Portugalia câştigă, SUA pierde, americanii se califică

Germania a învins SUA cu scorul de 1-0 şi ambele echipe s-au calificat în optimile de finală. Portugalia a învins Ghana cu 2-1 (1-0), dar ambele părăsesc CM 2014.

Starul Portugaliei, Cristiano Ronaldo. Foto: Arhivă Reuters

Articol de Sorin Solomon, 26 Iunie 2014, 20:52

Germania s-a impus prin golul marcat de Thomas Mueller (55) şi va juca în optimi cu echipa clasată pe locul secund în Grupa H, Algeria sau Rusia. Echipa SUA va întâlni câştigătoarea Grupei H, Belgia.

Germania a început foarte sus meciul şi în primele zece minute a stat în terenul americanilor, având chiar o situaţie bună pentru Thomas Mueller, dar atacantul a ratat o reluare acrobatică din careu (2), scrie Agerpres.

Echipa americană, antrenată de Juergen Klinsmann, fostul selecţioner al Germaniei, a echilibrat disputa şi chiar a avut o ocazie în minutul 22, dar şutul lui Zusi s-a dus peste transversală.

Prima repriză a fost săracă în ocazii clare de gol, având în vedere că rezultatul califica ambele echipe în optimi. Nationalmannschaft şi-a creat totuşi o situaţie notabilă, prin Mesut Ozil (34), dar şutul său a fost respins de Howard.

Germania a început bine partea secundă şi a reuşit să deschidă scorul, în min. 55, când Howard a respins mingea trimisă de Hoewedes, iar Mueller a tras fără speranţe din marginea careului: 0-1. Thomas Mueller, golgheterul Cupei Mondiale 2010, a ajuns la patru goluri marcate în Brazilia, la fel ca Messi şi Neymar.

Jocul s-a desfăşurat mai mult între cele două careuri, dar niciuna dintre echipe nu a riscat prea mult, chiar dacă nu s-au menajat.

Americanii au avut o fază spectaculoasă în prelungiri, când Bedoya (90+3) a fost blocat în careu.

Victorie, doar pentru palmares

Portugalia a învins Ghana cu 2-1 (1-0), joi, pe ''Estadio Nacional'' din Brasilia, în Grupa G a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie - 13 iulie), dar ambele echipe au părăsit competiţia.

Lusitanii au obţinut un succes de palmares prin autogolul lui John Boye (31) şi Cristiano Ronaldo (80), care însă a ratat numeroase ocazii în acest meci. Pentru africani a înscris golgheterul Asamoah Gyan (57).

Ronaldo şi goalkeeper-ul ghanez au avut un veritabil duel, dar africanul nu a putut fi învins nici în minutul 12, din lovitură liberă de la 25 de metri. Căpitanul Seleccao a irosit o ocazie uriaşă în minutul 19, când a reluat cu capul centrarea lui Joao Pereira, dar pe direcţia lui Dauda, care a salvat golul, comentează Agerpres.

Portugalia a deschis scorul în minutul 31, cu şansă, centrarea lui Miguel Veloso fiind trimisă în propria poartă de John Boye, în încercarea de a respinge balonul: 1-0.

Imediat lusitani au irosit oportunitatea de a se desprinde, Dauda respingând un nou şut al lui Ronaldo (32), după care Ruben Amorim (34) a tras în plasa laterală.

''Black Stars'' au mai avut şi ei o situaţie notabilă, în minutul 40, când Atsu a trecut de Joao Pereira, dar şutul său s-a dus alături de poartă.

La reluare, ghanezii, fără Muntari şi Boateng, excluşi din lot, au avut o ocazie destul de bună, prin Asamoah Gyan, al cărui şut s-a dus puţin pe lângă ţintă (50).

În cele din urmă, africanii au egalat, în min. 57, când Gyan a fost găsit liber în marginea careului de Kwadwo Asamoah şi a marcat cu capul: 1-1.

Ambele echipe au căutat golul victoriei, dar acţiunile au fost precipitate şi nu au reuşit că creeze pericol real la poarta adversarei. Ronaldo a reuşit să aducă Portugalia în avantaj în minutul 80, sancţionând o greşeală a portarului Dauda, care a respins greşit o minge înaltă: 2-1.

Wakaso, la prima atingere de balon, a tras pe lângă poartă (82), după care Ronaldo a ratat incredibil ocazia de a realiza ''dubla'', şutând în portarul Dauda (83).

Ronaldo a mai ratat încă două ocazii în prelungiri (90+1, 90+2), confirmând forma slabă a sa şi a echipei sale la acest Mondial, pe care îl părăsesc pe uşa din dos.

Jocurile Olimpice: Team România a ajuns la 80 de sportivi
Sport 26 Aprilie 2024, 18:07

Ebru Bolat va reprezenta România în competiţia olimpică de sailing, care va aveaa loc la Marsilia.

România organizează, în premieră, Europenele de mountainbike
Sport 26 Aprilie 2024, 09:50

Campionatele Europene de ciclism mountainbike se vor desfășura în complexul sportiv de la Cheile Grădiștei, în perioada 8-12...

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.