
Ceahlăul-Steaua
Braşov- Mioveni
Dinamo-Voinţa Sibiu
Vaslui-Pandurii
Oţelul-Sportul
RCS&RDS are opţiunile: 1,2,3,5,7,8,9
DolceSport are opţiunea:4
Antena 1 are opţiunea:6
Etapa XV, 26.11.2011
GazdăOaspete
Voinţa Sibiu-CFR Cluj
Mioveni-Dinamo
Astra-Ceahlăul
SteauaBraşov
U. Cluj-Oţelul
Sportul-Vaslui
Pandurii-Rapid
Gaz Metan- Petrolul
Târgu Mureş-Chiajna
RCS&RDS are opţiunile: 1,2,3,4,6,8,9
DolceSport are opţiunea:5
Antena 1 are opţiunea:7
Etapa XVI, 03.12.2011
GazdăOaspete
CFR Cluj-Mioveni
Voinţa Sibiu-U Cluj
Rapid-Sportul
ChiajnaGaz Metan
Petrolul-Pandurii
Ceahlăul-Târgu Mureş
Braşov-Astra
Dinamo- Steaua
Vaslui-Oţelul
RCS&RDS are opţiunile: 1,2,3,4,5,7,9
DolceSport are opţiunea:6
Antena 1 are opţiunea:8
Etapa XVII, 10.12.2011
GazdăOaspete
Mioveni-Voinţa Sibiu
Astra-Dinamo
Steaua-CFR Cluj
U. ClujVaslui
Sportul-Petrolul
Oţelul-Rapid
Pandurii-Chiajna
Gaz Metan-Ceahlăul
Târgu Mureş-Braşov
RCS&RDS are opţiunile: 1,2,3,4,5,6,8
DolceSport are opţiunea:7
Antena 1 are opţiunea:9
Superliga: S-a încheiat prima etapă
Sport 15 Iulie 2024, 23:38

Superliga: S-a încheiat prima etapă

În Superliga de fotbal s-a încheiat prima etapă. La Ploiești, Petrolul și nou-promovata Gloria Buzău au terminat...

Superliga: S-a încheiat prima etapă
CSM București va fi antrenată de Helle Thomsen
Sport 15 Iulie 2024, 16:31

CSM București va fi antrenată de Helle Thomsen

Helle Thomsen a mai pregătit-o pe CSM și în sezonul 2017-2018, când echipa s-a calificat în Final Four-ul Ligii Campionilor.

CSM București va fi antrenată de Helle Thomsen
Record: Argentina a câștigat Copa America, pentru a 16-a oară
Sport 15 Iulie 2024, 09:12

Record: Argentina a câștigat Copa America, pentru a 16-a oară

Argentinienii i-au învins pe columbieni, greu, cu scorul de 1-0, în finala Copa America de luni dimineață, de la Miami.

Record: Argentina a câștigat Copa America, pentru a 16-a oară
EURO 2024. Spania redevine regina fotbalului continental
Sport 15 Iulie 2024, 02:17

EURO 2024. Spania redevine regina fotbalului continental

Spania a învins-o cu 2-1 pe Anglia, în finala Campionatului European de fotbal disputată pe stadionul olimpic din Berlin

EURO 2024. Spania redevine regina fotbalului continental
Carlos Alcaraz, "dublă" la Wimbledon în fața lui Novak Djokovic
Sport 14 Iulie 2024, 18:41

Carlos Alcaraz, "dublă" la Wimbledon în fața lui Novak Djokovic

Carlos Alcaraz a câștigat pentru a doua oară Grand Slam-ul Wimbledon.

Carlos Alcaraz, "dublă" la Wimbledon în fața lui Novak Djokovic
Simone Tempestini, a cincea victorie la rând în Raliul Sibiului
Sport 14 Iulie 2024, 17:53

Simone Tempestini, a cincea victorie la rând în Raliul Sibiului

Simone Tempestini a câștigat Raliul Sibiului, etapa a cincea a campionatului national, după ce a câștigat și...

Simone Tempestini, a cincea victorie la rând în Raliul Sibiului
EURO 2024. Se caută un ultim bilet pentru finală
Sport 14 Iulie 2024, 11:57

EURO 2024. Se caută un ultim bilet pentru finală

Finala Campionatului European de fotbal dintre Spania și Anglia se va disputa cu casa închisă pe Olympiastadion din Berlin

EURO 2024. Se caută un ultim bilet pentru finală
Finala Euro 2024: Beauty and the Beast
Sport 14 Iulie 2024, 11:45

Finala Euro 2024: Beauty and the Beast

Spania și Anglia își dispută trofeul european, pe Stadioul Olimpic din Berlin, de la ora 22 (în direct la Radio România...

Finala Euro 2024: Beauty and the Beast