Halep, singura româncă din sferturile turneului de la Doha

Zi grea pentru tenismenele românce la turneul de la Doha.

Sursa foto: Qatar Tennis / Facebook

Articol de Gabriel Bucur, 15 Februarie 2018, 21:02

Zi grea pentru tenismenele românce la turneul de la Doha. Doar Simona Halep a câștigat partida din optimile competiției din Qatar, disputate joi, în timp ce Sorana Cîrstea, Mihaela Buzărnescu și Monica Niculescu au pierdut fără să câștige vreun set.

Simona Halep (26 de ani, locul 2 WTA) a apărat onoarea tenismenelor noastre prezente la turneul de la Doha, după un meci de o oră și șase minute câștigat, cu scorul de 6-4, 6-3, în fața letonei Anastasija Sevastova (27 de ani, locul 15 WTA).

Halep a reușit doi ași, în timp ce adversara sa a avut trei ași, însă românca nu a excelat nici la procentajul de reușită în primul serviciu, unde a avut 63%, față de 70%, rata letonei Sevastova. Halep a fructificat cinci din cele opt șanse de break, în vreme ce adversara sa a reușit trei din cele cinci ocazii create. Totodată, numărul doi mondial a comis 21 de erori neforțate, față de 17 astfel de erori, câte a avut adversara sa.

Campioană la Doha în 2014, Halep și-a asigurat, după această victorie, un cec de peste 68.000 de dolari și 190 de puncte WTA. În sferturile turneului, tenismena româncă o va întâlni pe americanca Catherine Bellis (18 ani, locul 48 WTA), cea care tocmai a învins-o pe campioana en titre de la Doha, Karolina Pliskova (locul 5 WTA), cu scorul de 7-6 (4), 6-3.

Cîrstea, Buzărnescu și Niculescu - out de la Doha

Tot joi, Sorana Cîrstea (27 de ani, locul 38 WTA) a fost învinsă categoric de spaniola Garbiñe Muguruza (24 de ani, locul 4 WTA), cu scorul de 6-0, 6-4, după doar o oră și șase minute de joc slab arătat de româncă, în optimile turneului din Qatar.

Nici Mihaela Buzărnescu (29 de ani, locul 43 WTA) nu a câștigat partida din optimi. Românca a fost învinsă de germanca Julia Georges (29 de ani, locul 10 WTA), cu scorul de 6-2, 6-2, după o oră și șapte minute de joc.

Monica Niculescu (30 de ani, locul 92 WTA) a pierdut partida disputată cu daneza Caroline Wozniacki (27 de ani, locul 1 WTA), cu scorul de 5-7, 1-6, după o oră și 31 de minute de joc.

Atât Sorana Cîrstea, cât și Mihaela Buzărnescu și Monica Niculescu vor primi, fiecare, câte un cec de aproape 34.000 de dolari şi 105 puncte WTA.

La dublu, perechea Mihaela Buzărnescu - Alizé Cornet (Franța) a fost învinsă în sferturi, cu scorul de 2-6, 7-6 (7-4), 10-12, de perechea Andreja Klepač (Slovenia) - Maria Jose Martinez Sanchez (Spania), după un meci care a durat o oră și 51 de minute.

Alegeri, F.R. de Handbal: Dedu a învins-o pe Lecuşanu la un vot diferenţă
Sport 14 Februarie 2018, 17:13

Alexandru Dedu rămâne președintele Federației Române de Handbal.

România organizează, în premieră, Europenele de mountainbike
Sport 26 Aprilie 2024, 09:50

Campionatele Europene de ciclism mountainbike se vor desfășura în complexul sportiv de la Cheile Grădiștei, în perioada 8-12...

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.