Constantin Lupulescu, din nou campion naţional la şah

La Băile Olăneşti s-au desfăşurat campionatele naţionale de şah. La feminin a câştigat detaşat Cristina Foişor, iar în turneul open s-a impus marele maestru Constantin Lupulescu.

Marele maestru Constantin Lupulescu. Foto: Ştefan Baciu.

Articol de Ştefan Baciu, 24 Februarie 2013, 14:32

Marele maestru Constantin Lupulescu a câştigat campionatul naţional de şah 2013, după 11 runde desfăşurate la Băile Olăneşti.

Este pentru a treia oară când jucătorul legitimat la clubul Luxten Timişoara câştigă titlul de campion, primele victorii fiind înregistrate în 2007 şi 2010.

Constantin Lupulescu a acumulat 8,5 puncte, la egalitate cu maestrul internaţional Lucian Miron, însă cu un scor mai bun la criteriul de departajare din asemenea situaţii stabilit de Federaţia Română de Şah.

Constantin Lupulescu este clasat pe locul patru ca rating ELO în ultima listă anunţată de Federaţia Internaţională de Şah, cu 2612 puncte, după marii maeştri Dieter Nisipeanu, Mircea Pârligras şi Levente Vajda.

Clasamentul complet al campionatului naţional de şah 2013, turneul open, poate fi găsit aici.

Victorie clară la feminin

La feminin, campionatul a fost câştigat de Cristina Foişor, care astfel şi-a apărat convingător titlul. Cu 7,5 puncte, ea a acumulat cu un punct mai mult faţă de următoarele clasate.

Exclusiv Online - Audio: Cea mai dificilă partidă pe care Cristina Foişor consideră că a jucat-o în campionatul României 2013.

Cristina Foişor este la cel de-al 5-lea titlu de campioană şi la cel de-al treilea consecutiv.

Cu 2389 puncte ELO, Cristina Foişor ocupă locul doi în lista FIDE a jucătoarelor de şah din România, după Corina Peptan.

Constantin Lupulescu şi Cristina Foişor reuşesc să reitereze performanţa de acum trei ani, când tot amândoi au câştigat campionatele naţionale la şah.

Clasamentul complet al campionatului naţional de şah 2013, turneul feminin, poate fi găsit aici.

Champions League: Bayern Munchen - Real Madrid 2-2. Finalista se decide pe Bernabeu
Sport 01 Mai 2024, 08:06

Două penalty-uri, goluri spectaculoase dar și câteva ratări monumentale au făcut deliciul unei partide care s-a încheiat 2-2.

Handbal: Dinamo, în semifinalele European League
Sport 30 Aprilie 2024, 23:46

Turneul final de patru este programat în weekend-ul 25-26 mai.

CFR Timișoara și-a asigurat locul în finala Ligii 1 de futsal
Sport 30 Aprilie 2024, 21:39

Echipa bănățeană a dispus de campioana la zi United Galați, scor 7-5, și cu o etapă înaintea finalului de play-off și-a...

Billie Jean King Cup: Japonia, adversara României în optimile de finală
Sport 30 Aprilie 2024, 17:21

Turneul final al competiției va începe la Sevilla, pe 12 noiembrie.

Craiova urcă în Superligă. Rapid, doar un punct în 7 etape
Sport 30 Aprilie 2024, 10:23

Universitatea Craiova a câștigat în Giulești, ocazie pentru olteni să urce pe locul secund, în Superligă, în vreme ce Rapid...

Nou-promovata Corona Brașov este noua campioană la volei masculin
Sport 30 Aprilie 2024, 08:40

Surpriză, în campionatul național de volei masculin. Corona Brașov a câștigat titlul, la prima participare în prima divizie.

Paris Saint-Germain a cucerit titlul de campioană a Franței pentru a 12-a oară
Sport 29 Aprilie 2024, 17:05

PSG și-a atins unul dintre obiectivele sezonului și poate realiza “tripla”.

Argint european pentru Lăcrămioara Perijoc
Sport 29 Aprilie 2024, 09:41

Pugilista Lăcrămioara Perijoc a urcat pe podiumul Europenelor, învinsă, în finala de la Belgrad, de o reprezentantă a gazdelor.