Naționala de handbal fete câștigă cu Cehia de 1 decembrie

Meciul de debut la EURO 2018 a adus și prima victorie pentru naționala de handbal a fetelor, 31-28 cu Cehia.

Articol de Bogdan Predescu, 01 Decembrie 2018, 22:34

România și-a luat revanșa după eliminarea de la mondialul de anul trecut în fața Cehiei și a câștigat disputa de la Brest din Grupa D a Campionatului European din Franța, cu 31-28, după ce la pauză scorul era 17-11 pentru noi.

O primă repriză excelentă, cu o apărare perfectă și cu o poartă în zi de grație, Yulia Dumanska reușind un procent de 38% cu 13 mingii apărate. A fost 17-11 la pauză și repriza secundă venea cu amintirea meciului de anul trecut de la Leipzig, acolo unde am condus la pauză și am pierdut în final. A fost pănă la urmă victorie pentru noi cu 31-28, dar după un final cu emoții, în care însă linia noastră de 9 metrii a mers mult mai bine, având principalele marcatoare în Cristina Neagu 8 goluri și Eliza Buceschi 9 goluri. De altfel Eliza a primit și trofeul acordat celei mai bune jucătoare a meciului.

România are două puncte în clasament, la egalitate cu Germania care a reușit surpriza în prima etapă după ce a câștigat cu 33-32 meciul cu Norvegia. În etapa următoare, luni 3 decembrie se joacă la Brest meciurile: Germania - România de la ora 19.00 și Cehia - Norvegia de la ora 22.00.

Sport 19 Noiembrie 2018, 14:10

România, 8 medalii la Mondialele de lupte U23

Opt medalii au câștigat luptătorii români la Mondialele U23 organizate în București, niciuna de aur însă.

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.