Luptătorul naturalizat Albert Saritov, calificat la Jocurile Olimpice

Luptătorul român Albert Saritov s-a calificat la JO de la Rio de Janeiro, în urma câștigării categoriei 97 de kilograme a stilului liber la turneul preolimpic de la Istanbul.

Articol de Alex Țențu, 09 Mai 2016, 08:20

Luptătorul român Albert Saritov s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, în urma câștigării categoriei 97 de kilograme a stilului liber la turneul preolimpic de la Istanbul.

Sportivul de origine rusă, naturalizat recent, a trecut în calificări de bulgarul Dragomir Stoychev, în optimi de brazilianul Paolo Santos de Souza, în sferturi l-a învins pe sud-coreeanul Jaegang Kim, în semifinale a dispus de bielorusul Ivan Yankouski, pentru ca finala să o câștige în fața mongolului Khuderbulga Dorjkhand.

Din delegația de 11 sportivi deplasată la Istanbul cu scopul calificării la Rio, posibilă doar în cazul ajungerii în finală, Saritov este singurul român care se alătură celor patru luptători deja califiicați la Jocurile Olimpice: Alina Vuc, la categoria 48 de kilograme, Ion Guidea, la 57 de kilograme, Ion Panait şi Alin Alexuc, amândoi la lupte greco-romane, primul în limita categoriei 66 de kilograme, în timp ce al doilea pe tabloul de 98 de kilograme.

Deși președintele Federației Române de Lupte, Răzvan Pârcălabu, declara că dorește patru calificări în Brazilia, în urma ultimul turneu preolimpic de calificare, rezultatele nu au fost pe măsura așteptărilor.

La feminin, în limitele cateogriei 53 de kilograme, Simona Pricob a învins-o în optimi pe sud-coreeanca Shinhye Lee, însă a pierdut în sferturi contra franțuzoaicei Melanie Lesaffre.

Mari speranțe au fost puse în sportiva Kateryna Zhydachevska, naturalizată de curând, însă luptătoarea de origine ucraineană a obținut doar bronzul, insuficient pentru calificarea la Rio.

Aflată pe tabloul categoriei 58 de kilograme, aceasta a trecut în optimi de Carola Rainero din Italia, a pierdut în sferturi la indianca Sakshi Malik, s-a recalificat în urma victoriei în fața spaniolei Irene Garca Garrido, pentru ca medalia de bronz să o obțină împotriva chinezoaicei Lan Zhang.

La 63 de kilograme, Kriszta Incze a învins-o în optimi pe germanca Nadine Weinauge, a pierdut în sferturi contra polonezei Monika Michalik, a dispus în recalificări de azera Elis Manolova, pentru ca în finala pentru bronz să fie învinsă de către Koumba Larroque din Franța.

Adina Popescu, 69 de kilograme, a dispus în optimi de letona Laura Skuijina, în sferturi a trecut de italianca Dalma Caneva, însă a pierdut semifinala contra ucrainiencei Alina Stadnik Makhynia, cât și medalia de bronz în fața americancei Tamyra Mensah.

În concursul de lupte libere masculin, George Bucur a trecut în primul tur de kârgâzul Eleman Dogdurbek Uulu, în optimi de maghiarul Norbert Lukacs, în sferturi s-a impus în fața marocanului Bilal El Ouarraqe, pentru ca în semifinale să fie învins la decizie de canadianul Haislan Veranes Garcia, iar bronzul să-l piardă în fața slovenului David Habat.

La 86 de kilograme, Gheorghiță Ștefan a dispus în calificări de macedoneanul Halil Zubairov, în optimi de finlandezul Ville Heino, însă a pierdut sfertul contra sud-coreeanului Gwanuk Kim, cât și meciul de recalificare contra letonului Armands Zvirbulis.

Greul Rareș Chintoan, aflat pe tabloul categoriei 125 de kilograme, a trecut în optimi de pakistanezul Zaman Anwar, a pierdut în sferturi la bielorusul Ibrakim Saidau, a reușit să se recalifice după înfruntarea contra germanului Nick Matuhin, și a obținut medalia de bronz în urma victoriei asupra kârgâzului Alexey Krupnaykov.

La lupte greco-romane, primul în concurs a intrat Virgil Munteanu, la categoria 59 de kilograme, care l-a învins în calificări pe spaniolul Albert Baghumyan Aghazaryan, însă a pierdut în optimi contra suedezului Frunze Harutyunyan.

În limitele categoriei 75 de kilograme, Ilie Cojocari și-a luat adio de la speranțele pentru Jocurile Olimpice încă după prima luptă, fiind învins de germanul Pascal Eisele, la fel ca și Dorin Pârvan, care a cedat în calificările categoriei 85 de kilograme împotriva francezului Melonin Noumonvi.

Turneul preolimpic de calificare de la Istanbul a fost ultima șansă pentru luptătorii români în vederea asigurării locurilor pe tabloul Jocurilor Olimpice de vară de la Rio de Janeiro.

Real Madrid, noua campioană a Spaniei
Sport 05 Mai 2024, 14:08

Marea rivală a madrilenilor, FC Barcelona, a fost învinsă la Girona.

Gimnasta Sabrina Voinea, 2 medalii de Argint la Europene
Sport 05 Mai 2024, 13:37

Gimnasta Sabrina Voinea a cucerit două medalii de argint la Campionatele Europene de la Rimini, Italia.

Handbal feminin: CSM București, eliminată din Liga Campionilor
Sport 04 Mai 2024, 18:27

Echipa antrenată de Adrian Vasile a fost învinsă de Metz, în Franța, scor 23-29.

Sepsi a învins-o pe Farul și i-a luat locul Rapidului, în playoff
Sport 04 Mai 2024, 11:37

Covăsnenii nu mai sunt pe ultima treaptă, în playoff-ul Superligii, după victoria clară obținută pe terenul Farului.

Dinamo - Flensburg, în Final Four-ul European League la handbal
Sport 03 Mai 2024, 15:20

Dinamo va încerca să spargă monopolul german în turneul final de 4 de la Hamburg.

Surprize în prima manșă din Europa League și Conference League
Sport 03 Mai 2024, 14:47

Grecia ar putea trimite o echipă în finala Conference League, iar Italia este aproape să-și vadă ambele reprezentate...

România la Campionatele Europene de gimnastică: trei finale pe aparate și cea pe echipe
Sport 02 Mai 2024, 21:39

Finalele pe aparate vor avea loc sâmbătă, iar cea de la echipe se va desfășura duminică.