Dinamo, a doua victorie în grupele Ligii Campionilor

Dinamo continuă să spere la calificarea din grupele Ligii Campionilor la handbal masculin, după 30-25 împotriva danezilor de la Holstebro.

Articol de Alex Țențu, 18 Noiembrie 2016, 02:20

După numai șapte minute, campioana României s-a desprins la trei goluri, 4-1.

La jumătatea reprizei, tabela arăta 8-4 pentru dinamoviști, însă randamentul ofensiv începea să scadă, după înlocuirea iranianului Sajad Esteki.

În minutul 25, Holstebro trecea pentru prima și singura dată în avantaj, 11-10, însă scorul pauzei avea să fie 12-12.

Încurajați de aproximativ 1500 de fani prezenți în Sala Dinamo, alb-roșii au început perfect repriza a doua. Intrarea interului stânga Ciprian Șandru a contribuit decisiv la desprinderea de pe tabelă. În minutul 40, Dinamo lua avans de cinci goluri, diferență pe care a menținut-o fără probleme până la final.

Cel mai bun marcator al elevilor lui Eliodor Voica a fost interul stânga Sajad Esteki, cu șapte reușite.

Cu acest succes, Dinamo acumulează șase puncte, și rămâne pe poziția a patra a grupei D, cu două victorii, două egaluri și trei înfrângeri.

În etapa a opta, campionii României se deplasează pe 26 noiembrie în Ucraina, pentru duelul contra lui Motor Zaporojie.

Cele două formații:

Dinamo: Irimuş, Grigoraş – portari; Asoltanei, Bera (3), Capotă (1), Cîmpan (1), A. Esteki (2), S. Esteki (7), Mironescu (1), Mocanu (2), Mousavi, Ragot (4), Şandru (5), Şania, Savenco (1), Vrankovic (3).

Antrenor: Eliodor Voica

Holstebro: Lind, Bergerund – portari; Christensen, Birkefeldt, Bramming (12), Hansen (2), Karlsson, Kildelund (6), Nielsen (1), Ostlund (1), Porup (2), Sidelmann, Svavarsson (1).

Antrenor: Patrick Westerholm

Clasamentul grupei D: 1. Nantes 11 puncte (6 jocuri), 2. Motor Zaporojie 7 p (6j), 3. Beșiktas 7 p (6j), 4. Dinamo 6 p (7j), 5. Braga 4 p (6 j), 6. Holstebro 3 p (7j).

România organizează, în premieră, Europenele de mountainbike
Sport 26 Aprilie 2024, 09:50

Campionatele Europene de ciclism mountainbike se vor desfășura în complexul sportiv de la Cheile Grădiștei, în perioada 8-12...

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.