Jo Jo Dan l-a învins la puncte pe Stevie Forbes

Boxerul român Ionuţ Ion, alias Jo Jo Dan, l-a învins prin decizie tehnică pe americanul Steve Forbes într-o partidă ce a contat pentru categoria semimijlocie la box WBC.

Pugilistul român Jo Jo Dan(dreapta). Foto: Arhiva Agerpres.

Articol de Răzvan Stancu, 12 Februarie 2011, 18:33

Pugilistul român Ion Ionuţ, alias "Jo Jo Dan", l-a învins, la puncte, pe americanul Stevie Forbes, fost campion mondial IBF la super-pană, într-o partidă ce a contat pentru categoria semimijlocie la box WBC, fără titlu în joc.

Partida disputată la Montreal, în Canada, a fost câştigată de boxerul român în repriza a 6-a din cele 10 programate, când arbitrul a pus capăt meciului în urma unei ciocniri cap în cap între cei doi pugilişti.

Americanul Steve Forbes a fost rănit la una dintre arcade şi nu a mai putut continua meciul.

Conform regulamentului arbitrii au numărat punctele celor doi pugilişti, iar Jo Jo Dan a fost declarat învingător la puncte în unanimitate cu 58 la 56.

Jo Jo Dan a înregistrat cea de-a 28-a sa victorie, în palmaresul său figurând o singură înfrângere.

Boxerul român în vârstă de 29 ani, va întâlni intr-o altă partidă din acest an învingătorul dintre americanul Mike Jones şi mexicanul Jesus Soto.

În cazul în care va câştiga şi această partidă, pugilistul român va putea boxa cu deţinătorul centurii WBC, americanul Andre Berto.

Jo Jo Dan boxează pentru titlul interimar WBC Silver
Sport 03 Iunie 2010, 12:27

Meciul boxerului român Ionuţ "Jo Jo" Dan Ion împotriva turcului Selcuk "Mini Tyson" Aydin va fi transmis în direct, sâmbătă,...

Sporting Lisabona, noua campioană a Portugaliei la fotbal
Sport 06 Mai 2024, 16:04

Sporting a câștigat titlul după o pauză de trei ani și poate realiza eventul sezonul acesta dacă se va impune și în Finala...

Lando Norris a obținut prima victorie în Formula 1
Sport 06 Mai 2024, 10:42

Britanicul Lando Norris, de la McLaren, a produs surpriza Marelui Premiu de la Miami.

Gimnastică: România, a patra în finala pe echipe a Campionatelor Europene
Sport 05 Mai 2024, 20:46

La Rimini, delegația României a încheiat competiția cu două medalii de argint, câștigate de Sabrina Voinea, la sol și la bârnă.

Real Madrid, noua campioană a Spaniei
Sport 05 Mai 2024, 14:08

Marea rivală a madrilenilor, FC Barcelona, a fost învinsă la Girona.

Gimnasta Sabrina Voinea, 2 medalii de Argint la Europene
Sport 05 Mai 2024, 13:37

Gimnasta Sabrina Voinea a cucerit două medalii de argint la Campionatele Europene de la Rimini, Italia.

Handbal feminin: CSM București, eliminată din Liga Campionilor
Sport 04 Mai 2024, 18:27

Echipa antrenată de Adrian Vasile a fost învinsă de Metz, în Franța, scor 23-29.

Sepsi a învins-o pe Farul și i-a luat locul Rapidului, în playoff
Sport 04 Mai 2024, 11:37

Covăsnenii nu mai sunt pe ultima treaptă, în playoff-ul Superligii, după victoria clară obținută pe terenul Farului.