CM 2014: SUA - Ghana (2-1) şi Iran - Nigeria (0-0)

Americanii au marcat cel mai rapid gol de până acum la Cupa Mondială de fotbal din Brazilia şi au trecut de Ghana cu 2-1. În alt meci, Iranul şi Nigeria au terminat nedecis, 0-0.

Golul marcat de americanul Clint Dempsey în meciul împotriva Ghanei. Foto: captură youtube.com

Articol de Titus Iordan, 17 Iunie 2014, 07:37

Naţionala de fotbal a Statelor Unite ale Americii a învins formaţia Ghanei cu scorul de 2-1 (la pauză 1-0), într-un meci din Grupa G a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia.

Partida s-a disputat luni pe Arena das Dunas din Natal.

Pentru americani au marcat Clint Dempsey (minutul 1) şi John Brooks (minutul 86), în vreme ce Andre Ayew a semnat, în minutul 82, golul Ghanei.

Potrivit Agerpres, care citează FIFA, Clint Dempsey a marcat cel mai rapid gol de până acum al turneului din Brazilia.

Turcul Hakan Şukur este însă autorul celui mai rapid gol din istoria Cupei Mondiale, el reuşind să înscrie după 10,8 secunde, în meciul împotriva selecţionatei Coreii de Sud, din 2002, încheiat cu scorul de 3-2 pentru Turcia.

În aceeaşi grupă, Germania a surclasat Portugalia cu 4-0.

Următoarele meciuri din Grupa G sunt programate sâmbătă, 21 iunie (Germania - Ghana, la Fortaleza) şi luni, 23 iunie (SUA - Portugalia, la Manaus).

Prima remiză albă a Campionatului Mondial din Brazilia

Iranul şi Nigeria au terminat la egalitate, 0-0, luni, la finalul unui meci anost din Grupa F.

Partida s-a disputat pe Arena da Baixada din Curitiba.

Agerpres scrie că rezultatul a fost unul elocvent între echipa care a marcat cel mai puţin în preliminarii (Nigeria) şi cea care a primit cele mai puţine goluri (Iran).

Următoarele meciuri din Grupa F vor avea loc pe 21 iunie, Argentina - Iran, la Belo Horizonte şi Nigeria - Bosnia-Herţegovina, la Cuiaba.

Dinamo câștigă la un gol prima manșă cu Skjern
Sport 23 Aprilie 2024, 22:34

Victorie grea pentru campioana României la handbal masculin Dinamo București, în prima manșă din sferturile de finală ale...

Ana Maria Brânză va alerga cu torța olimpică
Sport 23 Aprilie 2024, 20:09

Spadasina tricoloră a fost inclusă în grupul de sportivi care reprezintă Uniunea Europeană.

Loteria Română va emite un milion de lozuri în sprijinul sportivilor
Sport 23 Aprilie 2024, 17:16

30% din sumele încasate vor fi utilizate exclusiv în sprijinul participării echipelor naţionale la competiţiile din vară.

Ambasada Franței în România pregătită pentru Jocurile Olimpice
Sport 23 Aprilie 2024, 15:20

La mai puţin de 100 de zile înainte de debutul Jocurilor Olimpice de la Paris, Ambasada Franţei în România a organizat un...

Patru arbitri români, cooptați la EURO 2024
Sport 23 Aprilie 2024, 14:49

Patru arbitri români vor oficia la turneul de fotbal EURO 2024, care va avea loc în Germania în perioada 14 Iunie - 14 Iulie.

SUPERLIGA, etapa a 6-a: FCSB poate câștiga matematic titlul de campioană
Sport 23 Aprilie 2024, 09:06

Dacă Univ Craiova nu o învinge pe CFR Cluj acasă, iar FCSB o bate în Covasna pe SEPSI, titlul este jucat.