Echipa feminină de gimnastică a României, în finală

Echipa feminină de gimnastică a României s-a calificat în finală, la Jocurile Olimpice de la Londra, după ce a încheiat concursul de calificare de duminică pe locul 4.

Gimnasta Cătălina Ponor. Foto: Arhivă Agerpres.

Articol de Sorin Solomon, 30 Iulie 2012, 00:03

După ce a încheiat concursul de calificare de duminică pe locul 4, echipa feminină de gimnastică a României s-a calificat în finală, la Jocurile Olimpice de la Londra.

România nu a reuşit un concurs prea bun la sol şi, mai ales la paralele, dar a mai recuperat la sărituri şi bârnă, iar cu un total de 176.264 puncte, s-a clasat pe locul 4, obţinând calificarea în finala din 31 iulie.

Cele opt echipe calificate în finală sunt: SUA 181.863 puncte, Rusia 180.429, China 176.637, România 176.264, Marea Britanie 170.656, Japonia 170.196, Italia 168.397, Canada 167.696.

Gimnastele române s-au calificat şi în patru finale olimpice la sol, bârnă, sărituri şi individual-compus, după concursul de duminică seara, la Jocurile Olimpice de la Londra.

Individual-compus, la care se califică primele 24 de gimnaste Larisa Iordache, care a concurat accidentată s-a clasat pe locul 9 (57.800 puncte), Sandra Izbaşa - locul 11 (57.532)

Sol - Sandra Izbaşa - locul 2 (15.066), Cătălina Ponor - locul 7 (14.600)

Bârnă - Cătălina Ponor - locul 7 (15.033), Diana Bulimar - locul 8 (14.866)

Sărituri - Sandra Izbaşa - locul 2 (15.316).

Finalele olimpice feminine sunt programate astfel: pe echipe (31 iulie, ora 18.30), individual-compus (2 august, 18.30), sărituri (5 august, 16.00), paralele (6 august, 16.00), bârnă şi sol (7 august, 16.00).

Sabrerul Rareş Dumitrescu ratează bronzul la Olimpiadă

Rareş Dumitrescu a pierdut finala mică în concursului de sabie de la Jocurile Olimpice de la Londra. El a fost învins cu 15-10 de rusul Nicolai Kovalev, care ia medalia de bronz.

Sabrerul Rareş Dumitrescu a pierdut finala mică.

El a fost învins cu 15-10 de rusul Nicolai Kovalev, care a luat medalia de bronz,

Rareş Dumitrescu a ratat accederea în finala probei de sabie din cadrul concursului de scrimă de la Jocurile Olimpice de la Londra.

Sportivul Aron Szilagyi (Ungaria) a câştigat, duminică, medalia de aur în proba de sabie din cadrul Jocurilor Olimpice de la Londra, învingându-l în finală, scor 15-8, pe italianul Diego Occhiuzzi, care trecuse în semifinale de Rareş Dumitrescu.

Dumitrescu a evoluat împotriva italianului Diego Occhiuzzi, care l-a învins cu 15-11.

În finala mică va lupta împotriva rusului Nicolai Kovalev.

Echipajul 8 plus 1 la canotaj merge în recalificări

Echipajul feminin de 8 plus 1 al României a ratat calificarea directă în finala probei de canotaj, urmând să participe la recalificări, la Jocurile Olimpice de la Londra.

Sportivele Cristina Grigoraş, Nicoleta Albu, Eniko Mironcic, Camelia Lupaşcu, Roxana Cogianu, Adelina Cojocariu, Ioana Rotaru, Irina Dorneanu şi Talida Gidoiu au luat startul pe culoarul doi, în seria a doua, alături de echipajele Olandei şi Canadei.

La 500 de metri, România se afla pe locul 3, la 1000 de metri pe locul 2, la 1500 de metri pe aceeaşi poziţie, pe care a şi încheiat, în 6:16.61 minute.

Canada s-a impus fără probleme, cu timpul de 6:13.91 minute, obţinând calificarea directă în finală.

Din prima serie s-a calificat direct în finală echipajul SUA.

România va intra în recalificări, care au loc în 31 iulie, iar finala în 2 august.

În prima zi a JO, echipajul feminin de dublu rame (Viorica Susanu şi Georgeta Andrunache) a încheiat pe locul trei în serii şi va lupta pentru finală în recalificările de luni.

Superliga de fotbal: FCSB- Sepsi 2-2

Dinamo câștigă la un gol prima manșă cu Skjern
Sport 23 Aprilie 2024, 22:34

Victorie grea pentru campioana României la handbal masculin Dinamo București, în prima manșă din sferturile de finală ale...

Ana Maria Brânză va alerga cu torța olimpică
Sport 23 Aprilie 2024, 20:09

Spadasina tricoloră a fost inclusă în grupul de sportivi care reprezintă Uniunea Europeană.

Loteria Română va emite un milion de lozuri în sprijinul sportivilor
Sport 23 Aprilie 2024, 17:16

30% din sumele încasate vor fi utilizate exclusiv în sprijinul participării echipelor naţionale la competiţiile din vară.