Fotbal: Finlanda - România 0-2

Naţionala de fotbal a României a învins formaţia Finlandei cu scorul de 2-0 (0-0), marţi seara, pe stadionul Olimpic din Helsinki, în preliminariile EURO 2016.

Fotbal: Finlanda  - România 0-2
Răzvan Raț. Foto: FRF.ro

Articol de Alexandra Coşlea, 15 Octombrie 2014, 06:06

România s-a impus prin ''dubla'' lui Bogdan Stancu (54, 83), ambele goluri din pasele lui Lucian Sânmărtean, şi a făcut un nou pas spre calificarea la turneul final din Franţa.

Tricolorii, chiar dacă nu au făcut un joc nemaipomenit, au făcut uitată impresia din meciul cu Ungaria de la Bucureşti (1-1), scrie Agerpres.

Răzvan Raţ, căpitanul naţionalei noastre, a bifat cu această ocazie selecţia cu numărul 100.

Selecţionerul echipei naţionale de fotbal a României, Victor Piţurcă, a declarat, marţi seara, la TVR 1, că tricolorii au câştigat un meci foarte important, cu Finlanda.

''Sunt foarte mulţumit, am câştigat un meci foarte important. Nu am câştigat cu Ungaria, dar am reuşit să ştergem cu buretele acele puncte pierdute'', a spus Victor Piţurcă.

''Am auzit că Irlanda de Nord a învins Grecia (2-0) şi cred că lupta pentru primul loc se va da între noi şi ei'', a subliniat selecţionerul.

"Băieţii s-au prezentat la un nivel fizic foarte bun"

Victor Piţurcă a recunoscut că s-a temut pentru reacţia tricolorilor după partida cu Ungaria, dar aceştia au răspuns foarte bine.

''Mi-am fost puţin teamă, am avut experienţele jocului doi în care nu am reacţionat cum trebuie, însă băieţii au dat dovadă de caracter, s-au prezentat la un nivel fizic foarte bun şi am avut o circulaţie bună a mingii, mai ales în repriza secundă când a intrat Sânmărtean'', a mai spus Victor Piţurcă.

Victor Piţurcă a dezvăluit că înainte de meci convenise cu Sânmărtean să joace 35 de minute, dar accidentarea lui Chipciu l-a forţat să-l introducă pe teren pe acesta încă din minutul 49.

România va juca următorul meci acasă cu surprinzătorul lider al grupei, Irlanda de Nord, pe 14 noiembrie.

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.

Xavi continuă cu Barca
Sport 25 Aprilie 2024, 19:45

Antrenorul Barcelonei, Xavi Hernandez: "În ianuarie, mă gândeam că ar fi mai bine să plec, dar acum văd lucrurile altfel".

Dinamo câștigă la un gol prima manșă cu Skjern
Sport 23 Aprilie 2024, 22:34

Victorie grea pentru campioana României la handbal masculin Dinamo București, în prima manșă din sferturile de finală ale...