Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Lionel Messi, patru goluri în poarta lui Arsenal

Atacantul argentinian Lionel Messi este primul jucător de fotbal care a reuşit să înscrie 4 goluri într-o partidă din istoria Ligii Campionilor în fazele superioare.

Argentianianul Lionel Messi şi-a încununat cariera de fotbalist anul trecut când a primit pe lângă trofeul "Balonul de Aur" şi titlul de cel mai bun fotbalist din lume şi din Europa. Foto: AFP.

Articol de Ionuţ Dragu, 07 Aprilie 2010, 11:10

Atacantul argentinian Lionel Messi a reuşit o spectaculoasă "cvadruplă" în partida pe care FC Barcelona, a câştigat-o pe teren propriu, cu scorul de 4-1, în faţa formaţiei engleze Arsenal Londra.

Londonezii au deschis scorul prin Nicklas Bendtner, în minutul 18.

La doar trei minute Lionel Messi a ieşit la rampă şi a marcat de trei ori în prima repriză, în minutele 21, 37 şi 42, ca apoi să închidă tabela de scor spre finalul partidei, în minutul 88.

Cu cele 4 reuşite, Lionel Messi a reuşit să împingă FC Barcelona spre semifinale UEFA Champions League.

De asemenea, o dată cu cele 4 goluri înscrise, jucătorul argentinian devine cel de-al şaselea jucător de fotbal din UEFA Champions League care ajunge la această performanţă.

Înaintea lui Messi, doar cinci alţi jucători au mai reuşit o astfel de performanţă în cea mai importantă competiţie continentală inter-cluburi, însă la nivel de grupe.

Primul jucător care a deschis lista selectă a jucătorilor din UEFA Champions League este Marco Van Basten din Olanda, care pe 25 noiembrie 1992, în meciului AC Milan - IFK Goteborg a adus victoria echipei sale după ce au înscris 4 goluri.

Cel de-al doilea jucător este Simone Inzaghi din Italia. Italianul a înclinat hotărâtor balanţa spre echipa sa pe 14 martie 2000, când Lazio Roma a învins Olympique Marseille cu 5-1.

Dado Prso din Croaţia este al treilea jucător care pe 5 noiembrie 2003, la meciul AS Monaco - Deportivo La Coruna, încheiat 8-3, aduce în contul echipei sale 4 goluri în aceeiaşi partidă.

Lista jucătorilor este continuată de Ruud van Nistelrooy, din Olanda, care pe 3 noiembrie 2004, adjudecă pentru Manchester United partida cu Sparta Praga cu 4-1.

Ucraina se mândreşte cu Andrei Şevcenko. Pe 23 noiembrie 2005, Şevcenko nu a dat nici o şansă turcilor de la Fenerbahce Istanbul în meciul cu AC Milan, meci încheiat cu 0-4.

Argentinianul Lionel Messi se distinge faţă de toti ceilalţi jucători care au înscris patru goluri în Liga Campionilor în aceeiaşi partidă prin faptul că este primul fotbalist care reuşeşte performanţa în fazele superioare ale competiţei, toţi ceilalţi reuşind cele 4 goluri doar în faza grupelor.

Sursa: UEFA Champions League.

Lionel Messi, desemnat cel mai bun jucător al anului 2009
Sport 22 Decembrie 2009, 16:08

Jucătorul Barcelonei a încheiat astfel un an perfect, după ce a câştigat şi Balonul de Aur.

Contracronometru Olimpic la RRA
Sport 24 Aprilie 2024, 22:25

O nouă ediție a emisiunii Contracronometru dedicată Jocurilor Olimpice de la Paris, cu detalii de la Ambasada Franței la...

EURO 2024: Olimpiu Moruțan ratează turneul final
Sport 24 Aprilie 2024, 18:22

Olimpiu Moruțan a jucat în 15 partide pentru România și a marcat un gol

CSM Constanța reușește eventul, la doi ani de la înființare
Sport 24 Aprilie 2024, 08:42

Echipa feminină de baschet CSM Constanța a dominat acest sezon intern, atât în campionat, cât și în Cupă.

Superliga: FC Botoșani o învinge pe Dinamo în prelungiri
Sport 23 Aprilie 2024, 22:57

În Superliga de fotbal FC Botoșani a învins-o pe Dinamo cu 2-1 în etapa a 6-a din play-out.

Dinamo câștigă la un gol prima manșă cu Skjern
Sport 23 Aprilie 2024, 22:34

Victorie grea pentru campioana României la handbal masculin Dinamo București, în prima manșă din sferturile de finală ale...

Ana Maria Brânză va alerga cu torța olimpică
Sport 23 Aprilie 2024, 20:09

Spadasina tricoloră a fost inclusă în grupul de sportivi care reprezintă Uniunea Europeană.

Loteria Română va emite un milion de lozuri în sprijinul sportivilor
Sport 23 Aprilie 2024, 17:16

30% din sumele încasate vor fi utilizate exclusiv în sprijinul participării echipelor naţionale la competiţiile din vară.