FC Liverpool merge în optimile de finală ale Ligii Campionilor

Finalista din sezonul trecut a învins-o pe Napoli, scor 1-0.

Articol de Alex Țențu, 12 Decembrie 2018, 01:44

FC Liverpool-Napoli 1-0, iar finalista din sezonul trecut merge în faza optimilor de finală. Unicul gol a fost izbutit de Salah, în minutul 34, dar liderul din Anglia a ratat multe ocazii. În prelungirile partidei, Napoli a irosit șansa calificării, după ce Milik, din 6 metri, a șutat în portarul Allison. Tot în grupa C, Paris Saint Germain și-a asiugrat primul loc, învingătoare cu 4-1 pe terenul celor de la Steaua Roșie Belgrad. Pentru campioana Franței au marcat: Cavani, Neymar, Mbappe și Marquinhos.

Tottenham a prins poziția secundă în grupa B, după ce a remizat la Barcelona, scor 1-1. Fără Ter Stegen, Pique, Alba, Busquets, Suarez și Messi în primul 11, Barcelona, a condus la pauză datorită reușitei semnate de Dembele, dar Tottenham a egalat în minutul 85, prin Lucas Moura. Din acest motiv, Inter coboară în Liga Europa, după egalul, 1-1, pe teren propriu, în fața eliminatei PSV Eindhoven.

Cu multe rezerve în teren, Borussia Dortmund a câștigat grupa A, grație succesului, cu 2-0, de la Monaco. Prima clasată din Germania a beneficiat de egalul lui Atletico Madrid, 0-0, în Belgia, contra lui Club Brugge.

În Grupa D, FC Porto a ajuns la 16 puncte, record în actuala ediție, după 3-2, la Istanbul, cu Galatasaray, care merge în șaisprezecimile Ligii Europa, datorită victoriei înregistrate de Schalke, 1-0, în Germania, împotriva moscoviților de la Lokomotiv.

România organizează, în premieră, Europenele de mountainbike
Sport 26 Aprilie 2024, 09:50

Campionatele Europene de ciclism mountainbike se vor desfășura în complexul sportiv de la Cheile Grădiștei, în perioada 8-12...

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.