J.O. de iarnă: rezultatele de sâmbătă şi programul de duminică

România a fost reprezentată, sâmbătă, în două dintre cele mai spectaculoase probe sportive ale Jocurilor Olimpice de iarnă de la PyeongChang.

Sursa foto: Maria Marinela Mazilu / Facebook

Articol de Gabriel Bucur, 17 Februarie 2018, 16:59

România a fost reprezentată, sâmbătă, în două dintre cele mai spectaculoase probe sportive ale Jocurilor Olimpice de iarnă de la PyeongChang, respectiv la slalom super G şi skeleton.

Ania Monica Germaine Caill (22 de ani) a încheiat întrecerea de schi alpin, proba de slalom super uriaș (super G), pe locul 36, după o coborâre care a durat un minut, 25 de secunde și 74 de zecimi de secundă.

La skeleton, Maria Marinela Mazilu (26 de ani) a terminat concursul pe poziția a 18-a, antepenultima din clasament, cu un timp de trei minute, 33 de secunde și 92 de zecimi de secundă. Este cel mai bun rezultat obținut de româncă la Jocurile Olimpice de iarnă, după ce, în 2010, s-a clasat pe locul 19, iar la Soci, pe locul 20.

Medaliații de sâmbătă

patinaj artistic: masculin, programul liber - japonezul Yuzuru Hanyu

schi alpin: slalom super-uriaş, feminin - cehoaica Ester Ledecka

schi acrobatic (freestyle): slopestyle feminin - elvețianul Sarah Hoefflin

schi fond: ştafetă feminin (4x5 km) - Norvegia (Ingvild Flugstad Ostberg, Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Ragnhild Haga, Marit Bjoergen)

biatlon: start grupat feminin - mass-start (12,5 km) - slovaca Anastasia Kuzmina

skeleton: feminin - britanica Lizzy Yarnold

short-track: 1.500 m feminin - sud-coreeana Choi Minjeong

short-track: 1.000 m masculin - canadianul Samuel Girard

sărituri cu schiurile: trambulina mare, individual masculin - Polonezul Kamil Stoch

Programul de duminică al J.O.de iarnă (ora României)

• 02.05 - curling, masculin: Norvegia - Danemarca, SUA - Japonia, Elveția - Canada, grupă unică
  • 03.00 - schi acrobatic (freestyle): slopestyle masculin, calificări
  • 03.15 - schi alpin: slalom uriaş masculin (unde îl avem pe Alexandru Barbu), prima manşă
  • 05.10 - hochei pe gheaţă, masculin: Germania - Norvegia, faza grupelor
  • 05.10 - hochei pe gheaţă, feminin: Elveţia - Coreea, meci de clasament (locurile 5-8)
  • 06.15 - schi acrobatic: slopestyle masculine, finală
  • 06.45 - schi alpin: slalom uriaş masculin, manşa a doua (unde îl avem pe Alexandru Barbu), finală
  • 07.05 - curling, feminin: Marea Britanie - Suedia, Canada - Elveþia, China - Coreea de Sud, grupă unică
  • 08.15 - schi fond: ştafetă masculină (4x10 km), finală
  • 09.40 - hochei pe gheaţă, masculin: Cehia - Elveţia, faza grupelor
  • 09.40 - hochei pe gheaţă, feminin: Suedia - Japonia, meci de clasament (locurile 5-8)
Sport 17 Februarie 2018, 09:25

Patru sportivi români au luat startul întrecerilor organizate vineri, la PyeongChang.

Gimnasta Sabrina Voinea, 2 medalii de Argint la Europene
Sport 05 Mai 2024, 13:37

Gimnasta Sabrina Voinea a cucerit două medalii de argint la Campionatele Europene de la Rimini, Italia.

Handbal feminin: CSM București, eliminată din Liga Campionilor
Sport 04 Mai 2024, 18:27

Echipa antrenată de Adrian Vasile a fost învinsă de Metz, în Franța, scor 23-29.

Sepsi a învins-o pe Farul și i-a luat locul Rapidului, în playoff
Sport 04 Mai 2024, 11:37

Covăsnenii nu mai sunt pe ultima treaptă, în playoff-ul Superligii, după victoria clară obținută pe terenul Farului.

Dinamo - Flensburg, în Final Four-ul European League la handbal
Sport 03 Mai 2024, 15:20

Dinamo va încerca să spargă monopolul german în turneul final de 4 de la Hamburg.

Surprize în prima manșă din Europa League și Conference League
Sport 03 Mai 2024, 14:47

Grecia ar putea trimite o echipă în finala Conference League, iar Italia este aproape să-și vadă ambele reprezentate...

România la Campionatele Europene de gimnastică: trei finale pe aparate și cea pe echipe
Sport 02 Mai 2024, 21:39

Finalele pe aparate vor avea loc sâmbătă, iar cea de la echipe se va desfășura duminică.