Lucian Bute "va boxa pe 9 iulie în România"

Boxerul român Lucian Bute a anunţat, în cadrul unei conferinţe de presă, că următorul meci pentru titlul mondial la categoria supermijlocie, versiunea IBF, îl va susţine pe 9 iulie, în România.

Lucian Bute după ce l-a învins pe irlandezului Brian Magee. Foto: Reuters.

Articol de Alexandru Cenuşoiu, 08 Aprilie 2011, 12:41

Boxerul român Lucian Bute a anunţat în cadrul unei conferinţe de presă, că următorul meci pentru titlul mondial la categoria supermijlocie, versiunea IBF, îl va susţine pe 9 iulie, în România, informează Mediafax.

"Vreau să mă revanşez faţă de suporterii români prin acest meci", a declarat Lucian Bute.

Boxerul român a mai precizat că este pregătit să lupte cu oricine, că deocamdată nu ştie numele adversarului şi nici locul de disputare a partidei.

Lucian Bute şi-a păstrat titlul mondial IBF la categoria super mijlocie pentru a şaptea oară consecutiv după partida disputată în --fb1 faţa irlandezului Brian Magee, prin KO tehnic în repriza a zecea, într-o gală ce a avut loc la Bell Centre din Montreal.

Lucian Bute a reuşit astfel a 28-a victorie la profesionişti (23 KO), în faţa unui adversar experimentat, cu un palmares de 34 victorii (24 KO), 4 înfrângeri şi 1 egal.

Pentru Lucian Bute a fost a treia oară în carieră şi prima dată în ultimii cinci când a înfruntat un stângaci.

Lucian Bute boxează în direct la Radio România Actualităţi
Sport 07 Martie 2011, 16:17

Pugilistul român Lucian Bute îşi va apăra pentru a şaptea oară titlul mondial la categoria supermijlocie în versiunea IBF în...

Sporting Lisabona, noua campioană a Portugaliei la fotbal
Sport 06 Mai 2024, 16:04

Sporting a câștigat titlul după o pauză de trei ani și poate realiza eventul sezonul acesta dacă se va impune și în Finala...

Lando Norris a obținut prima victorie în Formula 1
Sport 06 Mai 2024, 10:42

Britanicul Lando Norris, de la McLaren, a produs surpriza Marelui Premiu de la Miami.

Gimnastică: România, a patra în finala pe echipe a Campionatelor Europene
Sport 05 Mai 2024, 20:46

La Rimini, delegația României a încheiat competiția cu două medalii de argint, câștigate de Sabrina Voinea, la sol și la bârnă.

Real Madrid, noua campioană a Spaniei
Sport 05 Mai 2024, 14:08

Marea rivală a madrilenilor, FC Barcelona, a fost învinsă la Girona.

Gimnasta Sabrina Voinea, 2 medalii de Argint la Europene
Sport 05 Mai 2024, 13:37

Gimnasta Sabrina Voinea a cucerit două medalii de argint la Campionatele Europene de la Rimini, Italia.

Handbal feminin: CSM București, eliminată din Liga Campionilor
Sport 04 Mai 2024, 18:27

Echipa antrenată de Adrian Vasile a fost învinsă de Metz, în Franța, scor 23-29.

Sepsi a învins-o pe Farul și i-a luat locul Rapidului, în playoff
Sport 04 Mai 2024, 11:37

Covăsnenii nu mai sunt pe ultima treaptă, în playoff-ul Superligii, după victoria clară obținută pe terenul Farului.