Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Potaissa Turda, victorie grea în fața norvegienilor de la Fyllingen

Echipa masculină de handbal Potaissa Turda a învins, sâmbătă, formația norvegiană FyllingenBergen, în manșa tur a sferturilor Cupei Challenge.

Sursa foto: Gabriel Bucur

Articol de Gabriel Bucur, 24 Martie 2018, 22:38

Echipa masculină de handbal Potaissa Turda a învins, sâmbătă, formația norvegiană FyllingenBergen, cu scorul de 29 la 24, în manșa tur a sferturilor Cupei Challenge, într-un meci disputat în sala de sport Gheorghe Barițiu din Turda.

Ardelenii au intrat greu în meci, însă au reușit ca la pauză să meargă la vestiare cu un avantaj minim, scor 12-11. Seria de ratări a handbaliștilor de la Potaissa a continuat și în repriza a doua, însă a compensat portarul Ionuț Irimuș, care a închis excelent plasa gazdelor.

„A fost un meci foarte greu. Fyllingen este o echipă care joacă în viteză, foarte calculată în atac, cu jucători destul de bătăioși în apărare”, ne-a declarat portarul Irimuș.

„A fost un meci extrem de dificil. Toată săptămâna, ne-am uitat la meciurile lor. Au știut să gestioneze momentele importante. Spre final, au căzut puțin și noi, alături de suporteri, care au fost ca un al optulea jucător, am făcut diferența în final. Nu e un rezultat liniștitor, dar putem să gestionăm altfel meciul retur. Ne-a lipsit Radu Lazăr, în apărare. De asemenea, ne-ar fi trebuit puțin mai multă răutate și luciditate la finalizare. Tot centrul lor se învârte în jurul lui Matic, care este un handbalist foarte bun. Creează foarte mult”, ne-a spus interul dreapta Cristi Ghiță.

După mijlocul reprizei secunde, cei peste 600 de spectatori care au umplut până la refuz sala din Turda au trăit momente intense, grație jocului tot mai bun prestat de favoriți.

În final, ardelenii au reușit să-și revină, după ce au fost conduși la o diferență de două goluri pe tabelă, au recuperat șapte goluri și au stabilit scorul final ca fiind 29 la 24, cu interul dreapta Cristian Ghiță în postura de golgheter al întâlnirii.

„Nu am făcut o partidă foarte reușită. Am avut șanse, pe final, când ne-am revenit și am înscris câteva goluri consecutiv. Să nu uităm că Fyllingen este o echipă puternică, ce și-a propus să câștige Challenge Cup. Sunt foarte buni în apărare, contraatac, repunerea rapidă și la faza a doua”, ne-a spus antrenorul Potaissei Turda, Horațiu Gal.

Urmează manșa retur, programată luni, 2 aprilie, în Norvegia.

Weekend de foc pentru handbalul românesc, la Cluj. Programul meciurilor
Sport 22 Martie 2018, 22:47

Cluj-Napoca va găzdui, în acest sfârșit de săptămână, meciuri de handbal extrem de importante pentru naționalele de senioare...

România la Campionatele Europene de gimnastică: trei finale pe aparate și cea pe echipe
Sport 02 Mai 2024, 21:39

Finalele pe aparate vor avea loc sâmbătă, iar cea de la echipe se va desfășura duminică.

Naționalele de volei ale României în pregătiri pentru Golden League
Sport 02 Mai 2024, 19:43

Reprezentativele de volei ale României s-au reunit joi în vederea participării la turneele Golden league.

Irina Begu, pas în sferturi la Wiesbaden
Sport 02 Mai 2024, 19:34

Jucătoarea de tenis Irina Begu a promovat în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Wiesbaden, Germania

Man și Mihăilă au promovat în Serie A, cu Parma
Sport 02 Mai 2024, 11:43

Atacanții Mihăilă și Man și-au asigurat, matematic, promovarea în Serie A, cu echipa de fotbal Parma, o performanță așteptată...

România a învins Ungaria, la Mondialul de hochei pe gheață
Sport 02 Mai 2024, 09:35

Naționala de hochei pe gheață a obținut prima victorie, în trei etape, la Campionatul Mondial din Italia.

PSG s-a lovit de „Zidul galben”, la Dortmund, în Liga Campionilor
Sport 02 Mai 2024, 08:37

Borussia Dortmund a învins-o pe Paris Saint-Germain, cu 1-0, în prima manșă a semifinalei din Liga Campionilor la fotbal.

Champions League: Bayern Munchen - Real Madrid 2-2. Finalista se decide pe Bernabeu
Sport 01 Mai 2024, 08:06

Două penalty-uri, goluri spectaculoase dar și câteva ratări monumentale au făcut deliciul unei partide care s-a încheiat 2-2.