Formula 1: Jenson Button, câştigător în F1 Australia

Pilotul britanic a fost urmat de polonezul Robert Kubica (Renault) şi de piloţii Ferrari, brazilianul Felipe Massa şi spaniolul Fernando Alonso.

Articol de Bogdan Mihai, 28 Martie 2010, 16:23

Pilotul britanic Jenson Button (McLaren-Mercedes) a câştigat Marele Premiu al Australiei, a doua etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, care a avut loc pe circuitul Albert Park din Melbourne.

Triumful pilotului britanic a fost facilitat de alegerea inspirată a penurilor dar şi de abandonul germanului Sebastian Vettel de la Red Bull, plecat din pole-position.

În turul 26, pilotul german, lider detaşat în acel moment, a acuzat probleme la sistemul de frânare al monopostului său şi a fost nevoit să abandoneze (video), lăsându-i cale liberă lui Jenson Button pentru victorie.

Un scenariu asemănător cu cel din Bahrain, când Vettel a fost împiedicat să câştige tot din cauza unor defecţiuni tehnice.

Dacă la Sakhir germanul a reuşit să smulgă in extremis un loc patru, la Melbourne nu a obţinut nimic, deşi în ambele curse a plecat din pole-position.

Jenson Button a fost urmat de polonezul Robert Kubica (Renault) şi de piloţii Ferrari, brazilianul Felipe Massa şi spaniolul Fernando Alonso.

Pe locul cinci s-a clasat germanul Nico Rosberg de la Mercedes GP, iar pe şase Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes).

Locurile şapte-nouă au fost ocupate, în ordine, de italianul Vitantonio Liuzzi (Force India), de brazilianul Rubens Barrichello (Williams) si de australianul Mark Webber (Red Bull).

Cel mai titrat pilot din istoria Formulei 1, Michael Schumacher, revenit în Marele Circ după trei ani de pauză, a avut în Australia o evoluţie departe de forma arătată în anii săi de glorie.

El a plecat al şaptelea la start, dar a ajuns pe ultimele locuri după accidentul din primul tur.

Spre desoebire de Alonso, care a avut o revenire extraordinară de pe locul 22 pe patru, germanul a întâmpinat dificultăţi în a depăşi piloţi cu monoposturi mult mai slab cotate decât Mercedesul său.

Septuplul campion mondial s-a bătut din greu cu Lucas di Grassi (Virgin), Jaime Aguersuari (Toro Rosso) sau Pedro de la Rosa (Sauber) şi nu a obţinut în final decât un punct, ocupând locul zece.

Michael Schumacher a fost din nou mai slab decât coechipierul său Nico Rosberg atât în calificări, cât şi în cursă.

După două etape, Alonso şi Ferrari ocupă primele poziţii în clasamentele generale.

Spaniolul este lider la piloţi, cu 37 de puncte, fiind urmat de Massa (33 puncte), Button (31) şi Hamilton (23).

Scuderia Ferrari conduce ierarhia constructorilor, după ce a acumulat 70 de puncte, iar McLaren-Mercedes se află pe poziţia secundă, cu 54 de puncte, în timp ce Mercedes GP ocupă locul trei, cu 29 de puncte.

Următoarea etapă a CM de Formula 1 va avea loc la 4 aprilie, în Malaezia.

Schumacher revine, confirmă Mercedes
Sport 23 Decembrie 2009, 13:46

Contractul a fost semnat ieri între fostul campion şi echipa de Formula 1.

Renault rămâne în Formula 1
Sport 16 Decembrie 2009, 14:39

Pentru a reduce cheltuielile, Renault va renunţa la o parte din echipă.

Jocurile Olimpice: Team România a ajuns la 80 de sportivi
Sport 26 Aprilie 2024, 18:07

Ebru Bolat va reprezenta România în competiţia olimpică de sailing, care va aveaa loc la Marsilia.

România organizează, în premieră, Europenele de mountainbike
Sport 26 Aprilie 2024, 09:50

Campionatele Europene de ciclism mountainbike se vor desfășura în complexul sportiv de la Cheile Grădiștei, în perioada 8-12...

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.