Debut bun în preliminariile LC

CFR Cluj a învins Slovan Liberec, scor 1-0, iar FC Vaslui a remizat cu cu Fenerbahce, scor 1-1, în prima manşă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor.

Jucători ai echipei FC Vaslui. Foto: Arhivă Agerpres.

Articol de Sorin Solomon, 02 August 2012, 07:16

Echipa CFR Cluj a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia cehă Slovan Liberec, în prima manşă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Cadu, în minutul 53, din penalti.

În minutul 52, Kapetanos îi ia faţa fundaşului Martin Toth, iar fundaşul formaţiei slovace îl faultează pe atacantul grec.

Lovitura de pedeapsă a fost transformată de Cadu.

În minutul 29, Slovan Liberec a lovit bara prin Sural, care a şutat de la nouă metri lateral dreapta în stânga lui Felgueiras.

Partida a fost arbitrată de o brigadă din Turcia, avându-l la centru pe Bulent Yildirim, ajutat la cele două linii de Cem Satman şi Erdinci Sezertam, în timp ce Bariş Simsek a fost rezervă.

Partida retur va avea loc la 8 august, de la ora 20.00, la Liberec.

FC Vaslui a remizat cu Fenerbahce, scor 1-1

Echipa FC Vaslui a terminat la egalitate, miercuri, în deplasare, scor 1-1 (0-0), cu formaţia turcă Fenerbahce Istanbul, în prima manşă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor.

Vasluiul a deschis scorul prin Antal, în minutul 75, turcii reuşind egalarea prin Bekir Irtegun, în minutul 90.

FC Vaslui a făcut o primă repriză excelentă la Istanbul, în faţa unui stadion incandescent.

Echipa din Vaslui a avut mai multe ocazii, unele chiar foarte bune, în timp ce Fener nici măcar nu a tras la poartă.

Prima ocazie notabilă a fost semnată de tânărul Stanciu în minutul 13, dar acesta s-a pripit într-o situaţie bună şi şutul a fost modest.

Un minut mai târziu, Stanciu a fost ceva mai periculos, dar nu l-a putut păcăli pe Volkan.

Charalambous i-a dat şi el emoţii lui Volkan, dar lovitura sa de cap a trimis balonul un pic peste transversală.

Fenerbahce a început mult mai bine repriza secundă şi a pus presiune la poarta lui Coman.

Fostul rapidist a fost la post însă şi în min. 65, când a tras Topal, şi la şutul lui Gönül .

Pe fondul dominării gazdelor, vasluienii au recuperat în apropierea porţii lui Fener şi Antal a şutat superb de la 20 de metri deschizând scorul în minutul 75.

Fenerbahce a reuşit egalarea în ultimul minut, la capătul unui atac prelungit, prin fundaşul Bekir Irtegün, găsit nemarcat în careu.

La partida de la Istanbul au asistat aproximativ 45.000 de spectatori.

Partida retur se va disputa la 8 august, de la ora 21.00, la Piatra Neamţ.

Jocurile Olimpice: Team România a ajuns la 80 de sportivi
Sport 26 Aprilie 2024, 18:07

Ebru Bolat va reprezenta România în competiţia olimpică de sailing, care va aveaa loc la Marsilia.

România organizează, în premieră, Europenele de mountainbike
Sport 26 Aprilie 2024, 09:50

Campionatele Europene de ciclism mountainbike se vor desfășura în complexul sportiv de la Cheile Grădiștei, în perioada 8-12...

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.