Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Lionel Messi, desemnat cel mai bun jucător al anului 2009

Jucătorul Barcelonei a încheiat astfel un an perfect, după ce a câştigat şi Balonul de Aur.

Lionel Messi (stânga) primeşte distincţia de la preşedintele FIFA, Sepp Blatter. Foto: Mediafax

Articol de Paul Poteraşi, 22 Decembrie 2009, 16:08

Atacantul echipei FC Barcelona, Lionel Messi, a fost desemnat, luni, la Zurich , cel mai bun jucător al anului 2009 de către Federaţia Internaţională de Fotbal (FIFA).

"Un an minunat pentru mine şi Barcelona care s-a încheiat în cel mai frumos mod", a declarat jucătorul argentinian.

Trofeul de cel mai bun jucător al anului este acordat în baza voturilor antrenorilor şi căpitanilor echipelor naţionale.

Lionel Messi a concurant în acest an cu portughezul Cristiano Ronaldo, cu spaniolii Andres Iniesta şi Xavi Hernandez (ambii FC Barcelona), dar şi cu brazilianul Kaka.

Jucătorul argentinian, în vârstă de 22 de ani, a jucat în echipa Barcelonei care a câştigat în anul 2009 campionatul Spaniei, Cupa Spaniei, Liga Campionilor, Supercupa Spaniei, Supercupa Europei şi Campionatul Mondial al cluburilor.

În acest an internaţionalul argentinian a primit şi distincţia Balonul de Aur şi titlul de golgheterul Ligii Campionilor.

"Sunt aceeaşi persoană ca întodeauna şi am marele noroc de a evolua la o echipa mare. A fost un an istoric pentru Barcelona şi pentru mine, dar este meritul echipei" a declarat Lionel Messi.

În cadrul ceremoniei de la Zurich, Cristiano Ronaldo a câştigat premiul pentru cel mai frumos gol marcat în anul 2009, pentru reuşita din meciul disputat între Manchester United şi FC Porto, scor 1-0 din cadrul Ligii Campionilor.

Echipa anului 2009 este următoarea: Iker Casillas (Real Madrid) - Dani Alves (FC Barcelona), John Terry (Chelsea Londra), Nemanja Vidici (Manchester United), Patrice Evra (Manchester United) - Steven Gerrard (Liverpool), Xavi (FC Barcelona), Andres Iniesta (FC Barcelona) - Lionel Messi (FC Barcelona), Fernando Torres (Liverpool), Cristiano Ronaldo (Real Madrid).

Barcelona scrie o nouă pagină de istorie
Sport 20 Decembrie 2009, 13:10

Echipa catalană a câştigat sâmbătă Campionatul Mondial al cluburilor la fotbal.

Supercupa Europei la fotbal merge la Barcelona
Sport 29 August 2009, 10:19

Şahtior Doneţk, echipa lui Mircea Lucescu, a pierdut cu 1-0 meciul de la Monte Carlo.

Simona Halep nu va juca la Stuttgart
Sport 29 Martie 2024, 13:29

Jucătoarea română nu este pe lista sportivelorle care au fost invitate la turneul din Germania.

Start în play-off-ul Ligii a doua la fotbal
Sport 28 Martie 2024, 22:14

În Liga a doua de fotbal a debutat faza play-off. La Hunedoara, Corvinul și Gloria Buzău au terminat la egalitate 1-1.

Contracronometru de Joi – Ciprian Marica:”Aș fi preferat Islanda”
Sport 28 Martie 2024, 21:59

Ediția a 8-a a emisiunii Contracronometru, de joi 28 martie, dedicată ca de obicei participării României la Turneul Final de...

Cupa României la handbal masculin, meciuri tari în sferturi
Sport 28 Martie 2024, 17:25

La sediul Federației Române de Handbal s-au stabilit meciurile din Sferturile Cupei României la masculin.

Sport, natură, aventură! Peste 800 de participanți așteptați la linia de start a Crosului USAMV
Sport 28 Martie 2024, 14:21

Copii, elevi, studenți și alergători de cursă lungă, sunt așteptați să ia startul la cea de-a treia ediție a Crosului...