Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Grupele și programul complet al Campionatului Mondial de fotbal 2018

Vineri s-au tras la sorți grupele Campionatului Mondial din Rusia de anul viitor. Citiți aici programul complet.

Grupele și programul complet al Campionatului Mondial de fotbal 2018
Foto: FIFAWorldCup.

Articol de Răzvan Stancu, 01 Decembrie 2017, 20:10

Vineri s-au tras la sorti grupele Campionatului Mondial din Rusia de anul viitor

Tragerea la sorţi a grupelor Cupei Mondiale a avut loc la Palatul de Stat Kremlin şi a fost făcută cu ajutorul a nouă foşti jucători, reprezentând Rusia şi cele 8 campioane mondiale: Diego Maradona, Laurent Blanc, Gordon Banks, Cafu, Fabio Cannavaro, Diego Forlan, Carles Puyol, Nikita Simonian şi Miroslav Klose.

Ceremonia tragerii la sorţi a fost condusă de Gary Lineker, cel mai bun marcator al Angliei de la Campionatele Mondiale, cu 10 goluri.

A 21-a ediţie a Cupei Mondiale FIFA Rusia va debuta pe 14 iunie şi se va încheia pe 15 iulie, cu finala de la Moscova.

Componenţa grupelor

Grupa A: Rusia, Uruguay, Egipt, Arabia Saudită

Grupa B: Portugalia, Spania, Iran, Maroc

Grupa C: Franţa, Peru, Danemarca, Australia

Grupa D: Argentina, Croaţia, Islanda, Nigeria

Grupa E: Brazilia, Elveţia, Costa Rica, Serbia

Grupa F: Germania, Mexic, Suedia, Coreea de Sud

Grupa G: Belgia, Anglia, Tunisia, Panama

Grupa H: Polonia, Columbia, Senegal, Japonia.

Programul complet

Grupa A:

14 iunie, ora 17:00 - Rusia - Arabia Saudita (Moscova, Lujniki)

15 iunie, ora 14:00 - Egipt - Uruguay (Ekaterinburg)

19 iunie, ora 20:00 - Rusia - Egipt (Sankt Petersburg)

20 iunie, ora 17:00 - Uruguay - Arabia Saudita (Rostov-pe-Don)

25 iunie, ora 16:00 - Uruguay - Rusia (Samara)

25 iunie, ora 16:00 - Arabia Saudita - Egipt (Volgograd)

Grupa B:

15 iunie, ora 17:00 - Maroc - Iran (Sankt Petersburg)

15 iunie, ora 20:00 - Portugalia - Spania (Soci)

20 iunie, ora 14:00 - Portugalia - Maroc (Moscova, Lujniki)

20 iunie, ora 20:00 - Iran - Spania (Kazan)

25 iunie, ora 19:00 - Spania - Maroc (Kalinigrad)

25 iunie, ora 19:00 - Iran - Portugalia (Saransk)

Grupa C:

16 iunie, ora 12:00 - Franta - Australia (Kazan)

16 iunie, ora 18:00 - Peru - Danemarca (Saransk)

21 iunie, ora 14:00 - Franta - Peru (Ekaterinburg)

21 iunie, ora 17:00 - Danemarca - Australia (Samara)

26 iunie, ora 16:00 - Danemarca - Franta (Moscova, Lujniki)

26 iunie, ora 16:00 - Australia - Peru (Soci)

Grupa D:

16 iunie, ora 15:00 - Argentina - Islanda (Moscova, Spartak)

16 iunie, ora 21:00 - Croatia - Nigeria (Kalinigrad)

21 iunie, ora 20:00 - Argentina - Croatia (Novgorod)

22 iunie, ora 17:00 - Nigeria - Islanda (Volgograd)

26 iunie, ora 20:00 - Islanda - Croatia (Rostov)

26 iunie, ora 20:00 - Nigeria - Argentina (Sankt Petersburg)

Grupa E:

17 iunie, ora 14:00 - Costa Rica - Serbia (Samara)

17 iunie, ora 20:00 - Brazilia - Elvetia (Rostov)

22 iunie, ora 14:00 - Brazilia - Costa Rica (Sankt Petersburg)

22 iunie, ora 20:00 - Serbia - Elvetia (Kalinigrad)

27 iunie, ora 20:00 - Serbia - Brazilia (Moscova, Spartak)

27 iunie, ora 20:00 - Elvetia - Costa Rica (Novgorod)

Grupa F:

17 iunie, ora 17:00 - Germania - Mexic (Moscova, Lujniki)

18 iunie, ora 14:00 - Suedia - Coreea de Sud (Novgorod)

23 iunie, ora 17:00 - Germania - Suedia (Soci)

23 iunie, ora 20:00 - Coreea de Sud - Mexic (Rostov)

27 iunie, ora 16:00 - Mexic - Suedia (Ekaterinburg)

27 iunie, ora 16:00 - Coreea de Sud - Germania (Kazan)

Grupa G:

18 iunie, ora 17:00 - Belgia - Panama (Soci)

18 iunie, ora 20:00 - Tunisia - Anglia (Volgograd)

23 iunie, ora 14:00 - Belgia - Tunisia (Moscova, Spartak)

24 iunie, ora 14:00 - Anglia - Panama (Novgorod)

28 iunie, ora 20:00 - Anglia - Belgia (Kalinigrad)

28 iunie, ora 20:00 - Panama - Tunisia (Saransk)

Grupa H:

19 iunie, ora 14:00 - Polonia - Senegal (Moscova, Spartak)

19 iunie, ora 17:00 - Columbia - Japonia (Saransk)

24 iunie, ora 17:00 - Japonia - Senegal (Ekaterinburg)

24 iunie, ora 20:00 - Polonia - Columbia (Kazan)

28 iunie, ora 16:00 - Senegal - Columbia (Volgograd)

28 iunie, ora 16:00 - Japonia - Polonia (Samara)

Optimi:

30 iunie, ora 16:00 - locul 1 grupa C - locul 2 grupa D (Kazan)

30 iunie, ora 20:00 - locul 1 grupa A - locul 2 grupa B (Soci)

1 iulie, ora 16:00 - locul 1 grupa B - locul 2 grupa A (Moscova, Lujniki)

1 iulie, ora 20:00 - locul 1 grupa D - locul 2 grupa C (Novgorod)

2 iulie, ora 16:00 - locul 1 grupa E - locul 2 grupa F (Samara)

2 iulie, ora 20:00 - locul 1 grupa G - locul 2 grupa H (Rostov-pe-Don)

3 iulie, ora 16:00 - locul 1 grupa F - locul 2 grupa E (Sankt Petersburg)

3 iulie, ora 20:00 - locul 1 grupa H - locul 2 grupa G (Moscova, Spartak)

Sferturi:

6 iulie, ora 16:00 - castigatoarea meciului 1 din optimi - castigatoarea meciului 2 din optimi (Novgorod)

6 iulie, ora 20:00 - castigatoarea meciului 6 din optimi - castigatoarea meciului 5 din optimi (Kazan)

7 iulie, ora 16:00 - castigatoarea meciului 8 din optimi - castigatoarea meciului 7 din optimi (Samara)

7 iulie, ora 20:00 - castigatoarea meciului 3 din optimi - castigatoarea meciului 4 din optimi (Soci)

Semifinale:

10 iulie, ora 20:00 - castigatoarea meciului 2 din sferturi - castigatoarea meciului 1 din sferturi (Sankt Petersburg)

11 iulie, ora 20:00 - castigatoarea meciului 4 din sferturi - castigatoarea meciului 3 din sferturi (Moscova/Lujniki)

Locul 3:

14 iulie, ora 16:00 - echipa invinsa in semifinala 1 - echipa invinsa in semifinala 2 (Sankt Petersburg)

Finala:

15, iulie, ora 17:00 - castigatoarea semifinalei 1 - castigatoarea semifinalei 2 (Moscova/Lujniki)

Natație: "dublă" pentru David Popovici la Barcelona
Sport 31 Mai 2024, 00:27

Natație: "dublă" pentru David Popovici la Barcelona

David Popovici a câștigat ambele probe la care a participat la concursul Mare Nostrum de la Barcelona.

Natație: "dublă" pentru David Popovici la Barcelona
Contracronometru de joi 30 mai despre EURO 2024, la RRA
Sport 30 Mai 2024, 20:48

Contracronometru de joi 30 mai despre EURO 2024, la RRA

O nouă ediție din europodcastul dedicat Euro 2024, cu Andrei Vochin invitat în studio.

Contracronometru de joi 30 mai despre EURO 2024, la RRA
Silviu Lung junior a semnat cu CS Universitatea Craiova
Sport 30 Mai 2024, 16:11

Silviu Lung junior a semnat cu CS Universitatea Craiova

Silviu Lung junior și-a început cariera la Universitatea Craiova, dupã care a mai evoluat la Astra Giurgiu, Kayserispor...

Silviu Lung junior a semnat cu CS Universitatea Craiova
Naționalele de volei ale României joacă ultimele meciuri în Golden League
Sport 30 Mai 2024, 11:21

Naționalele de volei ale României joacă ultimele meciuri în Golden League

Naționala feminină de volei a României are mari șanse de a se califica în turneul final de 4 al competiției Golden League.

Naționalele de volei ale României joacă ultimele meciuri în Golden League
David Popovici mai bun decât campionul mondial la 200 m liber, la Barcelona
Sport 30 Mai 2024, 06:41

David Popovici mai bun decât campionul mondial la 200 m liber, la Barcelona

Înotătorul român David Popovici a stabilit un nou record în proba de 200 m liber din cadrul reuniunii Mare Nostrum de la...

David Popovici mai bun decât campionul mondial la 200 m liber, la Barcelona
Fotbal: Olympiacos Pireu, noua deținătoare a Conference League
Sport 30 Mai 2024, 01:17

Fotbal: Olympiacos Pireu, noua deținătoare a Conference League

Olympiacos a învins-o pe Fiorentina, cu scorul de 1-0, după reprizele adiționale.

Fotbal: Olympiacos Pireu, noua deținătoare a Conference League
Contracronometru Olimpic, la RRA
Sport 29 Mai 2024, 19:55

Contracronometru Olimpic, la RRA

Antrenorul naționalei de polo pe apă a României – Bogdan Rath, a fost invitat în emisiunea Contracronometru.

Contracronometru Olimpic, la RRA
Hansi Flick, noul antrenor al echipei FC Barcelona
Sport 29 Mai 2024, 16:20

Hansi Flick, noul antrenor al echipei FC Barcelona

FC Barcelona este a treia echipă din cariera de antrenor a lui Hansi Flick.

Hansi Flick, noul antrenor al echipei FC Barcelona