''Diavolii roşii'' înving Algeria la Belo Horizonte

Echipa Belgiei a învins formaţia Algeriei cu scorul de 2-1 (0-1), marţi, pe stadionul ''Mineirao'' din Belo Horizonte, în cadrul Grupa H a Cupei Mondiale din Brazilia.

Articol de Sorin Solomon, 17 Iunie 2014, 20:52

Algeria a deschis scorul prin Sofiane Feghouli (25 - penalty), dar belgienii au întors rezultatul în ultima parte a meciului, prin golurile reuşite de Marouane Fellaini (70) şi Dries Mertens (80).

Începutul meciului a aparţinut, în mod neaşteptat, algerienilor, care au fost ofensivi şi şi-au surprins adversarii, comentează Agerpres.

Belgia a preluat controlul jocului, însă, dar prima ocazie notabilă a fost pătrunderea lui Mahrez (18), încheiată cu şut pe lângă poartă.

Algeria, care la începutul lunii a învins România cu 2-1, la Geneva, în meci amical, a deschis scorul în minutul 25, prin Sofiane Feghouli, dintr-un penalty acordat după ce jucătorul Valenciei a fost faultat de Jan Vertonghen: 0-1.

Feghouli a marcat primul gol pentru Algeria la Cupa Mondială de la reuşita lui Djamel Zidane, împotriva Irlandei de Nord, în 1986. ''Vulpile deşertului'' adunaseră 506 minute consecutive fără gol marcat la Cupa Mondială şi nu a lipsit mult să depăşească recordul all-time al Boliviei, de 517 minute fără gol înscris.

Belgienii s-au dezmeticit cu greu şi au reluat asaltul la poarta algeriană, având o posesie covârşitoare, dar sterilă.

Witsel a avut o şansă bună în minutul 35, dar şutul său din afara careului a fost deturnat în corner de portar. Vertonghen (39) a trimis peste din lovitură liberă, iar Chadli (44) a tras prea slab pentru a-l învinge pe M'Bolhi, după o combinaţie reuşită (44).

Echipa lui Wilmots a forţat egalarea din primele secunde ale reprize secunde, iar Witsel a avut prima ocazie de la reluare, însă a trimis cu capul peste poartă (50), la cornerul executat de Hazard.

''Diavolii roşii'' au restabilit egalitatea în minutul 70, când Fellaini, inspirat introdus de selecţionerul Wilmots, a trimis mingea cu capul sub transversală, în urma centrării lui De Bruyne: 1-1.

Peste alte zece minute, belgienii au recuperat un balon şi au marcat al doilea gol al capătul unui contraatac, prin Dries Mertens (80): 2-1. De Bruyne a fost cel care a recuperat balonul şi l-a lansat pe Hazard, mijlocaşul lui Chelsea pasând decisiv lui Mertens, conform Agerpres.

Fellaini a fost aproape de ''dublă'', dar portarul a respins lovitura sa de cap (84).

Belgienii au obţinut un succes cu emoţii, deşi erau mari favoriţi ai grupei, în timp ce Algeria a rezistat vreme de 70 de minute, bazându-se exclusiv pe apărare, după un gol marcat după o eroare a adversarilor.

Celălalt meci din Grupa H este Rusia - Coreea de Sud, la Cuiaba (miercuri 18 iunie, ora 01,00, în România), iar următoarea etapă se va juca pe 22 iunie: Belgia - Rusia, la Rio de Janeiro (19,00) şi Coreea de Sud - Algeria (22,00).

Superliga de fotbal: FCSB- Sepsi 2-2

Dinamo câștigă la un gol prima manșă cu Skjern
Sport 23 Aprilie 2024, 22:34

Victorie grea pentru campioana României la handbal masculin Dinamo București, în prima manșă din sferturile de finală ale...

Ana Maria Brânză va alerga cu torța olimpică
Sport 23 Aprilie 2024, 20:09

Spadasina tricoloră a fost inclusă în grupul de sportivi care reprezintă Uniunea Europeană.

Loteria Română va emite un milion de lozuri în sprijinul sportivilor
Sport 23 Aprilie 2024, 17:16

30% din sumele încasate vor fi utilizate exclusiv în sprijinul participării echipelor naţionale la competiţiile din vară.