Dinamo se impune în derby-ul României

UPDATE: Echipa din Ştefan cel Mare a câştigat duelul cu marea rivală cu scorul de 2-0, prin golurile marcate de Marius Alexe şi Andrei Cristea.

Jucătorul Stelei, Pantelis Kapetanos (stânga), îl va avea de înfruntat şi în această seară pe fundaşul echipei Dinamo, Lucian Goian. Foto: Agerpres.

Articol de Paul Poteraşi, 17 Martie 2010, 19:11

Partida s-a încheiat după patru minute de prelungiri. Dinamo se impune în derby-ul României după o partidă în care şi-a dominat clar marea rivală.

Prin victoria obţinută Dinamo intră în lupta pentru titlu, apropiindu-se de liderul campionatului, CFR Cluj, la două puncte.

Andrei Cristea majorează diferenţa dintre Dinamo şi Steaua în minutul 82 după o altă gafă comisă de defensiva Stelei.

În minutul 66 Pavel Golanski a fost eliminat după un fault din postura de ultim apărător.

A început repriza a doua a meciului dintre Dinamo şi Steaua.

În minutul 40, Marius Alexe deschide scorul o cu lovitură de cap din marginea careului de şase metri.

Meciul dintre cele mai titrate echipe ale României, Steaua şi Dinamo, se va disputa în această seară de la ora 20.30 pe stadionul Ştefan cel Mare şi va fi transmis în direct de Radio România Actualităţi.

Confruntarea dintre cele două formaţii va fi una ce va conta pentru etapa a 22-a din campionatul României.

Înaintea acestei partide cele două echipe sunt despărţite de patru puncte, Steaua împărţind prima poziţie a clasamentului cu CFR Cluj, în timp ce marea rivală se află pe poziţia a şasea.

Istoria confruntarilor dintre cele două echipe datează din 1948, până în prezent Steaua şi Dinamo întâlnindu-se de 121 de ori.

Palmaresul celor două echipe fiind unul destul de echilibrat: Steaua obţinand victoria în 34 de partide, 45 de meciuri terminându-se la egalitate, iar Dinamo adjudecându-şi victoria de 42 de ori.

Echipele probabile:

Steaua: Zapata - Petre Marin, Ovidiu Petre, Stelios Parpas, Pavel Golanski - Bănel Nicoliţă, Mihăiţă Pleşan, Juan Carlos Toja, Ianos Szekely - Bogdan Stancu, Pantelis Kapetanos.

Dinamo: Emilian Dolha - Cristian Pulhac, Cosmin Moţi, Lucian Goian, Adrian Scarlatache - Marius Alexe, Gabriel Boştină, Ousmane N'Doye, Gabriel Andrei Torje - Andrei Cristea, Marius Niculae.

Incidente între suporteri

Purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei Capitalei, Marius Militaru, a declarat că 36 de fani ai echipelor Dinamo şi Steaua au fost ridicaţi de jandarmi şi duşi la secţii de poliţie, în urma a două altercaţii petrecute în Sectorul 5.

Christian Ciocan, purtătorul de cuvânt al Poliţiei Capitalei, a declarat că o singură persoană a rămas pentru verificări la Secţia 19 Poliţie, celelalte fiind lăsate să plece.

Pentru meciul Steaua - Dinamo au fost mobilizaţi 650 de jandarmi şi 200 de agenţi de la firma de pază angajată de clubul gazdă, care vor controla bagajele suporterilor.

În perimetrul stadionului vor patrula şi 10 echipe jandarm - câine, iar pe Şoseaua Ştefan cel Mare au fost amplasate garduri metalice.

În plus, s-a format un dispozitiv de pază pentru suporterii stelişti, care îi va escorta înăuntrul stadionului.

Prima etapă, primul derby, prima încăierare
Sport 02 August 2009, 15:32

Dosare penale şi sancţiuni la primul meci din Liga I de fotbal, Universitatea Craiova - Dinamo Bucureşti 0-0.

Barcelona - Real meciul dintre "extratereştrii" şi "galactici"
Sport 26 Noiembrie 2009, 18:02

Duminică se va disputa unul dintre cele mai aşteptate meciuri de fotbal din lume.

Jocurile Olimpice: Team România a ajuns la 80 de sportivi
Sport 26 Aprilie 2024, 18:07

Ebru Bolat va reprezenta România în competiţia olimpică de sailing, care va aveaa loc la Marsilia.

România organizează, în premieră, Europenele de mountainbike
Sport 26 Aprilie 2024, 09:50

Campionatele Europene de ciclism mountainbike se vor desfășura în complexul sportiv de la Cheile Grădiștei, în perioada 8-12...

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.