Ascultă Radio România Actualitaţi Live

"Îmi place să spun că mai degrabă sunt al patrulea cel mai bun din lume"

(AUDIO) David Popovici: "Faptul că am fost la 2 sutimi îmi arată cît de strălucitor e viitorul." JO Tokyo, înot.

"Îmi place să spun că mai degrabă sunt al patrulea cel mai bun din lume"
David Popovici. Foto: Agerpres.

Articol de Radio România Actualităţi, 27 Iulie 2021, 07:25

AUDIO: David Popovici. Sursa: Redacția Sport/RRA.

David Popovici:

"Îmi place să spun că mai degrabă sunt al patrulea cel mai bun din lume. Adică am îndrăznit să visez la o medalie dar nu ăsta a fost scopul și primul gând cu care am venit aici. Faptul că am fost la 2 sutimi îmi arată cît de strălucitor e viitorul. A fost foarte frumos. Înotam, vedeam fotografii, vedeam tribuna, mâinile ridicate, știam ca de acasă se uită toată lumea și toată România. Va mulțumesc că v-ați trezit".

Românul David Popovici a fost la numai 2 sutimi de o medalie olimpică la înot, la Jocurile Olimpice de la Tokyo, probă care s-a desfășurat la Centrul Acvatic din capitala Japoniei, cu puțin timp în urmă.

Tânărul de 16 ani, a fost al patrulea în finala de 200 m liber masculin, la două sutimi de medalia de bronz, cucerită de brazilianul, Fernando Scheffer.

Aurul și argintul acestei probe, au revenit celor doi britanici participanți la finală, Tom Dean și Duncan Scott , a relatat trimisul RRA la Jocurile Olimpice 2020, Ștefan Alexiu.

Tot astăzi, David Popovici va lua startul şi în serii la 100 m liber, unde îşi doreşte o performanţă la fel de bună ca la 200 m.

(RS)

Triatlonistul Carol Popa, liderul juniorilor europeni
Sport 17 Mai 2024, 12:23

Triatlonistul Carol Popa, liderul juniorilor europeni

Carol Popa domină clasamentul european al celor mai valoroşi triatlonişti la categoria juniori.

Triatlonistul Carol Popa, liderul juniorilor europeni
Emilia Corbu, campioană națională la floretă
Sport 17 Mai 2024, 10:17

Emilia Corbu, campioană națională la floretă

Scrimera Emilia Corbu, de la CS Rapid, a cucerit titlul național la floretă, individual, la Campionatele organizate în...

Emilia Corbu, campioană națională la floretă
Gabriela Ruse, calificată în sferturi la turneul de tenis Trophee Clarins
Sport 17 Mai 2024, 07:44

Gabriela Ruse, calificată în sferturi la turneul de tenis Trophee Clarins

Următoarea sa adversară va fi Alize Cornet.

Gabriela Ruse, calificată în sferturi la turneul de tenis Trophee Clarins
Reprezentativele de volei ale României debutează în Golden League
Sport 16 Mai 2024, 20:35

Reprezentativele de volei ale României debutează în Golden League

Naționala feminină de volei a României debutează vineri, la Teplice (Cehia), în noua ediție a Golden League. De...

Reprezentativele de volei ale României debutează în Golden League
Contracronometru EURO 2024, la RRA
Sport 16 Mai 2024, 19:31

Contracronometru EURO 2024, la RRA

O nouă ediție de emisiune cu Fotbal European înainte de participarea României la EURO 2024, în programul Contracronometru de...

Contracronometru EURO 2024, la RRA
FRF: Bilete pentru amicalele tricolorilor din iunie
Sport 16 Mai 2024, 14:56

FRF: Bilete pentru amicalele tricolorilor din iunie

Un bilet la peluze costa 35 de lei, la tribune – 60 de lei iar în zona VIP – 400 de lei.

FRF: Bilete pentru amicalele tricolorilor din iunie
Corvinul Hunedoara câștigă Cupa României la fotbal
Sport 16 Mai 2024, 10:24

Corvinul Hunedoara câștigă Cupa României la fotbal

Performață deosebită pentru Corvinul Hunedoara, echipă din eșalonul secund care a cucerit în premieră Cupa României la fotbal.

Corvinul Hunedoara câștigă Cupa României la fotbal
S-a stabilit finala Cupei României la fotbal feminin
Sport 16 Mai 2024, 10:12

S-a stabilit finala Cupei României la fotbal feminin

Echipele din Miercurea Ciuc și Cluj vor juca pentru trofeul Cupei României la fotbal feminin în 8 iunie pe stadionul ”Arcul...

S-a stabilit finala Cupei României la fotbal feminin