Nico Rosberg câştigă Marele Premiu al Chinei

Nico Rosberg a căştigat la Shanghai Marele Premiu al Chinei şi totodată primul trofeu pentru echipa Mercedes după 57 de ani.

Nico Rosberg câştigă Marele Premiu al Chinei. Foto: Reuters.

Articol de Răzvan Stancu, 15 Aprilie 2012, 15:16

Plecat din pole position, germanul Nico Rosberg a câştigat duminică, la Shanghai, Marele Premiu al Chinei, a treia etapă a Campionatul Mondial de Formula 1.

La cea de-a 111-a apariţie a sa în Formula 1, germanul a câştigat primul său titlu din carieră, rezultat care reprezintă şi primul trofeu în vitrina Mercedes de la Marele Premiu al Italiei din 1955, cursă în care s-a impus Juan Manuel Fangio.

Pe podium, Rosberg a fost urmat în ordine de piloţii McLaren-Mercedes, Jenson Button şi Lewis Hamilton.

Mark Webber de la Red Bull a fost al patrulea, iar coechipierul său Sebastian Vettel al cincilea.

În puncte au mai terminat Romain Grosjean (Lotus-Renault) - locul 6, Bruno Senna (Williams) - locul 7, Patsor Maldonado (Williams) - locul 8, Fernando Alonso (Ferrai) - locul 9 şi Kamui Kobayashi (Sauber) - locul 10.

Michael Schumacher (Mercedes), plecat de pe poziţia a doua a grilei de start, a abandonat în turul 13.

Mercedes nu a deţinut ca acţionar majoritar o echipă de Formula 1 între anii 1956 şi 2009, iar din 1994 a fost furnizor de motoare şi apoi partener al echipei McLaren-Mercedes.

Forma bună a piloţilor de la Mercedes a fost confirmată sâmbătă, în calificări, când numai Lewis Hamilton s-a strecurat între Nico Rosberg şi Michael Schumacher.

Însă Lewis Hamilton a fost retrogradat cinci poziţii după ce mecanicii au fost nevoiţi să schimbe cutia de viteze a monopostului McLaren-Mercedes, aşa încât Michael Schumacher s-a calificat alături de Rosberg în fruntea grilei.

Următoarea etapă, Marele Premiu al Bahrainului, va avea loc în 22 aprilie, pe circuitul de la Sakhir.

Tabel: Clasament piloţi după a treia etapă a CM de F1. Sursa: F1 oficial.

Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.

Xavi continuă cu Barca
Sport 25 Aprilie 2024, 19:45

Antrenorul Barcelonei, Xavi Hernandez: "În ianuarie, mă gândeam că ar fi mai bine să plec, dar acum văd lucrurile altfel".

Dinamo câștigă la un gol prima manșă cu Skjern
Sport 23 Aprilie 2024, 22:34

Victorie grea pentru campioana României la handbal masculin Dinamo București, în prima manșă din sferturile de finală ale...