Genoa va juca fără suporteri două meciuri de pe teren propriu

În urma incidentelor de la partida dintre Genoa - Siena, când fanii au întrerupt partida timp de 45 de minute, federaţia italiană de fotbal a decis ca stadionul Massari să fie închis pentru următoarele două meciuri.

Jucătorii echipei Genova. Foto: Arhivă Reuters.

Articol de Elena Postelnicu, Corespondent RRA în Italia, 24 Aprilie 2012, 18:06

După ce duminică meciul Genoa - Siena a fost întrerupt pentru aproximativ 45 de minute, după ce suporterii echipei gazdă, nemulţumiţi de faptul că favoriţii lor erau conduşi cu scorul de 4-0, au aruncat pe teren mai multe fumigene, federaţia italiană de fotbal a decis ca stadionul Massari să fie închis pentru următoarele două meciuri.

Sancţiuni vor primi şi suporterii care au determinat întreruperea meciului.

Clubul a început alături de poliţia italiană să urmărească înregistrările video, iar suporterii care vor fi identificaţi vor primi amenzi sau vor fi interzişi pe stadion.

Până acum au fost deja emise 15 interdicţii pe durata a cinci ani de către Chestura din Genova.

Noului tehnician Luigi de Canio îi revine sarcina nu numai de a ridica o echipă care de 12 săptămâni pierde şi se află printre ultimele patru în clasament cu 36 de puncte, ci şi de a găsi un stadion pentru a juca ultimele două partide de pe teren propriu din campionatul Italiei.

Luigi De Canio a mai condus formaţia din Genova în 2003.

Pentru meciul de miercuri seară cu AC Milan, echipa se antrenează pe stadionul San Siro.

Meciul Genoa - Siena de duminică a fost întrerupt timp de 45 de minute, după ce suporterii echipei gazdă, nemulţumiţi de faptul că favoriţii lor erau conduşi cu scorul de 4-0, au aruncat pe teren fumigene şi petarde.

În pauză, în jur de 60 de fani i-au ţinut pe jucătorii de la Genova în teren, obligându-i să-şi dea jos tricourile, deoarece nu au dreptul să le poarte.

Giuseppe Sculli a fost singurul care a refuzat.

Jucătorii Genovei, umiliţi de suporteri
În lume 23 Aprilie 2012, 10:16

În minutul 53, la scorul de 0 la 4 în dezavantajul echipei gazdă Genova în meciul cu Siena, arbitrul Paolo Tagliavento a fost...

Handbal feminin: CSM București, eliminată din Liga Campionilor
Sport 04 Mai 2024, 18:27

Echipa antrenată de Adrian Vasile a fost învinsă de Metz, în Franța, scor 23-29.

Sepsi a învins-o pe Farul și i-a luat locul Rapidului, în playoff
Sport 04 Mai 2024, 11:37

Covăsnenii nu mai sunt pe ultima treaptă, în playoff-ul Superligii, după victoria clară obținută pe terenul Farului.

Dinamo - Flensburg, în Final Four-ul European League la handbal
Sport 03 Mai 2024, 15:20

Dinamo va încerca să spargă monopolul german în turneul final de 4 de la Hamburg.

Surprize în prima manșă din Europa League și Conference League
Sport 03 Mai 2024, 14:47

Grecia ar putea trimite o echipă în finala Conference League, iar Italia este aproape să-și vadă ambele reprezentate...

România la Campionatele Europene de gimnastică: trei finale pe aparate și cea pe echipe
Sport 02 Mai 2024, 21:39

Finalele pe aparate vor avea loc sâmbătă, iar cea de la echipe se va desfășura duminică.

Naționalele de volei ale României în pregătiri pentru Golden League
Sport 02 Mai 2024, 19:43

Reprezentativele de volei ale României s-au reunit joi în vederea participării la turneele Golden league.

Irina Begu, pas în sferturi la Wiesbaden
Sport 02 Mai 2024, 19:34

Jucătoarea de tenis Irina Begu a promovat în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Wiesbaden, Germania