Liga Campionilor la fotbal: Real Madrid - Manchester City, 1-1

Astăzi, la ora 22:00, se joacă și prima manșă din cea de-a doua semfinală AC Milan – Internazionale Milano. Este primul meci direct între cele două in semifinalele Ligii Campionilor după 20 de ani.

Articol de Andreea Helmis, 10 Mai 2023, 07:32

În Liga Campionilor la fotbal, Real Madrid - Manchester City s-a terminat 1-1 în manșa întâi din semifinale. Vinicius Junior a înscris la singurul șut pe poartă trimis de madrileni în prima repriză, iar Kevin De Bruyne a marcat pentru 1-1 în partea a doua. Odată cu această partidă, Carlo Ancelotti a egalat recordul de meciuri în Liga Campionilor deținut de Sir Alex Ferguson, 190.

“Ne-a fost greu în prima repriză, în cea de-a doua am fost mai buni, am controlat jocul. Și în prima repriză, când au avut o posesie superioră, am stat bine din punct de vedere defensiv. Vinicius este un atacant excelent, se află îmtr-o perioadă foarte bună, dar toată echipa a jucat bine și am o senzație bună în ceea ce privește returul de miercurea viitoare”, a declarat la finalul meciului antrenorul echipei madrilene, Carlo Ancelotti.

Returul City - Real se va juca pe 17 mai în Anglia. Pentru Real ar fi a șasea finală în ultimele 10 sezoane, pe precedentele 5 le-a câștigat. Pentru City ar fi doar a doua finală din istorie.

“A fost un meci extrem de strâns. Am jucat totuși pe Santiago Bernabeu, în semifinale, așa că a fost dificil. Am avut momente bune de joc, dar uneori ne-a fost greu din cauza calității pe care o are Real. Acum vom merge la Manchester și vom vedea ce putem îmbunătăți. În acest tip de întâlniri ideal e să inveți din partida tur, și sper că vom putea și noi să învățăm ceva, să ne apărăm mai bine și să atacăm mai bine”, a fost declarația lui Pep Guardiola la finalul turului de pe Santiago Bernabeu.

PSG s-a lovit de „Zidul galben”, la Dortmund, în Liga Campionilor
Sport 02 Mai 2024, 08:37

Borussia Dortmund a învins-o pe Paris Saint-Germain, cu 1-0, în prima manșă a semifinalei din Liga Campionilor la fotbal.

Champions League: Bayern Munchen - Real Madrid 2-2. Finalista se decide pe Bernabeu
Sport 01 Mai 2024, 08:06

Două penalty-uri, goluri spectaculoase dar și câteva ratări monumentale au făcut deliciul unei partide care s-a încheiat 2-2.

Handbal: Dinamo, în semifinalele European League
Sport 30 Aprilie 2024, 23:46

Turneul final de patru este programat în weekend-ul 25-26 mai.

CFR Timișoara și-a asigurat locul în finala Ligii 1 de futsal
Sport 30 Aprilie 2024, 21:39

Echipa bănățeană a dispus de campioana la zi United Galați, scor 7-5, și cu o etapă înaintea finalului de play-off și-a...

Billie Jean King Cup: Japonia, adversara României în optimile de finală
Sport 30 Aprilie 2024, 17:21

Turneul final al competiției va începe la Sevilla, pe 12 noiembrie.

Craiova urcă în Superligă. Rapid, doar un punct în 7 etape
Sport 30 Aprilie 2024, 10:23

Universitatea Craiova a câștigat în Giulești, ocazie pentru olteni să urce pe locul secund, în Superligă, în vreme ce Rapid...

Nou-promovata Corona Brașov este noua campioană la volei masculin
Sport 30 Aprilie 2024, 08:40

Surpriză, în campionatul național de volei masculin. Corona Brașov a câștigat titlul, la prima participare în prima divizie.