Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Meciul Italia-Serbia, suspendat din cauza suporterilor sârbi

Meciul dintre selecţionatele Italiei şi Serbiei, din preliminariile Campionatului European de fotbal din 2012, a fost întrerupt la scorul de 0-0, din cauza suporterilor sârbi.

Meciul Italia-Serbia suspendat din cauza suporterilor sârbi. Foto: Reuters.

Articol de Elena Postelnicu, Corespondent RRA în Italia, 13 Octombrie 2010, 09:44

Fluierături, huiduieli, chiar şi pe imnul Italie, nu numai la cel al ţării invitate, petarde şi fumigene aruncate pe gazonul stadionului ''Marassi'' din Genova în ciuda forţelor de ordine, care încercau să liniştească publicul.

Lovitura de start a partidei fusese deja amânată cu 35 de minute din cauza problemelor din tribune.

Când totuşi a început jocul, la şase minute, arbitrul scoţian Craig Thompson a întrerupt meciul, jucătorii fiind trimişi la vestiare.

Meciul ar fi trebuit să fie reluat după 40 de minute, dar o nouă petardă lansată în apropiere de portarul italian Emiliano Viviano l-a făcut pe arbitru să decidă întreruperea definitivă a întâlnirii.

La un moment dat, când nu se ştia încă dacă meciul va fi sau nu suspendat, jucătorii Serbiei s-au aliniat în faţa suporterilor şi i-au aplaudat pentru reacţia lor, explicând că în acest mod nu au cum să câştige.

Forţele de ordine au fost nevoite să intervină şi după finalul meciului, deoarece suporterii italieni îi aşteptau afară pe cei sârbi, între cele două tabere iscandu-se mai multe dispute.

Potrivit organizatorilor, suporterii sârbi erau aproximativ 1600. În urmă cu o săptămână ei au contestat prestaţia echipei în meciul cu Estonia, unde Serbia a pierdut acasă cu 3 la 1.

Din punct de vedere tehnic, presa din Peninsulă preconizează că UEFA va acorda câştig echipei italiene cu 3 la 0 la masa verde.

Ambasadorul Serbiei la Roma a cerut scuze oficial poporului italian faţă de comportamentul celor 1600 de suporteri sârbi care au ripostat pe stadion şi pe străzile oraşului Genova.

Fotbaliştii din Serie A ameninţă cu intrarea în grevă
Sport 13 Septembrie 2010, 16:24

Asociaţia Fotbaliştilor Italieni a luat această decizie în urma unui dezacord cu liga profesionistă în privinţa contractului...

Naționalele de volei ale României în pregătiri pentru Golden League
Sport 02 Mai 2024, 19:43

Reprezentativele de volei ale României s-au reunit joi în vederea participării la turneele Golden league.

Irina Begu, pas în sferturi la Wiesbaden
Sport 02 Mai 2024, 19:34

Jucătoarea de tenis Irina Begu a promovat în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Wiesbaden, Germania

Man și Mihăilă au promovat în Serie A, cu Parma
Sport 02 Mai 2024, 11:43

Atacanții Mihăilă și Man și-au asigurat, matematic, promovarea în Serie A, cu echipa de fotbal Parma, o performanță așteptată...

România a învins Ungaria, la Mondialul de hochei pe gheață
Sport 02 Mai 2024, 09:35

Naționala de hochei pe gheață a obținut prima victorie, în trei etape, la Campionatul Mondial din Italia.

PSG s-a lovit de „Zidul galben”, la Dortmund, în Liga Campionilor
Sport 02 Mai 2024, 08:37

Borussia Dortmund a învins-o pe Paris Saint-Germain, cu 1-0, în prima manșă a semifinalei din Liga Campionilor la fotbal.

Champions League: Bayern Munchen - Real Madrid 2-2. Finalista se decide pe Bernabeu
Sport 01 Mai 2024, 08:06

Două penalty-uri, goluri spectaculoase dar și câteva ratări monumentale au făcut deliciul unei partide care s-a încheiat 2-2.

Handbal: Dinamo, în semifinalele European League
Sport 30 Aprilie 2024, 23:46

Turneul final de patru este programat în weekend-ul 25-26 mai.