Nigeria pierde cu Argentina 2-3, ambele echipe merg mai departe

Echipa Argentinei a învins formaţia Nigeriei cu scorul de 3-2 (2-1), miercuri, pe stadionul ''Beira-Rio'' din Porto Alegre, şi a câştigat cu maximum de puncte Grupa F.

Articol de Sorin Solomon, 25 Iunie 2014, 20:55

Lionel Messi, cu două goluri (3, 45+1), a fost artizanul victoriei şi de această dată, celălalt gol fiind reuşit de Marcos Rojo (50), în timp ce pentru africani a înscris Ahmed Musa (4, 47), scrie Agerpres.

Argentina va juca în optimi cu formaţia de pe locul secund din Grupa E, Ecuador sau Elveţia, în timp ce Nigeria va da piept cu câştigătoarea Grupei E, Franţa.

Debutul de meci a fost cel mai intens de la acest Mondial, cu două goluri marcate în primele cinci minute. Mascherano l-a angajat cu o pasă de peste 40 de metri pe Di Maria, şutul acestuia a fost respins de Enyeama în bară, iar mingea a ricoşat fericit la Messi, care a venit în viteză şi a trimis balonul în plasă: 0-1 (3).

Doar un minut s-au bucurat sud-americanii de avantaj, pentru că Musa a fost găsit bine de Babatunde în flanc şi l-a învins pe Romero cu un şut cu efect la colţul lung: 1-1 (4).

Argentina a controlat categoric jocul, în timp ce ''Super Vulturii'' s-au limitat la o apărare ordonată, cu ieşire rare pe contre, comenteză Agerpres.

Portarul nigerian nu a mai avut însă replică în prelungirile primei reprize (45+1), când Leo Messi a executat impecabil o lovitură liberă de la circa 20 de metri şi a adus Argentina în avantaj: 1-2. Starul Barcelonei a ajuns astfel la patru goluri marcate la turneul din Brazilia, la fel ca Neymar.

Şi repriza secundă a început în forţă, cu nigerienii egalând în minutul 47, prin acelaşi Ahmed Musa (47), la o neatenţie a apărării sud-americane: 2-2.

Enyeama a salvat golul la şutul lui Di Maria, iar din cornerul rezultat Argentina a preluat din nou conducerea, în min. 50, prin fundaşul Rojo, care a marcat cu genunchiul: 2-3.

Argentina a făcut cel mai bun meci al său la Mondial, o creştere în joc resimţită şi la Messi, de care însă arată că este dependentă.

Victorie de palmares pentru Bosnia

Echipa Bosniei a obţinut o victorie de palmares, 3-1 (1-0) cu Iran, miercuri, pe ''Arena Fonte Nova'' din Salvador, în Grupa F a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie - 13 iulie).

Bosniacii au obţinut prima lor victorie la Cupa Mondială prin golurile marcate de Edin Dzeko (23), Miralem Pjanic (59) şi Avdija Vrsajevic (83), în timp ce golul Iranului a fost semnat de Reza Ghoochannejhad (82).

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.

Xavi continuă cu Barca
Sport 25 Aprilie 2024, 19:45

Antrenorul Barcelonei, Xavi Hernandez: "În ianuarie, mă gândeam că ar fi mai bine să plec, dar acum văd lucrurile altfel".

Dinamo câștigă la un gol prima manșă cu Skjern
Sport 23 Aprilie 2024, 22:34

Victorie grea pentru campioana României la handbal masculin Dinamo București, în prima manșă din sferturile de finală ale...