Jocurile Olimpice de Iarnă de la Vancouver au ajuns la final

Olimpiada s-a încheiat cu o amplă ceremonie desfăşurată în faţa a 60.000 de spectatori.

Articol de Mihaela Breazu, 01 Martie 2010, 10:22

Canada şi-a luat adio de la Jocurile Olimpice de iarnă, pe care le-a găzduit timp de două săptamâni, printr-o ceremonie electrizantă, desfăşurată în faţa a 60.000 de spectatori prezenţi pe stadionul BC Place din Vancouver.

Ediţia cu numărul 21 a fost declarată închisă de Preşedintele Comitetului Olimpic Internaţional, Jacques Rogge. În cadrul ceremoniei de închidere, steagul olimpic a fost predat oraşului Soci, din Rusia, gazda Jocurilor Olimpice de Iarnă din 2014.

După imnul canadian, care a rasunat de 14 ori în ultimele 15 zile, un record în istoria Jocurilor de iarnă, purtatorii de drapeluri şi atleţii celor 82 de delegaţii şi-au făcut intrarea pe stadion.

"A fost o competiţie excelentă şi foarte amicală", a remarcat Jacques Rogge după ce mai întâi l-a evocat emoţionant pe sportivul georgian Nodar Kumaritasvili, cel care şi-a pierdut viaţa în timpul antrenamentului la sanie chiar înainte de ceremonia de deschidere a celei de-a 21-a ediţii a Jocurilor Olimpice.

Apoi o adevarată ninsoare cu fulgi de hârtie a căzut peste stadion, iar flacara olimpică s-a stins în timp ce Neil Young cânta "Long may you run". Aprinsă în octombrie 2009, la Olimpia, flacăra a parcurs 45.000 de km pe teritoriul canadian înainte de a ajunge la Vancouver.

În timpul ceremoniei au cântat Michael Buble, trupa Nickleback, Avril Lavigne, Alanis Morissette, trupa Simple Plan, trupa Hedley şi Marie-Mai.

Spectacolul s-a încheiat în acorduri hip-hop şi cu un foc de artificii. Sportivii prezenţi la ceremonie s-au strâns în jurul scenei, cântând şi dansând alături de artişti.

Jocurile Olimpice de iarnă 2010 au fost dominate, potrivit clasamentului pe medalii, de Statele Unite, cu un total de 37 de medalii, dintre care nouă de aur, 15 de argint si 13 de bronz. Urmează Germania, cu 30 de medalii, dintre care zece de aur, şi Canada, cu 26 de medalii, dintre care 14 de aur, cele mai multe câstigate de o ţară participantă. Rusia s-a clasat abia pe locul al şaselea, cu 15 medalii, fiind devansată de Norvegia (23) şi Austria (16).

România, reprezentată de un lot de 29 de sportivi, care au concurat la nouă probe dintre cele 86, nu a reuşit să obţină nicio medalie, însă şi-a îmbunătăţit performanţele faţă de ediţiile trecute, obţinând în premieră două locuri 11, la biatlon prin Eva Tofalvi şi la bob pentru două persoane.

România, locul zece la biatlon ştafetă feminină
Sport 24 Februarie 2010, 10:25

România a obţinut cea mai bună performanţă la Olimpiada de la Vancouver prin echipa feminină în cursa de 4x6 kilometri.

România la Campionatele Europene de gimnastică: trei finale pe aparate și cea pe echipe
Sport 02 Mai 2024, 21:39

Finalele pe aparate vor avea loc sâmbătă, iar cea de la echipe se va desfășura duminică.

Naționalele de volei ale României în pregătiri pentru Golden League
Sport 02 Mai 2024, 19:43

Reprezentativele de volei ale României s-au reunit joi în vederea participării la turneele Golden league.

Irina Begu, pas în sferturi la Wiesbaden
Sport 02 Mai 2024, 19:34

Jucătoarea de tenis Irina Begu a promovat în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Wiesbaden, Germania

Man și Mihăilă au promovat în Serie A, cu Parma
Sport 02 Mai 2024, 11:43

Atacanții Mihăilă și Man și-au asigurat, matematic, promovarea în Serie A, cu echipa de fotbal Parma, o performanță așteptată...

România a învins Ungaria, la Mondialul de hochei pe gheață
Sport 02 Mai 2024, 09:35

Naționala de hochei pe gheață a obținut prima victorie, în trei etape, la Campionatul Mondial din Italia.

PSG s-a lovit de „Zidul galben”, la Dortmund, în Liga Campionilor
Sport 02 Mai 2024, 08:37

Borussia Dortmund a învins-o pe Paris Saint-Germain, cu 1-0, în prima manșă a semifinalei din Liga Campionilor la fotbal.

Champions League: Bayern Munchen - Real Madrid 2-2. Finalista se decide pe Bernabeu
Sport 01 Mai 2024, 08:06

Două penalty-uri, goluri spectaculoase dar și câteva ratări monumentale au făcut deliciul unei partide care s-a încheiat 2-2.