Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Oltchim, învinsă de Gyor cu scorul de 22-24

Meciul de la București a avut loc în cadrul primei manșe a semifinalelor Ligii Campionilor la handbal feminin.

Oltchim Râmnicu Vâlcea (echipament roşu). Foto: Arhivă.

Articol de Ionuţ Dragu, 06 Aprilie 2013, 19:33

Echipa de handbal feminin Oltchim a fost învinsă la București de echipa maghiară Gyor cu scorul de 22-24.

Partida a început cu o ratare a atacului echipei Oltchim.

A ratat și Gyor, dar și Oltchim la urmãtoarea fazã, astfel cã scorul a fost deschis apoi de formația oaspete, de la 7 metri, prin Gorbicz, 0-1 (min. 3).

La mijlocul reprizei, tabela arãta 3-9, dupã mai multe încercãri eșuate ale Oltchimului de a reduce handicapul.

Au urmat douã contraatacuri pentru Oltchim, 5-9 (min. 19), dar Gyor a marcat, 5-12 (min. 22).

10-14 la pauză

La pauzã, tabela arãta 10-14, dupã o primã reprizã sub așteptãri a Oltchimului, în care s-a remarcat doar extrema Ada Nechita, care nu a fost titularã.

Repriza secundã a debutat tot cu greșeli în atacul Oltchimului.

Al doilea gol din acțiune al Katarinei Bulatovici, din totalul de trei, a venit abia în minutul 34 (11-15).

Minutul 37 a fost cel care a pãrut sã dea semnalul revenirii, în care portarul Silvia Navarro a marcat din poartã în poartã, obligând Gyor sã intre la time-out, 14-16.

Ultimele minute au fost dramatice, Gorbicz a ratat de la 7 metri (22-23, min. 59). Oltchim nu a putut să egaleze iar partida s-a încheiat în favoarea campioanei Ungariei.

Partida retur va avea loc pe 11 aprilie, la Veszprem.

Obiectivul echipei Oltchim în actuala stagiune este câștigarea Ligii Campionilor.

Palmaresul celor două echipe

Oltchim a mers perfect în prima fazã a grupelor, în care a câștigat toate jocurile, cu Hypo NiederOesterreich, Randers HK și Buxtehuder SV, dar în grupa principalã a pierdut primele douã partide, acasã cu Ferencvaros și în deplasare cu Krim Ljubljana.

Vâlcencele au reușit o revenire spectaculoasã și calificarea în semifinale, fiind aproape (la 1 gol) de câștigarea grupei.

Palmaresul echipei vâlcene cuprinde o finalã de Champions League (2010), a câștigat Cupa Cupelor (2007, finalistã în 2002), Trofeul Campioanelor (2007). Oltchim se aflã pentru a patra oarã în semifinalele Ligii Campionilor, iar anul trecut a fost eliminatã în aceastã fazã chiar de Gyor, dupã 35-31 la Rm. Vâlcea și 23-31 la Veszprem.

Gyor a avut un parcurs fãrã greșealã în ambele faze ale grupelor în acest sezon, câștigând ''dublele'' cu U Jolidon Cluj, Podravka Koprivnica și RK Krim Ljubljana, respectiv Randers HK, Buducnost Podgorica (deținãtoarea trofeului) și Larvik.

Echipa maghiarã a jucat pânã acum șapte finale de cupe europene, fãrã a câștiga vreuna: Liga Campionilor (2009, 2012), Cupa Cupelor (2006), Cupa EHF Cup (1999, 2002, 2004, 2005).

Cele douã formații s-au întâlnit și în 2010, tot în semifinale, dar atunci Oltchim a remizat 24-24 la Gyor și a câștigat cu 24-20 acasã.

Etichete : oltchim gyor handbal
România organizează, în premieră, Europenele de mountainbike
Sport 26 Aprilie 2024, 09:50

Campionatele Europene de ciclism mountainbike se vor desfășura în complexul sportiv de la Cheile Grădiștei, în perioada 8-12...

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.

Xavi continuă cu Barca
Sport 25 Aprilie 2024, 19:45

Antrenorul Barcelonei, Xavi Hernandez: "În ianuarie, mă gândeam că ar fi mai bine să plec, dar acum văd lucrurile altfel".

Superliga de fotbal: Sepsi - FCSB 2-2
Sport 25 Aprilie 2024, 09:42

La Ovidiu, Farul mai face un pas mare spre consolidarea locului 2 în clasament după 3-1 cu Rapid.

Contracronometru Olimpic la RRA
Sport 24 Aprilie 2024, 22:25

O nouă ediție a emisiunii Contracronometru dedicată Jocurilor Olimpice de la Paris, cu detalii de la Ambasada Franței la...

EURO 2024: Olimpiu Moruțan ratează turneul final
Sport 24 Aprilie 2024, 18:22

Olimpiu Moruțan a jucat în 15 partide pentru România și a marcat un gol

CSM Constanța reușește eventul, la doi ani de la înființare
Sport 24 Aprilie 2024, 08:42

Echipa feminină de baschet CSM Constanța a dominat acest sezon intern, atât în campionat, cât și în Cupă.

Superliga: FC Botoșani o învinge pe Dinamo în prelungiri
Sport 23 Aprilie 2024, 22:57

În Superliga de fotbal FC Botoșani a învins-o pe Dinamo cu 2-1 în etapa a 6-a din play-out.