Jocurile Olimpice, ziua 6

Sandra Izbaşa şi Larisa Iordache nu au reuşit să urce pe podium în finala de gimnastică feminin, proba de individual compus. Gimnastele românce s-au clasat pe locurile 5 şi 9.

Gimnasta Larisa Iordache la Jocurile Olimpice 2012. Foto: Agerpres

Articol de Sorin Solomon, 02 August 2012, 07:39

Gimnastele Sandra Izbaşa şi Larisa Iordache nu au reuşit să urce pe podium în finala de gimnastică feminin, proba de individual compus, din cadrul Jocurilor Olimpice din Londra.

Sandra Izbaşa s-a clasat pe locul 5 cu 58, 833 puncte, iar Larisa Iordache pe locul 9 cu 57,965.

Pe primul loc s-a situat gimnasta din SUA, Gabrielle Douglas, cu 62,232 de puncte, iar pe locul secund gimnasta din Rusia, Victoria Komova, cu 61,973 de punte.

Bronzul a fost adjudecat tot de către Rusia prin gimnasta Aliya Mustafina.

Sportivii români încheie ziua cu Bogdan Juratoni, care va boxa în turul II la categoria 75 de kg.

Naţionala de polo a României a fost învinsă de campioana olimpică Ungaria, scor 15-17, în cea de-a treia partidă din grupa B, la Jocurile Olimpice de la Londra.

Echipajul de canotaj 8+1 feminin a terminat finala pe locul 4. Cursa a fost câştigată de echipajul SUA, iar podiumul a fost completat de Canada şi Olanda.

Echipajul a fost format din Cristina Grigoraş, Eniko Mironcic, Camelia Lupaşcu, Roxana Cogianu, Adelina Cojocariu, Ioana Rotaru, Talida Gidoiu, Irina Dorneanu şi Nicoleta Albu.

O zi mai bună se pare că a prins sportivul Norbert Trandafir care s-a calificat în semifinalele probei de 50 de metri liber din cadrul concursului de nataţie de la Jocurile Olimpice de la Londra.

Norbert Trandafir a luat startul în seria a şasea a calificărilor, pe culoarul opt, încheind rapida cursă de 50 de metri, cu timpul de 22.22 secunde.

Înotătorul român a scos cel mai bun timp personal al anului.

De cealaltă parte, Camelia Potec nu a avut o zi mai bună la Jocurile Olimpice.

Ea a ratat calificarea în finala probei de 800 de metri liber din cadrul concursului de nataţie de la Jocurile Olimpice de la Londra.

Camelia Potec a luat startul în seria a patra a calificărilor, pe primul culoar, încheind cursa cu timpul de opt minute, 38 de secunde şi 44 de sutimi, pe locul şapte.

Vladimir Putin, în tribune la întrecerile de judo

Preşedintele rus Vladimir Putin va efectua la Londra o vizită neoficială, în cursul căreia acest deţinător al unei centuri negre va urmări competiţia de judo din cadrul Jocurilor Olimpice de la Londra, relatează BBC News Online.

Putin este un fost campion la judo din Sankt Petersburg şi a realizat un viceoclip de promovare a acestui sport.

Preşedintele rus urmează, totuşi, să se întâlnească cu premierul britanic David Cameron pe Downing Street, pentru a discuta pe tema conflictului armat din Siria.

Purtătorul său de cuvânt a declarat că el va apăra poziţia "bine argumentată, consistentă şi absolut clară" a Moscovei.

Aceasta este prima vizită după nouă ani pe care Putin urmează să o efectueze la Londra, ultima sa vizită de stat având loc în iunie 2003.

El a fost ultima dată în Marea Britanie la summitul G8 de la Gleneagles, în iulie 2005.

Sportivii români ratează calificările în fazele superioare ale competiţiilor olimpice

Camelia Potec ratează calificarea la proba de 800 metri liberi după ce s-a clasat pe poziţia a şaptea în seria de calificări.

Camelia Potec a luat startul în seria a patra a calificărilor, pe primul culoar, încheind cursa cu timpul de opt minute, 38 de secunde şi 44 de sutimi, pe locul şapte şi a ratat finala probei, care a fost principalul său obiectiv la JO de la Londra.

La start s-au aflat 36 de sportive, împărţite în cinci serii, iar primele opt înotătoare au obţinut calificarea în finală, care este programată vineri.

Competiţia de la Londra a fost ultima din carieră.

Sportivul Norbert Trandafir s-a calificat, joi, în semifinalele probei de 50 de metri liber din cadrul concursului de nataţie de la Jocurile Olimpice de la Londra.

Norbert Trandafir a luat startul în seria a şasea a calificărilor, pe culoarul opt, încheind rapida cursă de 50 de metri, cu timpul de 22.22 secunde, pe locul cinci, şi 15 la total.

Semifinale la 50 de metri liber vor avea loc în aceeaşi seară.

Echipajul României de 4 rame fără cârmaci, format din sportivii Marius Vasile Cozmiuc, Florin Curuea, George Palamariu şi Cristi Ilie Pîrghie, a luat startul în a doua semifinală, pe culoarul doi, alături de Canada, SUA, Germania, Grecia şi Noua Zeelandă.

Barca României s-a clasat ultima, cu timpul de şase minute, 12 secunde şi 74 de sutimi.

Primele trei clasate, SUA, Grecia şi Germania, s-au calificat în finala probei, care este programată sâmbătă.

Daniel Brata a fost învins, joi, în primul tur al categoriei 100 kilograme din cadrul competiţiei de judo de la Jocurile Olimpice de la Londra.

La prima participare la Olimpiadă din carieră, în 2008, Daniel Brata a ocupat locul nouă.

Din delegaţia României la judo mai face parte Vlăduţ Simionescu (plus 100 kg).

În primul tur al competiţiei din grupa A, judoka român s-a duelat cu georgianul Levan Zorzoliani, vicecampion european en-titre.

Medalie de argint la haltere

Halterofila Roxana Cocoş a cucerit medalia de argint la categoria 69 kg la Jocurile Olimpice de la Londra. cu un total de 256 kg.

Românca, cu un total de 256 de kilograme, a reuşit 113 kg la smuls şi 143 kg la aruncat, stil la care a ratat ultima încercare, la 146 kg, fiind devansată în clasamentul final de sportiva nord-coreeană Rim Jong Sim, cu 261 kg, medaliată cu aur.

Roxana Cocoş a adus României a doua medalie la haltere, după bronzul lui Răzvan Martin (categoria. 69 kilograme), de marţi seara.

România are acum şase medalii la JO 2012: una de aur Alin Moldoveanu - puşcă aer comprimat 10 m, două de argint Alina Dumitru - judo, cat. 48 kg şi Corina Căprioriu - judo, cat. 57 kg şi trei de bronz echipa feminină de gimnastică, Răzvan Martin - haltere, cat. 69 kg, Roxana Cocoş - haltere, cat. 69 kg.

Naţionala de polo va debuta împotriva Greciei la Jocurile Olimpice
Sport 29 Martie 2024, 16:22

A doua adversară va fi SUA pe 30 iulie.

Simona Halep nu va juca la Stuttgart
Sport 29 Martie 2024, 13:29

Jucătoarea română nu este pe lista sportivelorle care au fost invitate la turneul din Germania.

Start în play-off-ul Ligii a doua la fotbal
Sport 28 Martie 2024, 22:14

În Liga a doua de fotbal a debutat faza play-off. La Hunedoara, Corvinul și Gloria Buzău au terminat la egalitate 1-1.

Contracronometru de Joi – Ciprian Marica:”Aș fi preferat Islanda”
Sport 28 Martie 2024, 21:59

Ediția a 8-a a emisiunii Contracronometru, de joi 28 martie, dedicată ca de obicei participării României la Turneul Final de...

Cupa României la handbal masculin, meciuri tari în sferturi
Sport 28 Martie 2024, 17:25

La sediul Federației Române de Handbal s-au stabilit meciurile din Sferturile Cupei României la masculin.

Sport, natură, aventură! Peste 800 de participanți așteptați la linia de start a Crosului USAMV
Sport 28 Martie 2024, 14:21

Copii, elevi, studenți și alergători de cursă lungă, sunt așteptați să ia startul la cea de-a treia ediție a Crosului...