Pierdem cu Suedia și terminăm mondialul pe locul 13

România a pierdut ultimul meci la CM de handbal din Spania, 34-30 cu Suedia.

Articol de Bogdan Predescu, 14 Decembrie 2021, 00:38

Departe de lupta pentru sferturile de finală, naționala noastră de handbal avea doar miza unei victorii cu Suedia care o apropia de obiectivul inițial, locul 10 la CM din Spania. A fost un meci de luptă în care diferența a făcut-o valoarea superioară a lotului Suediei, ocupanta locului 4 la JO de la Tokyo.

Naționala noastră a jucat din nou bine în apărare, dar cu destule fluctuații, în timp ce în atac am mizat foarte mult pe jocul cu pivotul și pe pătrunderi individuale. Suedia a fost mai motivată să câștige, așa că a dus scorul în marja de care avea nevoie. A condus la pauză cu 19-14, a accelerat când România s-a apropiat la două goluri în minutul 40 și a gestionat mai bine finalul în care s-a impus ușor la 4 goluri diferență, 34-30.

Din echipa noastră se remarcă din nou apărarea în anumite minute, dar și excelentul joc de creație și finalizare făcut de Cristina Lazlo, 7 goluri și 10 pase decisive. Alături de ea s-a remarcat și Crina Pintea care deși ușor accidentată a dat totul în teren.

Și la această partidă suporterii români ajunși alături de echipă la Castellon au fost la înălțime, oferind poate cea mai gălăgioasă atmosferă la meciurile turneului final.

Suedia s-a calificat în sferturile de finală, după victoria cu România, dar mai ales după derbiul zilei, în care Norvegia a trecut cu 37-34 de campioana mondială Olanda și a prins prima poziție a grupei principale II. Se joacă așadar în sferturi, la Granollers miercuri: Norvegia – Rusia și Franța – Suedia, iar marți primele partide: Danemarca – Brazilia și Spania – Germania.

România pierde în fața Norvegiei la Mondialul din Spania
Sport 08 Decembrie 2021, 01:40

Norvegia câștigă la scor cu România și merge cu maximum de puncte în Grupele Principale.

Al doilea succes la Mondiale pentru România
Sport 05 Decembrie 2021, 22:45

Victorie lejeră și cu naționala din Kazakhstan, în al doilea meci din Grupa C în Spania.

România victorie în primul meci la CM Handbal
Sport 04 Decembrie 2021, 17:15

Debut liniștit cu Iranul la meciul de debut în competiția mondială din Spania.

Tenis: România - Peru 4-0, în Cupa Davis
Sport 28 Noiembrie 2021, 16:29

Echipa României a învins selecţionata statului Peru cu 4-0, în barajul pentru calificările la faza finală a Cupei Davis.

David Popovici, cel mai bun tânăr sportiv din Europa
Sport 26 Noiembrie 2021, 07:34

David Popovici a câştigat Premiul Piotr Nurowski, pentru cel mai bun tânăr sportiv european.

Emma Răducanu: Îmi place România foarte mult şi mă simt ca acasă aici
Sport 27 Octombrie 2021, 09:57

Jucătoarea britanică de origine română Emma Răducanu a obţinut prima sa victorie după titlul câştigat la US Open, în runda...

Start în play-off-ul Ligii a doua la fotbal
Sport 28 Martie 2024, 22:14

În Liga a doua de fotbal a debutat faza play-off. La Hunedoara, Corvinul și Gloria Buzău au terminat la egalitate 1-1.

Contracronometru de Joi – Ciprian Marica:”Aș fi preferat Islanda”
Sport 28 Martie 2024, 21:59

Ediția a 8-a a emisiunii Contracronometru, de joi 28 martie, dedicată ca de obicei participării României la Turneul Final de...